Předjíždění zprava neboli podjíždění je podle zákona zakázané, když k němu dochází mimo obec. Jedná se o přestupek, který se trestá celkem vysokou pokutou. Takže kdyby vás náhodou policisté načapali, nachystejte si tučný obnos. Tedy až na dvě výjimky – případy, kdy se podjíždět mimo obec smí.
Kdy se mimo obec může podjíždět?
Souběžná jízda
O souběžné jízdě mluvíme v situaci, během které narazíte na hustý provoz se dvěma souvislými pruhy vozidel. Vozidla jedou takovou rychlostí, jakou jede celá řada vozidel v tom daném pruhu. O předjíždění nejde ani v případě, že se třeba jeden pruh rozjede rychleji než ostatní. Pozor ale. Kdyby byl jeden z pruhů volný, už se nejedná o souběžnou jízdu a mohli byste dostat pokutu.
Víte, jaká jsou pravidla zipování? Spousta řidičů je nezná, v horším případě zip ignoruje, přitom to dokáže značně urychlit cestu všem zúčastněným.
Odbočovací a připojovací pruh
Když se připojujete na dálnici, využíváte připojovací pruh. Nabíráte tu dostatečnou rychlost. Když se budete v připojovacím pruhu pohybovat vyšší rychlosti než motorová vozidla v pravém a průběžném jízdním pruhu, ani v této situaci se nejedná o klasické podjíždění. Klidně jeďte rychleji než ostatní – od toho tu připojovací pruh je, a nelekejte se, že jste ostatní předjeli.
Samozřejmě se musíte na dálnici reálně napojit. Ne že připojovací pruh využijete k tomu, abyste předjeli auta před vámi. Není to povolené ani tehdy, když by jeden z pruhů jel rychleji než ostatní.
To samé platí v odbočovacím pruhu – když jedete rychleji než vozidla v průběžném pruhu, nejedná se o případ předjíždějí.
Pokuta za předjíždění zprava
Předjíždění zprava neboli podjíždění v situacích, kdy k němu docházet nesmí, je podle zákona klasifikováno jako přestupek nedovoleného předjíždění. Jedná se o závažný přestupek, který se neřeší na místě, ale vždy ve správním řízení. Pokuta je stanovena až do výše 10 000 Kč, navíc řidič získá 7 trestných bodů. Dále hrozí zákaz řízení na dobu od šesti měsíců až jednoho roku.
Jen v obci smíte jezdit v jakémkoliv pruhu
Zákon říká: V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu.
Co z toho vyplývá? Na silnicích o více pruzích se v obci smí jezdit v jakémkoliv pruhu. Ve velkých městech se s tím potkáte celkem běžně. Jakmile je levý pruh pomalejší než ten na opačném kraji, nemusíte se nechat zpomalovat. Ovšem autu, které jede v levém pruhu rychleji než vy, byste měli uvolnit průjezd.
Kdybyste jeli v jednom z pruhů rychleji, technicky to vlastně není případ předjíždění. V praxi tedy můžete jet v jakémkoliv pruhu se vám to hodí a zároveň předjíždět ostatní řidiče za podmínky splnění ostatních pravidel (neohrožovat účastníky silničního provozu atd.).
Nejčastější dotazy
Tehdy, když se jedná o souběžnou jízdu, nebo když využíváte odbočovací a připojovací pruh.
Za nedovolené předjíždění je pokuta až 10 000 Kč, řidič dostane také 7 trestných bodů a hrozí zákaz řízení.