Nové značení benzínu a nafty – Jak se v tom vyznat?

0
6483

Dne 12. října 2018 se sjednotilo značení pohonných hmot v celé Evropě. Změna se tedy samozřejmě udála i na čerpacích stanicích v Česku. Již se tedy několik měsíců s tímto novým značením potýkáme, ale některým dělá neustále potíže. Tak si v tom udělejme jednou provždy pořádek a vysvětlíme si také význam jednotlivých označení.

V hlavní roli tvary a písmenka

Paliva jako taková byla tímto značením rozdělena celkem do tří skupin. Jednotlivé skupiny jsou přehledně odlišeny geometrickými tvary. Naftová paliva jsou označena čtvercem a písmenem B (pro parafinovanou naftu je označení XTL), benzínová paliva najdeme v kruhu s písmenem E a plynná paliva jsou pak v kosočtverci s příslušným označením druhu.

Mám benzínové auto

Pokud jste byli zvyklí na označení Natural 95, tak si stačí zapamatovat E5, které ho nahradilo. Řekněme si také, co tyto dva alfanumerické znaky znamenají. První je tedy E, což je počáteční písmeno slova etanol. To je čistý líh, jež je získáván kvašením z rostlinných zdrojů. Druhý znak je číslo 5. Ten značí podíl biosložky v palivu, který je tedy v tomto případě 5%. Někdy během roku 2019 by ale palivo E5 mělo z čerpacích stanic zmizet a nahradí ho ekologičtější E10. To má tedy podíl biosložky 10%.

Problémem je, že tyto nová ekologická paliva budou působit problémy majitelům starších aut. Jejich motory nemusí být pro E10 homologované a mohou se dostavit technické potíže. Vyřešit by to mělo používání dražších prémiových paliv. Určit přesně modelové roky, jichž se to týká není možné. Automobilka Škoda ale uvedla, že rozhodně není vhodné pro Felicie. V budoucnosti by dokonce měly přijít i paliva s vyšším podílem biosložky. Třeba taková E85.

Mám naftový motor

V tomto případě tedy hledejte čtverec s písmenem B a číslem. Ptáte se proč zrovna písmeno B? Vždyť ve slovech nafta ani diesel ho nenajdeme. Je to ale první písmeno ve slově biosložka. U číselného označení platí to stejné jako u benzínových paliv. Značí tedy podíl biosložky v palivu, tudíž u B7 je podíl 7%. V případě B10 je už procent 10. V budoucnosti bude podíl biosložky rychle narůstat. Těšit se proto můžeme na B20, B30 i B100.

Pod označením XTL najedeme naftu parafinovanou. Jedná se o synteticky vyráběné palivo, které není nepochází z ropy.

Mám vůz na plynná paliva

Dostáváme se tedy k palivům plynným, jež jsou označeny kosočtvercem. Je to tedy také čtverec, ale postavený na hranu. Uvnitř tohoto geometrického tvaru se vždy nachází označení paliva. Jednotlivé zkratky znamenají:
H2 – stlačený vodík
CNG – stlačený zemní plyn
LNG – zkapalněný zemní plyn
LPG – zkapalněný zemní plyn

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno