Pravidlo zipu: proč řidiče tak moc nebaví?

0
3993

Pravidlo zipování

S takzvaným pravidlem zipování se jako řidiči nejčastěji setkáme na dálnicích a vysokorychlostních silnicích. Jeho praktikování je poměrně jednoduchá věc, jenže dost řidičů ho pořád nějak nechápe a některé horkokrevné jedince dovede přímo podráždit. Nezvykli jsme si. A to už je v zákoně zakotveno od roku 2000.

Jak zipovat?

Zip přichází na řadu před místem, kde se spojují jízdní pruhy. Tedy před nějakou uzavírkou, v horším případě když se stala dopravní nehoda. Smyslem pravidla zipu je, aby se auta jedoucí v pruzích vedle sebe střídavě zařazovala do průběžného pruhu. Jen tak bude provoz před samotným zúžením plynulý a nekonfliktní. Když se do této situace dostanete, ten nejlepší a můžeme říct i jediný správný způsob zipování je, že se do průběžného (volného) pruhu nebudete zařazovat daleko před zúžením, ale až těsně před ním. Zamezíte tak dlouhým kolonám a omezení plynulosti.

zipovani

 

Zip? Ne, děkuji.

I když má pravidlo zipu svoji vlastní dopravní značku a každý šofér už o něm slyšel, je pořád dost těch, co zipování buď nechápou, anebo ho jednoduše ignorují a nejsou ochotni před sebe nikoho pustit. Stačí pár takových chytrých hlav a provoz se může úplně zadrhnout. To, čím jsou řidiči při zipu iritováni vůbec nejvíce, je nakonec jen „optický klam“. Když se totiž auta začnou zařazovat do průběžného pruhu příliš brzo, má řidič, který jede ve vedlejším pruhu dojem, že ho ostatní drze předbíhají. Řidiči jsou neochotní před sebe kohokoliv pustit, o svoje slovo se přihlásí agresivita, případně na druhé straně zase vynucování zajet do pruhu, když už je to fakt potřeba. Takové prostředí může strhnout řetězovou reakci a rázem má nervy na vlásku i ten nejklidnější řidič, který do té doby za volantem při hudbě hezky meditoval.

Jak už jsme řekli na začátku, pravidlo zipu upravuje zákon 361/2000 Sb., o silničním provozu. Ten však řidičům ohledně jeho dodržování nic povinného nenařizuje, spíše „doporučuje“. A tak i když je v něm poměrně přesně vysvětleno, co pravidlo zipu a souběžná jízda znamenají, v silničním provozu to na úrodnou půdu nepadá.

3 nejdůležitější pravidla jak zipovat:

  • Počítat se zúžením a zvolnit hned, jak uvidíte dopravní značku, která značí práci na silnici nebo sbíhání jízdních pruhů.
  • Zvolit jeden jízdní pruh, ve kterém budete dále pokračovat, a hned se neřadit do průběžného.
  • V tomto pruhu dojet až k místu zúžení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno