Domů » Vozidlo » Značení paliv. Jak se v tom vyznat?

Značení paliv. Jak se v tom vyznat?

0

Značení paliv bylo pár let zpátky na půdě Evropské unie sjednoceno. Cestování po Evropě je díky tomu hned snazší. Víte, jaké symboly ukazují na jaká paliva? Zjistěte, co hledat a jak se nesplést!

Značení paliv. Jak se v tom vyznat?

V roce 2018 se v rámci Evropské unie sjednotilo značení paliv. Až se vám při cestě na dovolenou rozsvítí hladové okénko, nemusíte panikařit. Symboly jsou totiž stejné jako u nás v Čechách. Ať už jedete na služební cestu do Rakouska nebo křižujete s partnerkou Španělsko. Poradíme, jak se v tom vyznat a na čerpací stanici natankovat vždy to, co potřebujete.

V hlavní roli tvary a písmenka

Paliva jsou rozdělená do tří skupin. Jednotlivé skupiny jsou od sebe přehledně odlišené geometrickými tvary. 

  • Naftová paliva jsou označena čtvercem a písmenem B (pro parafinovanou naftu je označení XTL), 
  • benzínová paliva najdeme v kruhu s písmenem E
  • plynná paliva jsou pak v kosočtverci s příslušným označením druhu.

Mám benzínové auto

Pokud jste byli zvyklí na označení Natural 95, tak si stačí zapamatovat E5, což je symbol, který ho nahradil.

Řekněme si také, co tyto dva alfanumerické znaky znamenají. První je tedy E, což je počáteční písmeno slova ethanol. To je čistý líh, který se získává kvašením z rostlinných zdrojů.

Druhý znak je číslo 5. Ten značí podíl biosložky v palivu, který je tedy v tomto případě 5 %. E5 postupně nahrazuje E10 coby ekologičtější alternativa. Podíl biosložky je 10 %. Na symbol E10 narazíte hlavně u nadstandardně aditivovaných benzinů, které spadají do kategorie benzinů 98 a vyšších.

Problémem je, že tato ekologičtější paliva dělají problémy majitelům starších aut. Jejich motory nemusí být pro E10 homologované a mohou se dostavit technické potíže. Vyřešit by to mělo používání dražších prémiových paliv.

Určit přesně modelové roky, jichž se to týká, není možné. Automobilka Škoda ale uvedla, že E10 rozhodně není vhodné pro Felicie. 

Potom tu máme ještě E85, což je další ekologicky šetrná pohonná hmota. Skládá se z 85 % z ethanolu a 15 % Naturalu 95. E85 zajistí nižší emise a vyšší výkon.

Mám naftový motor

V tomto případě tedy hledejte čtverec s písmenem B a číslem. Ptáte se proč zrovna písmeno B? Vždyť ve slovech nafta ani diesel ho nenajdeme. Je to ale první písmeno ve slově biosložka. U číselného označení platí to stejné jako u benzínových paliv. Značí tedy podíl biosložky v palivu, tudíž u B7 je podíl 7 %. V případě B10 je podíl už procent 10, B20 podíl 20 % atd. Narazíte i na B100.

Pod označením XTL najedeme naftu parafinovanou, tedy plně syntetickou, která nepochází z ropy.

Natankovali jste naftu do benzínového auta? Poradíme, co s tím.

Mám vůz na plynná paliva

A nyní se dostáváme k palivům plynným. Ty se označují kosočtvercem, tedy čtvercem postaveným na hranu. Uvnitř tohoto geometrického tvaru se vždy nachází označení paliva. Jednotlivé zkratky znamenají:

  • H2 – stlačený vodík
  • CNG – stlačený zemní plyn
  • LNG – zkapalněný zemní plyn
  • LPG – zkapalněný zemní plyn

Kdybyste měli pochyby, jak v zahraničí, ale i u nás, tankovat LPG, koukněte se na náš článek >> Jak tankovat LPG.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články