Domů » Aktuality » Zákaz předjíždění kamionů se rapidně rozšíří

Zákaz předjíždění kamionů se rapidně rozšíří

0

Často na dálnicích narazíme na řidiče kamionů, kteří přecení svou rychlost a dají se dlouhého předjíždění. To má za následek zpomalení dopravy, neboť rychleji jedoucí auta na dvouproudé silnice nemají možnost předjetí a vrhá to též špatný stín na jiné řidiče kamiónů. Na rizikových úsecích již tento rok platil zákaz předjíždění kamionů nad 12 tun. Celkem platil na 29 km a od ledna 2020 se rozšíří na 145 kilometrů, přičemž platit bude dálnicích D1, D5, D8 a D11.

Zákaz předjíždění kamionů se rapidně rozšíří
Zákaz předjíždění kamionů

Ty dočasné fungují skvěle

Až do konce roku 2019 platil tento zákaz pouze na 29 kilometrů dálnic D1 a D8 a v zimním období se od 1. prosince tento zákaz dočasně rozšířil na části dálnice D1 na Vysočině, kde je vynucován elektronickými značkami. Vejde v platnost vždy v případě, že nastane špatné počasí či hustý provoz. O jeho aplikování rozhodují silničáři a policie až do konce února. Pevné značky s tímto zákazem najdete mezi Průhonicemi a Prahou a také v tunelech Libouchec – Panenská a Prackovice – Radejčín.

Může vás zajímat: Dálniční známky v České republice

Co na zákaz předjíždění kamionů říkají dopravci?

Od prvního dne roku 2020 ale na tyto značky narazíte mnohem častěji. Samotní dopravci zákazy nebojkotují, ale byli by raději pro zavedení přechodných zákazů. Zákaz předjíždění je v tom případě založen na nějakém problému a dokáže se pozitivně projevit na průběhu dopravy. Dokonce aktuálně poslanci probírají i plošný zákaz předjíždění kamionů, ale to se jako dobrý nápad rozhodně nejeví. Stejné je to se zákazem vjezdu kamionů na silnice nižších tříd, aby se minimalizovala snaha objíždění placených úseků.

Kde bude zákaz nové platit?

Na dálnici D1 bude tento zákaz platit na kilometrech 179,0-203,9 a 205,5-210,3 ve směru na Brno a na kilometrech 210,5-185,85 v případě směru na Prahu. Na dálnici D8 bude tento zákaz od 0. kilometru k 9. kilometru ve směru z Prahy, a ve směru z Prahy od 6. kilometru k nultému. Na dálnici D11, a to od nultého do 8. kilometru v obou směrech. V případě dálnice D5 bude zákaz na kilometrech 0,0-11,5 a 14,8-22,5 ve směru na Plzeň. V opačném směru bude platit na úseku 14,8-9,0 a 6,0-0,0.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0
Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen...