Domů » Pro řidiče » Registr řidičů: Co vše v něm najdete?

Registr řidičů: Co vše v něm najdete?

0

Evidence registru řidičů je užitečná nejen pro úřady, ale i pro nás, občany. Zjistěte, co všechno se do ní ukládá a jak se k informacím dostat z pohodlí domova. A dají se údaje z registru vymazat?

Registr řidičů: Co vše v něm najdete?

Co je to registr řidičů

Registr řidičů je elektronická evidence, která spadá pod obecní úřad s rozšířenou působností. Existuje ještě jeden registr řidičů – centrální registr řidičů. A ten zase spravuje ministerstvo dopravy na základě informací z registru obecního.

Co obsahuje registr řidičů

V registru najdete nejen své osobní údaje, které jsou uvedené na řidičském průkaze. Jsou tam zanesené i všechny vaše hříchy na silnici. Tak například informace o postizích podle bodového systému.  

Kromě bodového hodnocení lze z registru zjistit i to, zda jste se v minulosti dopustili nějakého vážnějšího přestupku, například dostali pokutu za překročení rychlosti. Dále tu jsou údaje o řidičském průkazu, mezinárodním řidičském průkazu (jestli jste o něj někdy žádali, kdy byl vydaný atd.) či informace o skupině vozidel, pro která máte řidičské oprávnění (například řidičák na traktor).

Další důležitou položkou, kterou registr řidičů přechovává, jsou údaje o žádostech, kopiích a originálech, které jste doložili úřadům při žádosti o řidičský průkaz. Všechny tyhle informace ulehčí práci úředníků v případě, že o doklad přijdete.

A když vám byl řidičský průkaz odebrán, ať už kvůli přestupku nebo zdravotní způsobilosti, tak i tato informace do registru putuje. Zkrátka celá vaše historie ohledně řidičského oprávnění a chování za volantem.

Potřebujete získat informace? Víme kde

K informacím z registru má přístup daný úřad. Pokud byste tedy chtěli požádat o nový řidičský průkaz, obraťte se na ně. Zde se vyřizuje také mezinárodní řidičský průkaz a žádost o navrácení průkazu, který vám byl odňat.

Jestli ale toužíte jen zjistit, jak na tom vaše konto je, stačí využít Portál občana. A vyhnete se frontám na úřadě nebo na poště, kam byste šli kvůli Czech Pointu. Skrze Portál občana se dostanete ke všem důležitým informacím, ale některé úřední úkony přesto budete muset vykonat osobně v příslušné budově. Digitalizace zkrátka ještě neproběhla úplně na 100 %.

Dají se údaje z registru řidičů vymazat?

Patříte mezi hříšníky a rádi byste se tohoto cejchu zbavili? Nedá se nic dělat. Údaje z registru vymazat nelze. Informace se tu ukládají natrvalo, právě kvůli úřadům, které s databází pracují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články