Čas od času se s výměnou autobaterie setkáme všichni. Pokud ale stará baterie doslouží, nastává otázka, co vlastně s ní. Zacházení s vysloužilou autobaterií se řídí určitými pravidly a je potřeba myslet na to, jak ji správně zlikvidovat. Už kvůli životnímu prostředí určitě není správné ji vyhazovat do směsného odpadu. V tomto článku se tedy podíváme společně na to, jak se starou autobaterií můžete v praxi naložit a kde ji od vás vykoupí.
Autobaterie v sobě obsahuje poměrně nebezpečné látky, které v krajním případě mohou způsobit i vážné ekologické problémy, pokud s nimi nebude nakládáno správným způsobem. Autobaterie se řadí mezi nebezpečný odpad, a proto není možné ji jednoduše vyhodit do směsného odpadu, nebo snad do přírody či na černou skládku. Takové jednání se neakceptuje a zakazují jej i české právní předpisy.
Kam vyhodit starou autobaterii?
Aby v praxi k takovému chování ze strany majitelů aut opravdu nedocházelo, respektive aby výrobci alespoň částečně tomuto možnému kroku předešli, musí výrobci autobaterií podle zákonných požadavků už při výrobě splňovat nejrůznější požadavky. Na každé vyrobené autobaterii proto můžete najít symbol přeškrtnuté popelnice, který hovoří o tom, jak s autobaterií následně po vysloužení naložit. Jde o varování a důkaz toho, že do směsného odpadu vybitá autobaterie opravdu nepatří.
Pokud by se autobaterie do klasického odpadu přeci jen dostala, zamířila by s největší pravděpodobností do spalovny. A to by byl problém. Z ní by se totiž poté jedovatý plyn dostal do vzduchu a následně třeba i do půdy. Negativně by tedy na to doplatila současná i budoucí generace, a tedy i ten, kdo se rozhodl autobaterii do směsného odpadu vyhodit.
Autobaterie je plná cenný kovů
Správnou cestou je proto recyklace autobaterií. Jen tak je totiž možné z autobaterie dostat cenné kovy, kterých je na celém světě jen omezené množství. Jde například o zinek, rtuť nebo železo, které tak v případě recyklace mohou do budoucna najít i další využití.