Domů » Vozidlo » Čerpací stanice v ČR. Seznam společností

Čerpací stanice v ČR. Seznam společností

0

Česká republika je země s jedním z nejvyšších počtů čerpacích stanic v Evropě. Je téměř nemožné, aby vám na cestě došel benzín nebo nafta, protože pumpu potkáte podle statistik skoro každých čtrnáct kilometrů. A každý rok přibývají nové. Na jaké čerpací stanice u nás narazíte?

Čerpací stanice v ČR. Seznam společností

Některé čerpací stanice patří do sítě velkých petrolejářských firem jako je Orlen Benzina (dříve Benzina), MOL, Čepro (EuroOil), Shell a OMV. Většinu tvoří nezávislý vlastníci, necelých 60 % z celkového počtu. Cena benzínu a nafty se v současnosti rychle mění, ale v článku jsme se pokusili zohlednit i cenovou politiku jednotlivých jmen.

Orlen Benzina

Orlen Benzina provozuje jednu z největších síť čerpacích stanic v České republice. Dříve byl její název čistě Benzina, po převzetí polskou společností Orlen došlo ke změně názvu. Tato původně česká značka tak v současnosti patří pod polský koncern PKN Orlen.

Na Orlen Benzina natankujete populární palivo Verva – po něm je nakonec pojmenovaný i litvínovský hokejový klub. V současnosti dosahuje vysokých marží. Levnější ropu z Ruska totiž prodává za vysoké ceny. Zařiďte si věrnostní kartu Tankarta a získáte slevy na pohonné hmoty.

MOL

Maďarský MOL si možná ještě pamatujete pod původním názvem PapOil. Patří mu druhý největší podíl mezi čerpacími stanicemi v ČR. Pod MOL spadá také Agip a Slovnaft. V březnu MOL prodával na některých stanicích Natural 95 (podívejte se na nové značení benzínu a nafty) za 95,80 Kč za litr – prý ale šlo o technickou chybu. Obecně MOL a Agip patří mezi dražší benzínky.

Co se týče nabídky, tak od dubna na některých stanicích prodávají (Praha a Brno) vysokooktanové závodní palivo MOL Racing Fuel 102+. Mezi stálá prémiová paliva patří paliva z řady EVO plus. Slibují méně emisí a delší životnost motoru.

EuroOil

EuroOil je třetí nejrozšířenější značka na Českém trhu a vlastně největší čistě česká síť čerpacích stanic. EuroOil patří pod akciovou společnost Čepro, která defacto patří Ministerstvu financí ČR. MF je totiž jediným akcionářem.

Na stanicích kromě standardních paliv najdete i prémiovou naftu Optimal Diesel Plus. Snižuje spotřebu, čistí motor a prodlužuje jeho životnost. Obdobné vlastnosti slibuje i bezolovnatý benzin BA 95 Optimal. Zařiďte si věrnostní Kartu Srdcovka a získáte až 0,40 Kč slevu z každého litru. EuroOil nabízí ceny zhruba středně vysoké.

čerpací stanice v čr

Shell

Čtvrtý nejvyšší počet čerpacích stanic v ČR patří Shell. Tato společnost je britsko-nizozemská a jedná se o jednu z největších těžařských firem na světě vůbec. Největší podíl akcií patří americké skupině Capital Group Companies.

Pokud se přidáte do věrnostního Shell ClubSmart, můžete sbírat věrnostní body a ty potom proměnit za slevy až 2 Kč na litr. Shell V-Power je prémiové palivo, které má čistící a regenerační schopnosti. Shell patří mezi značky s vyššími cenami.

OMV

OMV obsadil pátou příčku mezi nejúspěšnějšími velikány, kteří provozují čerpací stanice v naší zemi – má pátý největší podíl na trhu. I z globálního hlediska je to velký hráč, OMV najdete ve 13 zemích. Akcie OMV drží z velké části stát Rakousko a vláda Spojených arabských emirátů.

Nedávno spustili nový věrnostní klub s mobilní aplikací OMV MyStation. Díky ní získáte odměny za nákupy a využívání služeb a také navigaci na čerpací stanice této firmy. Kromě standardních druhů pohonných hmot nabízí prémiová paliva MaxxMotion – ty mají snižovat spotřebu a zvýšit výkon. OMV patří mezi dražší benzínky.

KM Prona

KM Prona obchoduje naftou, benzínem, ale i topnými oleji a směsnými palivy. Společnost byla založená v roce 2004. Pohonné hmoty nakupují ze skladů České rafinérie a.s., Čepro a.s. a od subjektů mimo ČR.

Jako prémiové palivo nabízí Diesel Pro Plus, Natural 98 a Diesel Pro. Všechny mají snižovat kouřivost, emise, zvýšit výkon motoru a snížit spotřebu paliva. Zákazníci si mohou zařídit věrnostní kartu Bonus Card

Tank ONO

Společnost Tank ONO vznikla v roce 1993. Jedná se o českou síť čerpacích stanic, která prodává s minimální marží – nabízí jedny z nejvýhodnějších cen vůbec. Tuto menší rodinnou firmu řídí bratři Jiří a Petr Ondrovi, celkem má Tank ONO 44 stanic.

Unicorn

Unicorn patří mezi malé, lokální čerpací stanice. Najdete ho hlavně na území Moravy. Také Unicorn se snaží o jedny z nejnižších cen na trhu. Natankujete zde Diesel, Natural 95 a Natural 98.

RoBIN OIL

RoBIN OIL je česká síť čerpacích stanic menšího rozměru. Byla založena v roce 199, původně firma začínala jako autoopravna a distribuce pohonných hmot, později se přetransformovala na síť čerpacích stanic. Nakoupíte zde za levnější ceny.

značky čerpacích stanic

Tesco, Globus a Ahold

I známé obchodní řetězce Globus, Tesco a Albert mají vlastní benzínky. Natankujete u nich za celkem výhodné ceny – podle průzkumu antimonopolního úřadu se jedná o jedny z nejlevnějších. Narazíte na ně hlavně v blízkosti velkých hypermarketů.

Silmet HP

Menší síť čerpacích stanic, celkem jich Silmet HP provozuje 21. Podle průzkumů patří mezi vyšší středně drahé společnosti. Navíc nabízí tankovací a slevové karty DFC.

Armex Oil

O něco levnější než Silmet HP. Armex Oil vznikla v roce 1999. Narazíte na ni hlavně v severních Čechách. 

Kontakt

Kontakt nabízí průměrně nižší ceny než KM Prona. Tato drobná síť čerpacích stanic provozuje 14 poboček.

Medos

Levnější značka, ale velice malá síť poboček, hlavně v Praze a Středočeském kraji.

Pasoil

Levné pohonné hmoty, malá síť poboček.

Dopravní značky Čerpací stanice

Zdroj: Cerpaci-stanice.eu, Lidovky.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články