Darovací smlouva na auto: Vzor ke stažení

Darovací smlouva na auto je nezbytný dokument při přepisu auta na rodinného příslušníka, ale třeba i na partnera ze společné domácnosti. Chcete někomu přenechat svůj vůz? Udělejte to správně! Poradíme, jak na to. V textu najdete vzor darovací smlouvy ve formátu .doc a PDF.

Obsah: Darovací smlouva na auto – vzor Zobrazit

    Jak darovat auto

    Chcete darovat auto a nevíte, jak na to? Do této situace se může dostat v podstatě kdokoliv. Ať už jste rodiče, kteří chtějí obdarovat potomka, nebo chcete přenechat vůz vzdálenějšímu příbuznému, je potřeba dodržet určité náležitosti.

    Přeci jen se chcete od vozu „oprostit“ a povinnosti, které vás k němu vážou, přenést na někoho jiného. Prostý akt darování proto nestačí, je potřeba postupovat podle zákona a nevynechat jediný krok. Celý proces vypadá následovně:

    1. krok – darování (např. darovací smlouvou),
    2. krok – uzavření nového povinného ručení a evidenční kontrola,
    3. krok – přepis auta na nového majitele,
    4. krok ­– vyřešení daní (například ekologická daň) a poplatků.

    Darovací smlouva na auto, je potřeba?

    V našem článku se budeme zabývat především darovací smlouvou. Asi nejčastější otázkou je, jestli je potřeba nebo ne. Podle občanského zákoníku nutná není. Vlastně by mělo stačit, že předáte klíče. V praxi je to trochu jinak.

    Po obdarovaném budou stejně úředníci vyžadovat nějaké písemné potvrzení toho, že k darování došlo (doklad o nabytí vozidla). To proto, aby na něj mohli vůz přepsat. Což může být právě darovací smlouva. Takže se bez ní vlastně neobejdete.

    Co má obsahovat darovací smlouva

    Aby byla darovací smlouva z právního hlediska platná a na úřadech vám ji uznali, musí obsahovat následující informace:

    • identifikaci smluvních stran,
    • specifikaci vozu (RZ, VIN atd.),
    • že věc předáváte bezplatně + jasně definujte, že jde o dobrovolný dar,
    • obdarovaný má v úmyslu vůz přijmout,
    • podpisy

    Jestli máte nějaké podmínky darování, nezapomeňte je v textu zmínit. K tomu lidé přistupují například tehdy, když někomu předávají svého veterána. 

    Nesnažte se úřady oklamat tak, že místo darovací uzavřete kupní smlouvu nebo naopak. Na papíře se liší v tom, že v kupní smlouvě je uvedená cena vozu, kterou má protistrana vyplatit. Zároveň by měla obsahovat detailní popis technického stavu. Někteří lidé se tak snaží ušetřit na daňových povinnostech. Právní úkon by byl v případě odhalení neplatný. 

    Darovací smlouva na auto vzor

    Připravili jsme pro vás vzor darovací smlouvy. Vytiskněte si ji dvakrát, každá strana obdrží jednu kopii. Při přepisu auta na rodinného příslušníka nebo kohokoliv jiného ji vezměte s sebou na registr vozidel.

    Kdy můžete odstoupit

    • Obdarovaný smí od darovací smlouvy odstoupit tehdy, když objeví vady, na které nebyl upozorněný. To se vám může stát například tehdy, když vůz dáváte vzdálenému příbuznému, kterému jste se snažili něco zatajit a staré auto na něj „hodit“.
    • Darující smí odstoupit v případě, že jsou porušené podmínky darování, obdarovaný vám nějak ublížil (nevděk), nebo když se ocitne v hmotné nouzi.

    V případě hmotné nouze je to trochu komplikované. Kdyby náhodou obdarovaný už vůz prodal a něco utratil, jak se dostanete zpět k penězům? Dost těžko. Dle § 2078 je totiž povinen vrátit jen to, co mu z prodeje daru zbylo.

    Kdo zaplatí daně?

    Jak se darování vozu promítne do daňového přiznání? Jestli darujete auto přímému či vedlejšímu příbuznému nebo partnerovi, se kterým alespoň rok sdílíte domácnost, bude tento dar od daně osvobozen.

    Dar je zároveň ve všech ostatních případech osvobozen od daně z příjmu tehdy, když jeho hodnota nepřesáhne 15 tisíc Kč. Bezúplatné plnění (tak se nazývá dar) se jinak daní 15% sazbou, u právnických osob 19% sazbou.

    Ekologickou daň zaplatíte u aut, které nesplňují emisní normy a u kterých tato daň ještě nebyla zaplacená při registraci v ČR.

    darování auta

    Přepis auta na rodinného příslušníka

    Všechny náležitosti přepisu auta na rodinného příslušníka, ale i na kohokoliv jiného, najdete v našem článku Přepis vozidla. Než se vydáte na úřad vyřídit přepis auta na rodinného příslušníka, uzavřete nové povinné ručení a zajistěte evidenční kontrolu, po které vám vydají protokol. Ten s sebou vezměte na úřad.

    Následně se se všemi doklady vydejte na obecní úřad s rozšířenou působností v místě bydliště původního majitele. V případě zastoupení přichystejte také plnou moc. Nezapomeňte, že musí mít úředně ověřené podpisy.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *