Domů » Videa » Výbuch elektromobilu: Nebezpečí moderní doby?

Výbuch elektromobilu: Nebezpečí moderní doby?

0

Nedá se popřít, že elektromobilů se prodává více a více a pomalu se stávají součástí každodenního života a napomáhají tomu různé ústupky a dotace. Vzpomeňme třeba, že elektromobily v ČR nepotřebují dálniční známku. Elektromobily jsou sice důvodem k oslavě eko-nadšenců, ale zároveň jsou také důvodem k obavám hasičů. Ono se nehodí říct ani obavám, ale spíše jsou jejich noční můrou. Vývoj elektromobilů jde sice dopředu, ale postupy hašení při možném vzplanutí se zatím nijak markantně neinovovaly. A takový hořící elektromobil může vzplanout klidně ještě několik dní po jeho uhašení.

Výbuch elektromobilu: Nebezpečí moderní doby?
Výbuch elektromobilu

Kde je problém a co si žádá jeho řešení?

Vše má na svědomí reaktivní lithium obsažené v bateriích, které k dokonalému uhašení vyžaduje speciální postup. A tento postup je výrazně složitější než hašení jiné hořící věci. Po uhašení hořících baterií musí být ještě celých dalších 48 hodin pečlivě sledovány. Prvotní uhašení nestačí a proto musí být baterie elektromobilu ponořeny do nádrže s vodou nebo musí být zasypány pískem. Tesla se netají tím, že k dokonalému uhašení jejich elektromobilu je potřeba celých 12 000 litrů vody.

Výbuch elektromobilu v Číně

Jenže voda není jediná věc, který hašení děla složitým. Do toho musíme ještě započítat čas a také riziko, kterému jsou hasiči vystaveni. Exemplárním případem je v tomto případě nedávný incident z Jižní Číny. V hlavní roli zde byl elektromobil značky BAIC, který začal během nabíjení produkovat kouř, který se ovšem samozřejmě nelinul z výfuku. Po chvíli začala automobil hořet a požár začala likvidovat přivolaná jednotka hasičů. Jenže hašení neskončilo uhašením, ale naopak výbuchem vozu.

Jak do dopadlo?

Auto se doslova rozložilo na kusy, které lítaly do všech stran. Naštěstí se nikomu nic nestalo a to i přes to, že v okolí vozu stálo hned několik lidí. Po explozi zbyla z auta spíše jen slupka. Interiér vypadá jako v nějakém driftovacím speciálu a je předmětem vyšetřování, co se v tu chvíli vlastně stalo. Představte si, že by k takovému výbuchu došlo s lidmi v autě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články