Domů » Pro řidiče » Autoškola » Jízda na dálnici » Stoupající (pomalý pruh) na dálnici: K čemu slouží a pro koho je primárně určen?

Stoupající (pomalý pruh) na dálnici: K čemu slouží a pro koho je primárně určen?

Na dálnicích, ale také rychlostních silnicích, které jsou důležitou tepnou dopravy, je bezpečnost a plynulost provozu zásadní. Jedním z důležitých prvků, který by měl k tomu přispět, je koncept stoupajícího pruhu, známého též jako pomalý pruh. Pro koho je tento pruh určen a k čemu slouží?

Stoupající (pomalý pruh) na dálnici: K čemu slouží a pro koho je primárně určen?

Bezpečnost a plynulost na dálnici

Stoupající pruh na dálnici má především za úkol oddělit pomalejší provoz od rychlejších vozidel na dálnici. Tím se minimalizuje konflikt mezi vozidly pohybujícími se různými rychlostmi, což snižuje riziko kolizí a zlepšuje celkovou bezpečnost dopravy. To je obzvláště důležité při předjíždění a při rozdílných rychlostech vozidel.

Pozor, stoupající pruh není povinné používat, pokud jede řidič více než 80 km/h.

Dále je zásadní udržet plynulost provozu na dálnici. Vozidla v pomalém neboli stoupajícím pruhu nebrzdí ostatní řidiče, kteří chtějí jet rychleji. To pomáhá minimalizovat zácpy a zvyšuje efektivitu celé dopravy.

Stoupající pruh na dálnici a jeho použití

Od roku 2016 platí nová pravidla právě pro stoupající, označovaný též jako pomalý jízdní pruh. Tento pruh byl zaveden s cílem zlepšit plynulost provozu na frekventovaných úsecích s výrazným a prudkým stoupáním. V praxi to znamená, že vozidla, která nedokážou udržet vysokou rychlost v daném úseku, se jednoduše přesunou do pravého přídavného pruhu, aby nezdržovala a neohrožovala ostatní vozidla, která jedou podstatně rychleji.

Na dálnicích a rychlostních silnicích se setkáváme s těmito dodatečnými pruhy určenými pro pomalejší vozidla. Pro koho je stoupající pruh určen? Především se jedná o vozidla, která nedosahují rychlosti 80 km/h v dané oblasti, obvykle ve svahu. Pokud například nákladní vozidlo na dálnici nedokáže udržet rychlost 80 km/h do kopce, je povinné se zařadit do tohoto pruhu.

Dopravní značka: Jízdní pruh pro pomalá vozidla

Doprovodný stoupací pruh je označen příslušnou speciální dopravní značkou. Podle vyhlášky č. 294/2015 Sb se jízdní pruh pro pomalá vozidla specifikuje takto:

Dopravní značka IP18c Jízdní pruh pro pomalá vozidla vyznačuje počet a uspořádání jízdních pruhů. Značka zároveň vyznačuje přídatný pruh na dálnici a silnici pro motorová vozidla určený pro motorová vozidla, která v takto označeném úseku dálnice nebo silnice pro motorová vozidla nedosáhnou rychlosti jízdy alespoň 80 km.h-1. Jiná motorová vozidla užívají jízdní pruh pro pomalá vozidla, jestliže je jejich rychlost jízdy v daném úseku dálnice nebo silnice pro motorová vozidla výrazně nižší než rychlost jízdy ostatních vozidel jedoucích v témže směru jízdy.

Doprovodný stoupací pruh je označen speciální dopravní značkou. V tomto pruhu by se měla nacházet veškerá vozidla, která nedosahují rychlosti vyšší než 80 km/h v úseku se stoupáním. Tím pádem v pravém pruhu převažují zejména velká nákladní vozidla. Do stoupacího pruhu by se měla zařadit i vozidla, která by mohla zpomalit rychlost ostatních vozidel na dálnici nebo silnici.

Jak to celé funguje v praxi?

Bohužel se často stává, že lidé špatně chápou smysl pravého pomalého pruhu a myslí si, že je určený pouze pro kamiony. Realita je ale jiná. Místo aby řidiči pomalu jedoucích aut využili pravý pruh, zůstávají často ve středním pruhu, i když je pravý volný a určen právě pro ně. Toto neefektivního využití pravého pruhu často zpomaluje provoz, což je přesný opak toho, co by měl stoupací pruh přinést.

Stoupající pruh je určen pro všechny pomalejší vozidla, která v daném úseku, nejčastěji ve stoupání nedosahují rychlosti 80 km/h.

Pokud rychlost našeho vozidla v daném úseku je výrazně pomalejší než rychlost ostatních vozidel, je možné se zařadit do tohoto pruhu. Ovšem za předpokladu, že žádné pomalejší vozidlo se nenachází v toto pruhu, které bychom při jízdě mohli omezit či ohrozit. Proto můžeme použít tento pruh pro normální jízdu s vyšší rychlostí, než je stanoveno, a také proto, že svou jízdou můžeme brzdit ostatní účastníky na dálnici.

Pokud nastane například takováto situace, kdy jedeme 110 km/h v úseku, kde nemůžeme jet rychleji, protože nám to například vozidlo nedovolí, a za námi se tlačí rychlejší vozidla, která nemohou předjíždět v levém pruhu, tak co dělat? V takovém případě můžeme využít pomalý pruh, abychom nebránili rychlejším vozidlům vpřed, a zároveň abychom neohrožovali ostatní účastníky silničního provozu. Jakmile je situace opět bezpečná, můžeme se vrátit.

Není povinností využívat pomalý pruh, pokud tím neohrozíme ani neomezíme ostatní účastníky silničního provozu. Jestliže máme vyšší cestovní rychlost než 80 km/h a nezpomalujeme ostatní vozidla, není tento pruh určený pro nás a naše vozidlo.

Jaké hrozí pokuty?

Řidiči by určitě neměli tento pomalý pruh ignorovat, protože riskují pokuty. Policie může udělit pokutu až do výše 2 000 Kč řidičům, kteří nepoužívají pravý pruh určený pro pomalá vozidla. V rámci správního řízení může částka pokuty dosáhnout od 1 500 do 2 000 Kč.

Obecné principy používání stoupajícího pruhu

1. Používejte ho v souladu s dopravními předpisy: Stoupající pruh by měli využívat především řidiči vozidel, kteří se pohybují pomaleji než zbytek provozu, jako jsou nákladní vozidla nebo vozidla s přívěsy.

2. Nepoužívejte ho k předjíždění: Stoupající pruh není určen pro předjíždění. K tomu slouží jiné vymezené pruhy, které by měly být použity podle příslušných pravidel.

3. Udržujte konzistentní rychlost: Řidiči v stoupajícím pruhu by měli udržovat konstantní rychlost, pokud to situace dovoluje. Tím minimalizují rušivé změny rychlosti a přispívají k plynulosti provozu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je to stoupající neboli pomalý pruh na dálnici?

Tento pruh byl zaveden s cílem zlepšit plynulost provozu na frekventovaných úsecích s výrazným a prudkým stoupáním. V praxi to znamená, že vozidla, která nedokážou udržet vysokou rychlost v daném úseku, se jednoduše přesunou do pravého přídavného pruhu, aby nezdržovala a neohrožovala ostatní vozidla, která jedou podstatně rychleji.

Pro koho je stoupající neboli pomalý pruh určen?

Je určen především pro vozidla, která nedosahují rychlosti 80 km/h v dané oblasti, obvykle ve svahu. Pokud například nákladní vozidlo na dálnici nedokáže udržet rychlost 80 km/h do kopce, je povinné se zařadit do tohoto pruhu.

Jaká dopravní značka označuje tento stoupající pruh?

Dopravní značka IP18c Jízdní pruh pro pomalá vozidla označuje tento doprovodný stoupající pruh na dálnicích a také na rychlostních silnicích.

Jaké hrozí pokuty při nedodržování?

Řidiči by určitě neměli tento pomalý pruh ignorovat, protože riskují pokuty. Policie může udělit pokutu až do výše 2 000 Kč řidičům, kteří nepoužívají pravý pruh určený pro pomalá vozidla. V rámci správního řízení může částka pokuty dosáhnout od 1 500 do 2 000 Kč.

Zdroj: zakonyprolidi.cz.

Previous article Recenze: Klon autodiagnostiky OP-COM pro vozy Opel
Next article TOP 10: Nejlepších aut pro ženy
Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články