Dálniční poplatky Irsko 2023

V Irsku se pro zpoplatnění dálnic jsou částky za jednotlivé úseky v hotovosti a v některých také i kreditní kartou vybírány v mýtných branách. Neplatí se pouze za průjezd dálnic, ale i za přejezd některých mostů a tunelů. V Irsku mají povinnost platit silniční poplatky za průjezd některých dálnic a mostů řidiči motocyklů, osobních automobilů, autobusů i nákladních vozidel. Pro řidiče vozidel s hmotností nad 3,5t tedy platí při výběru mýtného stejná pravidla jako pro řidiče motocyklů a osobních automobilů. Pro ty, co placené úseky projíždějí častěji, je připraveno zařízení pro automatickou platbu mýtného.

Systém Easytrip umožňuje platbu mýtného v Irsku pomocí palubní jednotky On Board Unit – OBU a je určený pro mezinárodní dopravce. Easytrip šetří 1€ vždy při použití silnice M50 a momentálně je v Irsku zpoplatněno 11 úseků. Zařízení Easytrip umožňuje využít speciální expresní jízdní pruhy a zjednoduší přejezd přes platební místa. Kdykoliv budete chtít zkontrolovat transakce, navštivte stránku easytrip.ie. Detailní měsíční rozpis je zasílán automaticky emailem na začátku následujícího měsíce.

Kromě mýtného, které se platí v hotovosti nebo platební kartou na mýtných branách, je zpoplatněn i tunel Dublin Port Tunnel cca 10 EUR, Limerick Tunnel cca 1,90 EUR pro auta a East Link Toll Bridge cca 1,75 EUR. Aktuální ceny mýta na irských dálnicích najdete na webu Nra.ie.

Poplatky v Irsku

  • mýtné za průjezd dálnic a některých mostů a tunelů tii.ie
  • oficiální stránky tii.ie
  • mapa zpoplatnění a informace o mýtném tii.ie
  • oficiální informace a ceny pro nákladní vozy tii.ie
  • zařízení pro automatickou platbu tii-ie
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Ceník mýtného pro konkrétní úseky v Irsku

Vybraný úsekDélkaMotocyklyOsobní vozy
M1 Gormanston – Monasterboice 63 km1 EUR2 EUR
M3 Navan North – Kells11 km0,80 EUR1,50 EUR
M3 Clonee – Dunshaughlin10 km0,80 EUR1,50 EUR
M4 Kilcock – Kinnegad30 km1,50 EUR3,00 EUR
N6 Ballinasloe – Galway52 km1 EUR2 EUR
M7 Portlaoise – Borris in Ossory26 km1 EUR2 EUR
M8 Portlaoise – Rathdowney22 km1 EUR
2 EUR
M50 Barrier Free Tolling Blanchardstown – Lucan4 km3,20 EUR
N25 Springhill – Slieverue16 km1 EUR2,00 EUR

Aktuální ceník najdete zde.

Způsob platby mýtného v Irsku

Na všech zpoplatněných úsecích je lze dálniční poplatky platit v hotovosti v mýtných branách a prostřednictvím systému eToll. Na některých dálnicích, jako M4 a v Dublin Port Tunnel také kreditní kartou.

Automatické systémy pro platbu mýtného v Irsku

O výběr mýtného se v Irsku stará několik společností, situace kolem systému pro automatický výběr a platbu silničních poplatků je komplikovanější. Systém eToll se stará o přenosnost a vzájemnou kompatibilitu jednotlivých systémů. Přehled elektronických systémů, které lze použít pro automatickou platbu najdete na stránkách tii-ie.

Praktické informace, pokuty a podmínky jízdy v Irsku

V Irsku se jezdí vlevo a některé značky a cedule jsou psané ve staré gaelštině a angličtině, někde v irsky mluvících oblastech anglickou ceduli nenajdete. V Irsku platí řidičský průkaz vydaný členským státem EU a lze zažádat i o irský řidičský průkaz, bez nutnosti skládat praktické zkoušky z řízení či testy všeobecných znalostí silničního provozu. Pojištění auta je třeba prokázat zelenou kartou.

Povolená rychlost mimo obec je 95km/hod – 60mil/hod, a pokud projíždíte obcí, městem či zastavěnou částí, je třeba snížit rychlost na 50km/hod – 30mil/hod. Na dálnici je nejvyšší povolená rychlost je 120km/hod – 70 mil/hod. Za alkohol za volantem v Irsku platí velmi přísná pravidla. Řidiči, kteří jsou podezřelí z požití alkoholu, se musí podrobit dechové zkoušce a riskují velmi vysokou pokutu, odchod do vazby, anebo obojí zároveň. Pokud máte více jak 80 miligramů ve 100 mililitrech krve, jde již o vážný přestupek.

Dálniční síť Irsko- přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
M1Dublin – Dundalk – Spojené království (Severní Irsko)80 km
M2Killshane – Ashbourne13 km
M3Dunboyne – Kells51 km
M4Leixlip – Enfield52 km
M6Kinnegad – Athlone – Galway148 km
M7Naas – Roscrea – Limerick164 km
M8Cashel – Thurles – Cork147 km
M9Athy – Kilkenny – Waterford119 km
M11Arklow – Wicklow – Bray60 km
M17Roscommon – Tuman25,5 km
M18Ennis – Shannon – Gort71 km
M20Rossbrien – Attyflin8 km
M50obchvat Dublinu45,5 km
Dálniční síť Irsko

By PhnomPencil [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Osvobození od platby mýtného v Irsku pro osoby s omezenou pohyblivostí

V případě, že v Irsku cestujete s vozidlem upraveným pro převoz osob s omezenou pohyblivostí, máte právo na přidělení karty, která řidiče opravňuje k průjezdu zpoplatněných úseků zdarma. Karta je uznávaná všemi provozovateli placených úseků v Irsku. O vystavení karty lze požádat na některém z uvedených míst v seznamu na oficiálních stránkách.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Irsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h60 – 100 km/h*120 km/h

* dle dopravního značení