Výkup a likvidace autobaterií – co se starou baterkou

Čas od času se s výměnou autobaterie setkáme všichni. Pokud ale stará baterie doslouží, nastává otázka, co vlastně s ní. Zacházení s vysloužilou autobaterií se řídí určitými pravidly a je potřeba myslet na to, jak ji správně zlikvidovat. Už kvůli životnímu prostředí určitě není správné ji vyhazovat do směsného odpadu. V tomto článku se tedy podíváme společně na to, jak se starou autobaterií můžete v praxi naložit a kde ji od vás vykoupí.

Obsah Zobrazit

    Autobaterie v sobě obsahuje poměrně nebezpečné látky, které v krajním případě mohou způsobit i vážné ekologické problémy, pokud s nimi nebude nakládáno správným způsobem. Autobaterie se řadí mezi nebezpečný odpad, a proto není možné ji jednoduše vyhodit do směsného odpadu, nebo snad do přírody či na černou skládku. Takové jednání se neakceptuje a zakazují jej i české právní předpisy. 

    Kam vyhodit starou autobaterii?

    Aby v praxi k takovému chování ze strany majitelů aut opravdu nedocházelo, respektive aby výrobci alespoň částečně tomuto možnému kroku předešli, musí výrobci autobaterií podle zákonných požadavků už při výrobě splňovat nejrůznější požadavky. Na každé vyrobené autobaterii proto můžete najít symbol přeškrtnuté popelnice, který hovoří o tom, jak s autobaterií následně po vysloužení naložit. Jde o varování a důkaz toho, že do směsného odpadu vybitá autobaterie opravdu nepatří.

    Pokud by se autobaterie do klasického odpadu přeci jen dostala, zamířila by s největší pravděpodobností do spalovny. A to by byl problém. Z ní by se totiž poté jedovatý plyn dostal do vzduchu a následně třeba i do půdy. Negativně by tedy na to doplatila současná i budoucí generace, a tedy i ten, kdo se rozhodl autobaterii do směsného odpadu vyhodit. 

    Autobaterie je plná cenný kovů

    Správnou cestou je proto recyklace autobaterií. Jen tak je totiž možné z autobaterie dostat cenné kovy, kterých je na celém světě jen omezené množství. Jde například o zinek, rtuť nebo železo, které tak v případě recyklace mohou do budoucna najít i další využití. 

    Výše konkrétní sumy ale bude v praxi záležet na mnoha okolnostech, jako třeba na přístupu konkrétního obchodníka, současných cenách vzácných kovů na trzích nebo v daném regionu. Třeba na území Prahy jsou takové ceny při výkupu autobaterií řádově o několik desítek korun vyšší než třeba v oblasti Moravskoslezského nebo Ústeckého kraje.

    Jak výkup autobaterií probíhá?

    Myslete na to, že ve sběrných dvorech od vás pracovník může požadovat občanský průkaz pro ztotožnění, jestli v blízkosti takového sběrného dvora opravdu bydlíte. Proto je vhodné mít takový průkaz ke ztotožnění u sebe, jinak hrozí, že si od vás starou autobaterii sběrný dvůr a jeho pracovník nevezme. Dále je potřeba myslet na to, že autobaterie nesmí být poškozená, jinak k výkupu také bohužel nedojde. 

    Za starou i sleva na novou

    Pokud se vám na sběrný dvůr jezdit nechce, tak to vůbec nevadí. Bez finanční náhrady můžete vysloužilou autobaterii dát do rukou prodejců nových akumulátorů. 

    Prodejci vám za ni mohou v některých případech i něco udělit, a to v situaci, pokud se rozhodnete do vašeho miláčka koupit autobaterii novou, a to právě od tohoto daného prodejce. Někteří totiž za takový přístup udělují příjemné slevy pro nákup nových autobaterií, čehož může každý z nás také využít. 

    Výše takové slevy je opět velmi individuální, v některých případech se ale může jednat i o několik set korun, což je už pěkná úspora. Prodejci mají povinnost zpětného odběru akumulátorů danou zákonem, a proto se nemusíte bát, že by ji od vás nepřevzali. Na samotnou slevu ale žádný právní nárok není.

    Kde autobaterie vykupují? 

    Při pohledu na současný český trh je patrné, že nynější běžná cena výkupu autobaterií se v průměru pohybuje mezi dvanácti a třinácti korunami za kilogram. Některá místa se ale od většiny odlišují v tom, že za baterii jsou ochotny zaplatit částku dle deklarované kapacity. V takovém případě se tedy může výkupní cena autobaterií i velmi lišit.

    KrajMěstoProvozovnaAdresa
    PrahaPraha 10MegašrotBrdská ulice
    PrahaPraha 5Sběrna Praha 5Radlická 220
    PrahaJinočanyAutobaterie JinočanyNáměstí 5. května 3
    Ústecký krajTepliceSběrna MazanK vápence 448
    Ústecký krajDubíSběrna LuxMírová E436/3
    Karlovarský krajOstrovAuto Služby Ostrov s.r.o.Mořičovská 1458
    Plzeňský krajNýřanyEkometalHumboldtka 1207
    Jihočeský krajČeské BudějoviceSběrné suroviny a.s.Pražská třída 493/56
    Kraj VysočinaJihlavaAkuservis CaklPávovská 14a
    Jihomoravský krajBrnoBarkoZastávka u Brna
    Moravskoslezský krajOstravaBonatradePolní osada 413
    Zlínský krajZlínAdimaSkály 869
    Olomoucký krajOlomoucSběrna Olomouc ČernovírNa Sezníku 0
    Pardubický krajPardubiceKovošrot JarýDoubravice 105
    Královéhradecký krajHradec KrálovéNaposU Panelárny 461
    Středočeský krajBerounKovo SDSPlzeňská 646
    Středočeský krajSlanýEkoprag SlanýU Ploche drahy 337
    Liberecký krajLiberecPragometalU Stadionu

    Jakmile na daném místě k výkupu vaší autobaterie dojde, následuje už recyklace. Její podstata spočívá nejprve v oddělení elektrolytu, jenž je zbaven rozpuštěného olova. Jakmile dojde k neutralizaci a dalšímu vyčištění, tak následně je možné jej vypustit do vodoteče. Další materiály ze získané autobaterie už míří do pece. V ní se díky působení vysokých teplot olovo vytaví a polyethylen následně ekologicky shoří. Olovo, které se tímto způsobem získá, pak míří zpět do oběhu.

    Picture of Jiří Lacina

    Jiří Lacina

    Svoboda, nezávislost, vysoká rychlost. Přesně to jsou důvody, proč auta miluji. Rád je poznávám, testuji a píšu o nich.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *