Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Irsko 2024

Dálniční poplatky Irsko 2024

0

V Irsku, tak jako v ostatních státech Evropské unie dálniční známku nepotřebujete, protože se zde platí dálniční poplatky. Zpoplatněny jsou pouze vybrané úseky dálnic a několik mostů a tunelů. Mýtné se platí v mýtných branách. Výjimkou je poplatek za dublinský obchvat M50, který má bezbariérové mýtné a umožňuje tak všem motoristům projet zpoplatněným úsekem bez zastavení, platba pak probíhá pouze přes stránky eflow.ie, případně přes telefon, pomocí příslušné aplikace nebo elektronickým systémem eToll.

Dálniční poplatky Irsko 2024

Výše mýtného se odvíjí podle ujetých kilometrů a podle kategorie vozidla. Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy s hmotností nad 3,5 tuny nebo také autobusy. Platba mýtného je možná v hotovosti, platební kartou nebo systémem pro elektronickou platbu mýtného eToll.

Přes elektronický systém eToll lze uhradit veškeré mýtné poplatky, včetně mýtného na úseku M50 a také průjezd některých zpoplatněných tunelů a mostů.

V Irsku mimo dálniční úseky, na které se vztahuje mýtné jsou zpoplatněné také průjezdy některých mostů a tunelů. Průjezd mostem East – Link osobním vozidlem stojí 2,20 EUR, průjezd tunelu Limerick stojí 2,30 EUR, tunel Dublin vyjde ve špičce ve směru na jih na 12 EUR.

Cena a platnost irských dálničních poplatků 2024

V Irsku platí, že některé dálniční úseky jsou vybírány pomocí mýtného. Výše mýtného závisí na kategorii vozidla.

V Irsku jsou kategorie vozidel obecně rozděleny takto:

  • Kategorie 1 – Motocykly.
  • Kategorie 2 – Osobní automobily do 3,5 tuny.
  • Kategorie 3 – Autobusy, autokary, nákladní vozidla s konstrukcí o celkové hmotnosti do 3,5 tuny.
  • Kategorie 4 – Nákladní vozidla s konstrukcí o celkové hmotností nad 3,5 tuny, se 2 nebo 3 nápravami.
  • Kategorie 5 – Nákladní vozidla s konstrukcí o celkové hmotností nad 3,5 tuny, se 4 a více nápravami. 

Orientační ceny mýtného některých dálničních úseků v Irsku 2024

Dálnice M50 vede kolem Dublinu a kříží se s hlavními trasami M1, M2, N3, N4, N7 a N11.

DálniceMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tunyOdkaz na mýtné
M1 Gormanston – Monasterboice1,20 EUR2,30 EURtii.ie
M3 Clonee – Dunshaughlin0,90 EUR1,70 EURtii.ie
M3 Clonee – Kells (Navan – Kells)0,90 EUR1,70 EURtii.ie
M4 Kilcock – Enfield – Kinnegad1,80 EUR3,40 EURtii.ie
N6 Galway – Ballinasloe1,20 EUR2,30 EURtii.ie
M7/M8 Portlaoise – Castletown / Portlaoise – Cullahill1,20 EUR2,30 EURtii.ie
N8 Rathcormac – obchvat Fermoy1,20 EUR2,30 EURtii.ie
N25 obchvat města Waterford1,20 EUR2,30 EURsouthlink.ie
M50 Dublinský okruhzdarma3,70 EUReflow.ie

Jak a kde zaplatit dálniční poplatky v Irsku

V Irsku se na většině zpoplatněných úsecích platí dálniční poplatky na mýtných branách prostřednictvím hotovosti, platební kartou nebo přes automatický platební systém. 

Výjimku tvoří dublinský obchvat M50, který má tzv. bezbariérové ​​mýtné. Umožňuje tak všem motoristům projet zpoplatněným úsekem bez zastavení. Mýtné je nutné zaplatit online předem nebo uhradit nejpozději do 20:00 následujícího dne, jinak hrozí vysoké pokuty. 

Platba mýtného v hotovosti

Mýtné je možné zaplatit v hotovosti pouze v EUR. Z celkových 11 mýtných bran, je možné zaplatit mýtné v 10 mýtných branách. 

Platba mýtného platební kartou

Mýtné lze platit také platební kartou na těchto mýtných stanicích: M1, M3, M4, N25, M7/8, Dublin Tunnel a M6. Akceptovány jsou debetní karty Visa nebo Mastercard. 

Platba elektronickým systémem eToll

Platba mýtného lze také pomocí elektronického systému eToll. Tento systém zajišťuje několik provozovatelů. Přehled provozovatelů najdete na stránkách etoll.ie. Všichni provozovatelé mýtného mají sjednocený systém pro platbu, to znamená, že platí stejný princip. Systém eToll s palubní jednotkou umožňuje platbu na všech mýtnicích bez zastavení. Zařízení lze zakoupit na odkaze etoll.ie, kde si vyberete ten účet a doplňkové služby, které požadujete. 

Elektronické zařízení je třeba umístit na vnitřní stranu čelního skla. Zařízení tak bude automaticky zaznamenávat každý průjezd mýtnou branou. Mýtné se pak automaticky odečítá přímo z bankovního účtu nebo z předplacené karty. To záleží na provozovateli a také na typu účtu. 

Slevy na mýtném je možné získat zřízením tohoto elektronického platebního systému. Průjezd úsekem M50 může tedy stát až o 1,10 EUR levněji. Informace o slevách a dalších možnostech hledejte na eflow.ie.

Platba mýtného za průjezd úseku M50

Za průjezd dublinského okruhu M50 je nutné zaplatit mýtné. Je několik možností, jak tyto poplatky uhradit. Nejsnadnější způsob je na internetových stránkách eflow.ie, přes telefon, pomocí příslušné aplikace nebo elektronickým systémem eToll. Mýtné na úseku M50 má speciální automatický systém, který snímá registrační značky vozidel. Mýtné za úsek M50 se platí dopředu nebo následující den po projetí, a to nejpozději do 20:00. 

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem v Irsku

V Irsku jsou kromě zpoplatněných dálničních úseků a silnic také zpoplatněné některé další úseky.

Dublin Tunnel

Dublin Tunnel je přístavní tunel, který spojuje dálnici M1 (jižně od dublinského letiště a Docklands). Poplatky za mýtné platí všechna vozidla s hmotností do 3,5 tuny, tedy motocykly, osobní automobily, lehká užitková vozidla, obytné vozy a podobně. Za průjezd neplatí vozidla s hmotností nad 3,5 tuny nebo autobusy s více než 25 cestujícími. Platba je možná hotově (EUR, GBP), platebními kartami MasterCard a Visa nebo přes elektronický systém eToll.

Dublin Tunnel / Směr jízdyMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Směrem na jih: Southbound – Dublin centrum
Po-Pá 06:00-10:00
12 EUR12 EUR
Směrem na jih: Southbound – Dublin centrum
Mimo špičku
3,50 EUR3,50 EUR
Směrem na sever: Northbound – letiště Dublin
Po-Pá 16:00-19:00
12 EUR20 EUR
Směrem na sever: Northbound – letiště Dublin
Mimo špičku
3,50 EUR3,50 EUR

Limerick Tunnel

Limerick Tunnel se nachází na západě Irska na okraji města Limerick. Platba mýtného je možná v hotovosti, platebními kartami, ale také elektronickým systémem eToll. Poplatky za průjezd platí motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, ale také nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Platba je možná hotově (EUR, GBP), platebními kartami MasterCard a Visa nebo přes elektronický systém eToll. 

TunelMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Limerick Tunnel1,20 EUR2,30 EUR

Most East Link neboli Tom Clarke Bridge se nachází v Dublinu. Platba je možná v hotovosti nebo platebními kartami. Průjezd je pro motocykly zdarma, osobní automobily a nákladní vozidla si za průjezd musí zaplatit. Platba je možná hotově (EUR, GBP), platebními kartami MasterCard a Visa nebo přes elektronický systém eToll. 

MostMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Most East – Linkzdarma2,20 EUR

Rychlostní limity na irských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 120 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 80 km/h. 

V Irsku mají zavedené speciální rychlostní limity s rychlostí 30 a 60 km/h. Tyto rychlosti jsou uplatňovány na vyznačených komunikacích a v zónách, jako jsou komunikace mimo zastavěné oblasti, v okolí škol a školek. 

V Irsku jsou jednotné sazby pro pokuty, to proto aby neposlušné řidiče pokuty umravnily. Nezáleží na tom, o kolik rychlost překročíte, vždycky zaplatíte stejnou sazbu pokuty, a to 80 EUR a také dostanete 3 trestné body. 

Dálniční síť v Irsku – přehled úseků

V Irsku je v současné době okolo 1000 km vybudovaných dálnic. Dálnice jsou označeny písmenem M (Motorway). 
Na stránkách etoll.ie najdete jednoduchou interaktivní mapu, která zobrazuje zpoplatněné dálniční úseky v Irsku. Detailnější interaktivní mapu hledejte na stránkách tiitraffic.ie.

DálniceÚseky v provozuDélka
M1Dublin – Dundalk – Spojené království (Severní Irsko)80 km
M2Killshane – Ashbourne13 km
M3Dunboyne – Kells51 km
M4Leixlip – Enfield52 km
M6Kinnegad – Athlone – Galway148 km
M7Naas – Roscrea – Limerick164 km
M8Cashel – Thurles – Cork147 km
M9Athy – Kilkenny – Waterford119 km
M11Arklow – Wicklow – Bray60 km
M17Roscommon – Tuman25,5 km
M18Ennis – Shannon – Gort71 km
M20Rossbrien – Attyflin8 km
M50obchvat Dublinu45,5 km
Dálniční síť Irsko

By PhnomPencil [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Trajekty v Irsku

V Irsku je důležitou součástí doprava trajektem. Trajektem můžete jet například z Anglie nebo Francie. Doprava je možná především přes společnosti Stena Line nebo Irish Ferries.

Trajekty jsou k dispozici celoročně a jezdí několikrát denně v obou směrech. Ceny jsou orientační, pro přesné ceny je nutné navštívit stránky jednotlivých provozovatelů.

Trajekty z Anglie do Irska

Trajekty z Anglie do Irska nejčastěji odplouvají z přístavu Holyhead do Dublinu. Plavba trvá asi 3,5 hodiny. Cena za jednosměrnou jízdenku za jednu osobu a auto se pohybuje od 119 GBP a výše.

Trajekty z Francie do Irska

Pokud hledáte trajekt z Francie do Irska, tak loď většinou vyplouvá z přístavu Cherbourg a nebo Roscoff do Dublinu nebo do Rosslare. Platba trajektem trvá asi 18 hodin. Cena za jednosměrnou jízdenku pro jednu osobu a jeden automobil vyjde od 189 EUR a výše.

Pokuta za jízdu na irských dálnicích

V Irsku jsou pokuty vysoké, a proto doporučujeme jízdu podle předpisů a pravidel. Po celém Irsku se setkáte s automatickými radary nebo také policejními hlídkami, které hlídají rychlost a sledují, zdali jsou dopravní předpisy dodržovány. 

V Irsku je stanoven limit na 28 dní, kdy je nutné pokutu s pevnou sazbou od data vydání oznámení zaplatit. Pokud není zaplacen fixní poplatek, hrozí zvýšená pokuta 120 EUR, a i více trestných bodů, maximálně však můžete dostat 5. Při nezaplacení pokuty po 56 dnech pak hrozí předvolání k soudu a další pokuta ve výši 800 EUR

Nedávno v Irsku sjednotili sazby pokut, aby řidiče motivovali a umravnili v dopravě. To znamená, že je jedno, o kolik rychlost překročíte, vždy zaplatíte fixní pokutu 80 EUR a k tomu získáte 3 trestné body navíc. 

Pokuta za neuhrazení dálničních poplatků v Irsku je stanovena na nejvyšší možnou sazbu, a to až 5 000 EUR

Vysoké pokuty také hrozí na obchvatu M50 v Dublinu. Kde je nutné mýtné zaplatit online, buď předem nebo do 20:00 hodin následujícího dne. Pokud nezaplatíte včas je vám účtován poplatek 3 EUR. Při nezaplacení do 14 dnů hrozí pokuta 41,50 EUR, po více než 56 dnech je penále až 104 EUR.

Maximální povolená rychlost alkoholu je 0,5 promile, to se vztahuje na zkušené řidiče. Začínající řidiči, kteří mají oprávnění pouze 2 roky nebo méně a profesionální řidiči autobusů, nákladních vozů a podobně mají nižší limity tolerance alkoholu, a to 0,2 promile alkoholu v krvi. Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí maximální pokuta ve výši 5 000 EUR nebo odnětí svobody až na 6 měsíců. 

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

V Irsku jsou úlevy od mýtných poplatků především pro vozidla obranných sil, policie, hasičů a záchranné služby. Požádat o osvobození od platby mýtného v Irsku mohou také osoby s omezenou pohyblivostí. Více informací najdete na oficiálních stránkách tii.ie.

Zákaz jízdy kamionů

V Irsku neexistuje žádný obecný zákaz jízdy kamionů. To znamená, že mohou jezdit kdykoliv je třeba. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Irsku dálniční známky?

Ne, v Irsku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné pomocí mýtných bran. Zpoplatněny jsou pouze vybrané úseky dálnic a několik mostů a tunelů. Mýtné se platí v mýtných branách. Výjimkou je poplatek za dublinský obchvat M50, který má bezbariérové mýtné, a umožňuje všem motoristům projet zpoplatněným úsekem bez zastavení, platba probíhá pouze přes internet přes stránky eflow.ie, případně přes telefon, pomocí příslušné aplikace nebo elektronickým systémem eToll.

Jak zaplatit mýtné v Irsku a na jaká vozidla se mýtné vztahuje?

Platba mýtného je možná v hotovosti, platební kartou nebo systémem pro elektronickou platbu mýtného eToll. Výše mýtného se odvíjí podle ujetých kilometrů a podle kategorie vozidla. Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy s hmotností nad 3,5 tuny nebo také autobusy.

Jsou v Irsku ještě jiné úseky, které jsou zpoplatněné?

V Irsku jsou kromě zpoplatněných dálničních úseků a silnic také zpoplatněné některé další úseky jako například průjezd irského mostu East – Link Bridge nebo a dvou tunelů Limerick Tunnel a Dublin Tunnel. 

Další informace o cestování v Irsku

Zdroj: etoll.ie, eflow.ie, tiitraffic.ie

Previous article Dálniční poplatky Chorvatsko 2024
Next article Dálniční poplatky Island 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články