Jaké je nejrychlejší auto na světě? Žebříček TOP 10 rychlíků

0
4424
Hennessey Venom GT
Hennessey Venom GT

Titul „nejrychlejší auto světa“ by chtěla mít snad každá automobilka a mnohé se za ním neúnavně ženou. V posledních měsících ale získal tento titul velký rozruch rozruch poté, co SSC Tuatara překonal rekord v nejrychlejším sériovém voze na světě. Jaké vozy musela tato malá automobilka porazit? Pojďme se podívat na 10 nejrychlejších sériových automobilů, co je pohánělo a jak rychle jedou.

1. SSC Tuatara

Prolomení hranice 300 km/h nestačilo pro lidi v malé automobilce SSC, kteří začali s konstrukcí svých špičkových vstupů již někdy v roce 2009. Tuatara, jež je pojmenovaná podle novozélandské ještěrky, má elegantní tělo vyrobené z karbonu. Je poháněna 5,9 litrovou V8, která při provozu na ethanol E85 dosahuje obrovského výkonu 1 750 koní. Na uzavřené dálnici poblíž Pahrumpu v Nevadě se SSC Tuatara podařilo přes jednosměrný boční vítr dosáhnout rychlosti 531 km/h. V kombinaci s předchozím dojezdem 484 km/h je obousměrný průměr Tuatary, certifikovaný společností Guinness, 508 km/h, což z něj činí nejrychlejší sériově vyráběný automobil na světě. Prozatím.

SSC Tuatara
SSC Tuatara

2. Bugatti Chiron Super Sport 300+

Bugatti přišlo na recept pro maximální maximální rychlost… A tím je přidat výkon, snížit hmotnost a samozřejmě vylepšit aerodynamiku. Bugatti Chiron Super Sport 300+ je vybaven 8litrovým motorem W16 se čtyřmi turby a výkonem zvýšeným na 1577 koní. Magnéziová kola a titanový výfuk pomáhají zbavit vůz zbytečné hmotnosti. Zkombinujte zvýšení výkonu, úbytek hmotnosti s revidovanou aerodynamikou a Super Sport 300+ je schopen prorazit posvátnou bariéru 482 km/h a zasáhnout certifikovaných 490 km/h.

Bugatti Chiron Super Sport 300+
Bugatti Chiron Super Sport 300+

3. Koenigsegg Agera RS

Čím více, tím lépe. Touto mantrou se Koenigsegg řídil a v roce 2015 přidal Ageru RS. Ta dostala více výkonu a vylepšené proudění vzduchu. Agera RS, která je vybavena motorem V8 s výkonem 1 341 koní a těží ze snížené hmotnosti, dosáhla průměrné rychlosti v obou směrech 447 km/h na Nevadská poušti.

Koenigsegg Agera RS
Koenigsegg Agera RS

4. Koenigsegg Agera R

V návaznosti na jeho sérii CC, Koenigsegg debutoval v roce 2011 se zcela novým modelem, který se jmenoval Agera. Motor od automobilky Ford s konstrukcí V8, objemem 5,0 litru a výkonem 947 koní poskytoval maximální rychlost 400 km/h. Ale zatímco Agera dosáhla vrcholu rychlostí 249 mil za hodinu, pozdější Agera R s větším výkonem a lepší aerodynamikou dosáhla certifikované nejvyšší rychlosti 439 kilometrů za hodinu, což z ní v roce 2011 učinilo nejrychlejší sériový vůz na světě.

Koenigsegg Agera R
Koenigsegg Agera R

5. Hennessey Venom GT

Američany vyrobený Hennessey Venom GT je superauto postavené na podvozku vozu Lotus Exige. Platforma s uhlíkovými vlákny, komplexně navržená tak, aby zůstal Venom co nejlehčí, se může pochlubit aktivním leteckým systémem pro stabilitu při vysokých rychlostech. Venom GT s motorem V8, dvojitým přeplňováním a pohonem zadních kol vyvíjí výkon až 1244 koní. To je dost na to, aby se Venom GT dostal až na 434 km/h.

Hennessey Venom GT
Hennessey Venom GT

6. Bugatti Veyron Super Sport

Veyron Super Sport byl společností Bugatti vyroben v omezeném počtu, která čítí pouhých 30 kusů. Super Sport má o 184 koní více a vylepšenou aerodynamiku ve srovnání se standardním Veyronem, což mu umožňuje dosáhnout rychlosti 429 km/h. To stačilo k tomu, aby se Veyron Super Sport stal v roce 2010 nejrychlejším sériovým vozem na světě.

Bugatti Veyron Super Sport
Bugatti Veyron Super Sport

7. Bugatti Chiron

V roce 2016 následovalo Bugatti svůj rychlostní rekord Veyronu s Bugatti Chiron. Aktualizovaný motor W16 měl tentokrát neuvěřitelných 1479 koní a nejvyšší rychlost debutovala rychlostí 420 km/h.

Bugatti Chiron
Bugatti Chiron

8. SSC Ultimate Aero TT

Po 10 letech a několika různých konfiguracích motorů byl předveden model SSC Ultimate Aero TT, jenž byl vybaven motorem z Chevrolet Corvette, tedy V8 se dvěma turbodmychadly a disponoval výkonem téměř 1 200 koní. Tato verze vytvořila Guinnessův světový rekord v roce 2007, kdy dosahovala průměrné rychlosti 411 kilometrů za hodinu na uzavřeném kurzu ve státě Washington. Společnost SSC od té doby zahájila výrobu Tuatary s údajnou a dosud potvrzenou nejvyšší rychlostí 482 kilometrů za hodinu.

SSC Ultimate Aero TT
SSC Ultimate Aero TT

9. Bugatti Veyron

Bugatti Veyron se dostal snad na všechny titulní stránky, když v roce 2005 naprosto zničil dosavadní nejvyšší rychlostní rekord. Veyron vybaven masivním 8litrovým motorem W16 se čtyřmi turbodmychadly a generoval výkon úctyhodných 1 001 koní. To je síla, která vyžaduje robustní sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovku a permanentní pohon všech kol. Přebytek luxusních prvků, plus špičkové bezpečnostní a aerodynamické systémy, vysvětlují obrovskou velikost modelu Veryon, ale superauto o hmotnosti 1 900 kilogramů dosáhlo nejvyšší rychlosti 407 km/h.

Bugatti Veyron
Bugatti Veyron

10. McLaren Speedtail

Jako oficiální nástupce McLarenu F1, McLaren Speedtail musí nést dědictví tohoto historického modelu a splňovat tři kritické rysy. Zaprvé, má centrální sedadlo řidiče F1. Za druhé, má obrovský výkon – přesně 1036 koní – což dovoluje V8 se dvěma turbodmychadly, které pracuje ve spojení s elektromotorem. A samozřejmě zde nechybí ani rychlost, jelikož ji má i ve jméně. Maximální rychlost je 402 km/h.

McLaren Speedtail
McLaren Speedtail

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno