Domů » Pro řidiče » Autoškola » Bezpečná jízda » Záchranářská ulička v 7 bodech. Už žádné chyby!

Záchranářská ulička v 7 bodech. Už žádné chyby!

0

Víte, jak a kde se tvoří záchranářská ulička? A co dělat na sjezdech nebo nájezdech na dálnici? Posvítili jsme si na pravidla i nejčastější chyby řidičů. V případě nehody je každá minuta drahá, naučte se, jak v koloně uhnout a neblokujte průjezd vozidlům s předností v jízdě.

Záchranářská ulička v 7 bodech. Už žádné chyby!

K čemu ulička pro IZS slouží

Záchranářská ulička, jinak také ulička pro vozidla Integrovaného záchranného systému (IZS), slouží k tomu, aby mohla tato, a další vozidla s předností v jízdě, volně projet i hustým provozem na víceproudých silnicích.

Rozhodně ale neslouží pro ostatní řidiče. Nezkoušejte využít situace, kdy se zdánlivě uvolnil provoz k tomu, abyste rychleji projeli a byli dříve doma. Za to hrozí pokuta až 2500 . Mnohem přísněji vás bude policie posuzovat, když svou neukázněností záchrannou akcí zablokujete.

Jak ji vytvořit? Kam se zařadit?

Ulička se tvoří na dálnicích a silnicích vždy, když se vytvoří kolona a přiblíží se vozidlo s právem přednosti v jízdě.

  • V případě tříproudové silnice se rozestoupíte nalevo a napravo. Prostřední pruh zůstane prázdný, aby auta IZS mohla projet.
  • Na víceproudých dálnicích se postupuje následovně: auta vlevo se uhýbají vlevo, všichni ostatní vpravo.
Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Na víceproudých dálnicích využívejte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky. Mezi palcem a ukazováčkem je místo pro záchranářskou uličku (druhý pruh zleva zůstane volný), palec odpovídá levému pruhu a ostatní prsty pruhům dalším. Podle prstů této ruky se řaďte a udělejte místo tam, kde je přirozená mezera i na ruce.

Zařazujte se vždy co nejblíže k okraji vozovky. Vozovku byste měli vidět pod zadním nárazníkem vozidla před sebou. V levém pruhu se zařaďte co nejblíže vlevo ke svodidlům. V pravém k pravému okraji vozovky.

Do uličky se řaďte hned při příjezdu do kolony. Pokud se jedná o kolonu pomalu jedoucích vozidel, před dojezdem do kolony zapněte výstražná světla. Jakmile za vámi zastaví někdo další, světla vypněte.

Dodržujte rozestupy. Ten je důležitý ve stojící koloně, i v koloně popojíždějících vozidel. To proto, abyste měli vždy možnost zajet ještě více ke kraji. Mějte nějaký manipulační prostor. Pokud jste účastníky neštěstí na silnici, přečtěte si, jak se chovat při dopravní nehodě.

Jak se chovat na sjezdu a nájezdu na dálnici

I zde na uličku myslete. Nájezd na dálnici nesmíte záchranářům blokovat. Na jednoproudých nájezdech se řadíme k pravému okraji. Na dvouproudých nájezdech vytvořte uličku tak, že se rozestoupíte nalevo a napravo. Uprostřed musí vzniknout místo pro průjezd záchranářů.

Po průjezdu záchranářů uličku nerušte

Jakmile vás mine poslední vozidlo záchranářů, uličku nerušte. Pokračujte v ní až do konce kolony nebo do doby, než se auta rozjedou. Mohlo by se totiž stát, že by se objevilo další vozidlo s právem přednosti v jízdě.

Jaká vozidla mají přednost v jízdě? Komu uhýbáme?

Vozidla IZS = auta s modrým majákem, policie, hasiči, záchranka. Dále správci pozemní komunikace a vozidla, která slouží k odstranění následků dopravní nehody či překážky na cestě.

Záchranářská ulička podle zákona

O záchranářské uličce se zmiňuje § 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích (Jízda vozidel s právem přednostní jízdy):

Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.

Nejčastější dotazy

Kdy a kde se tvoří záchranářská ulička?

Ulička se tvoří na dálnicích a silnicích vždy, když se vytvoří kolona (stojící, pomalu jedoucí) a přiblíží se vozidlo s právem přednosti v jízdě. Tvoří se i na nájezdech a sjezdech z dálnice.

Jak se správně dělá ulička pro vozidla IZS?

Řidiči v levém pruhu se řadí doleva, v ostatních pruzích doprava. V případě dvouproudové nájezdu/sjezdu se řadíte k pravému okraji. Na dvouproudých nájezdech vytvořte uličku tak, že se rozestoupíte nalevo a napravo.

Zdroje: Zákonyprolidi.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články