Domů » Pro řidiče » Řidičák na traktor: Vše, co jste potřebovali vědět

Řidičák na traktor: Vše, co jste potřebovali vědět

0

Poohlížíte se po práci v zemědělství nebo lesnictví? Pak se neobejdete bez řidičáku skupiny T. Přečtěte si, jak a kde ho získáte a kolik zhruba stojí. Přidali jsme i pár upozornění na situace, kdy o něj můžete přijít.

Řidičák na traktor: Vše, co jste potřebovali vědět

Co je to řidičák skupiny T

Řidičský průkaz skupiny T vás opravňuje k řízení zemědělských a lesnických traktorů a samojízdných pracovních strojů včetně přípojného vozidla. Toto oprávnění je důležité zejména pro zemědělce a lesníky. Řídit traktory a pracovní stroje přitom můžete již od 17 let. Na tento věk spadá spodní hranice, při které lze absolvovat závěrečné testy v autoškole. S výukou a výcvikem však lze začít už 18 měsíců před dovršením věku.

Kde a jak ho získat

Řidičák skupiny T vám po úspěšném absolvování udělí ve specializované autoškole. Nejvíce jich najdete v Praze a okolí, ale i v dalších větších městech. Nebo v rámci výuky na některé ze zemědělských škol, které mají vlastní autoškoly.

Co všechno budete potřebovat pro přihlášení do autoškoly

Abyste byli přijatí k výuce a výcviku, v autoškole musíte předložit:

  • Vyplněnou a podepsanou žádost o přijetí k výuce a výcviku dané autoškoly.
  • Lékařský posudek o způsobilosti k řízení motorových vozidel potvrzený obvodním lékařem, který není starší víc než 3 měsíce.

Pro získání řidičáku skupiny T potřebujete také trvalý nebo přechodný pobyt na území České republiky. Z toho důvodu nemohou o toto oprávnění žádat například cizinci bez trvalejších vazeb na ČR.

Dále počítejte s tím, že aby vás autoškola přijala k výuce a výcviku, budete muset zaplatit zálohu. Většinou se pohybuje okolo 50% z celkové ceny. Pokud je vám méně než 18 let, přihlášku by měl podepsat zákonný zástupce přímo v budově před zaměstnanci autoškoly.

Kolik stojí řidičský průkaz skupiny T

Záleží na autoškole, do které se přihlásíte. Ceny se mohou mírně lišit. Neřidiči zaplatí okolo 15 000 Kč. Pokud však už máte řidičák skupiny B, mělo by vás to celé vyjít levněji, zhruba okolo 10 000 Kč. I samotný výcvik by měl být, co se hodinové dotace týče, zhruba o polovinu kratší.

Jízda traktorem s řidičákem skupiny T

Jak probíhá výcvik

Než budete moci začít s praktickými jízdami, výcvik se nahlásí na úřadě. Následuje seznámení se zásadami bezpečné jízdy a také s vozidlem. Jakmile budete mít všechny formality za sebou, přejde se k praktickým jízdám. Během nich se naučíte:

  • couvat s přívěsem,
  • obsluhovat přívěs bez pomoci (odpojit, zapojit),
  • rozpoznat možné závady.

Kdy o řidičák přijdete

O řidičák skupiny T, stejně jako u ostatních skupin, můžete přijít například kvůli bodovému systému. Pokud nasbíráte dvanáct trestných bodů, úřad vám pošle oznámení. Vy poté musíte řidičák na stanovenou dobu odevzdat.

Alkohol a drogy za volant zkrátka nepatří, a tak pokud vás policie nachytá, jak řídíte pod vlivem, jste v průšvihu. Pokud vám naměří více než jedno promile, jedná se o trestný čin a o průkaz můžete přijít i na deset let. Navíc se vám nevyhne trestní stíhání. Do jednoho promile lze řidičák odebrat na šest měsíců až jeden rok.

Hlídejte si i to, aby byla vaše značka za každých okolností jasně viditelná. Pokud vás hlídka zastaví proto, že je nečitelná (i kvůli takové banalitě jako je napadané listí), můžete o oprávnění přijít. Mezi další důvody se počítá jízda bez řidičského průkazu. Sedněte za volant vozu, na který nemáte oprávnění a přijdete i o své „Téčko“.

Nebezpečné jsou zejména malé prohřešky, například příliš časté pokuty za překročení rychlosti, jízda na červenou či nedodržení přednosti v jízdě. Ve hře jsou však i zdravotní problémy, což je věc, kterou nikdo z nás bohužel ovlivnit nedokáže.

Od ledna 2022 mohou traktory řídit i řidiči náklaďáků

Od ledna 2022 platí novela zákona o pozemních komunikacích, která opravňuje k řízení traktorů i držitele řidičského průkazu skupiny C. Ministerstvo dopravy se tak rozhodlo proto, aby stimulovalo pracovní trh v lesnictví a zemědělství, a usnadnilo změnu povolání lidem s dostatečnou kvalifikací.

Jednou z podmínek stále zůstává to, že musíte mít na území ČR stále tzv. obvyklé bydliště (pobývat zde 185 dní v roce). Z toho důvodu „Téčko“ dostane jen zlomek cizinců s Céčkem.

Otázkou zůstává, zda je běžný řidič náklaďáku skutečně připravený na jízdu s přípojným vozidlem. Odborníci z autoškol proto výrazně doporučují každému, kdo by chtěl výhody této novely využít, aby prošel dodatečným výcvikem a opravdu se seznámil se všemi specifiky řízení traktoru s vlekem.

Nejčastější dotazy

Jak získat řidičský průkaz skupiny T pro řízení zemědělských a lesnických traktorů?

Řidičský průkaz skupiny T získáte po úspěšném absolvování výuky a výcviku ve specializované autoškole nebo na zemědělské škole s vlastní autoškolou. Pro přihlášení potřebujete vyplněnou a podepsanou žádost, lékařský posudek a trvalý nebo přechodný pobyt v České republice.

Kolik stojí získání řidičského průkazu skupiny T a jak se cena liší pro držitele řidičského průkazu skupiny B?

Cena řidičského průkazu skupiny T závisí na autoškole, do které se přihlásíte. Pro neřidiče se cena pohybuje okolo 15 000 Kč. Pokud už máte řidičský průkaz skupiny B, celkové náklady by měly být nižší, zhruba okolo 10 000 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články