Domů » Videa » Čemu věnuje pozornost pilot F1 během jízdy? To se budete divit.

Čemu věnuje pozornost pilot F1 během jízdy? To se budete divit.

0

V našich končinách snad neexistuje žádný příslušník mužského pohlaví, který by alespoň jednou ve svém životě nesnil o tom, jaké by to bylo, stát se pilotem Formule 1. K tomu, aby mohl člověk toto náročné povolání vykonávat, ale potřebuje krom notné dávky štěstí i mnoho specifických vlastností. Mezi ty patří postřeh a schopnost rozhodovat se a myslet ve zlomku vteřiny.

Čemu věnuje pozornost pilot F1 během jízdy? To se budete divit.

 

Co sleduje pilot F1?

Abychom si mohli představit, jaké je to sedět v kokpitu Formule 1 a abychom pochopili, co vše musí pilot sledovat během jízdy, nám skvěle poslouží přiložené video. To vzniklo ve spolupráci televizního kanálu Sky Sports, společnosti Tobii, věnující se vývoji nových optických technologií a závodního týmu Sahara Force India. Tento tým reprezentoval talentovaný závodník Nico Hulkenberg, kterého společnost Tobii vybavila technologií, jenž zaznamenávala jeho výhled z vozu, souběžně s pohyby jeho zorniček. Díky tomu dokázali technici Tobii zjistit, kam během jízdy zaměřuje Hulkenberg svou pozornost.

 

 

Ze zatáčky do zatáčky

Ze záběrů lze jasně vyvodit závěr, že závodník se během jízdy po rovince, vůbec nevěnuje rovnému úseku před sebou, ale již nahlíží do zatáčky a hledá ideální nájezd na apex zatáčky.

 

Reakční doba 100 milisekund. Dokázali byste to i vy?

Za zmínku také stojí Hulkenbergův výjezd z boxové uličky. Na záběrech je jasně patrné, že pilotovi F1 stačí na pohled do zpětného zrcátka pouhých 100 milisekund (tj. 1/10 vteřiny). Za tuto dobu je vycvičený mozek závodníka schopný zaregistrovat, zda je prostor pro nájezd bezpečný.

 

Podobné je to i se zkouškou Hulkenbergových reakcí při startu. Po zhasnutí červeného startovacího světla, trvalo Hulkenbergovi pouhých 0,09 vteřiny zareagovat a rozpohybovat svou formuli. To je reakční doba, ke které se běžný člověk nepřiblíží ani ve snu.

 

Foto: Youtube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články