Dálniční poplatky Makedonie 2022

V Makedonii se stejně jako v mnoha dalších státech v Evropě pro zpoplatnění dálnic využívá platba v mýtných branách. Po průjezdu mýtnou branou je řidičům vyúčtován poplatek za průjezd dálnice přesně podle ujetých kilometrů a projetého úseku. Mezi hlavní části zpoplatněných silnic patří úsek mezi městy Gradsko, Skopje, Kumanovo a Gostivar.

Pokud vaše cesta nevede přes celou část placených úseků a chcete ušetřit na poplatcích, lze některé úseky objet a využít některé z alternativních cest. Je ale mnohem lepší držet se dálnice, než cestovat bočními cestami. Bloudění a nepříjemné zkušenosti během cesty chudšími čtvrtěmi nejsou nic příjemného.

V Makedonii jsou povinni platit dálniční poplatky jak řidiči motocyklů a osobních automobilů, tak i řidiči nákladních vozů, kamionů a autobusů. Oproti jiným státům není v Makedonii třeba platit další poplatky za průjezd tunelů a mostů.

Pro řidiče vozidel nad 3,5t platí pro výběr mýtného stejná pravidla jako pro řidiče motocyklů a osobních vozidel do 3,5t. Kategorie vozidel jsou rozdělovány ne podle hmotnosti, ale podle rozměrů, délky a výšky vozidla. V případě že je vozidlo opatřeno přívěsem, počítá se pro určení kategorie vozidla délka a výška včetně přívěsu.

Dálniční poplatky v Makedonii

  • oficiální informace na roads.org.mk
  • umístění mýtných bran
  • výběr poplatků v mýtných branách
  • využívaná měna Makedonský denár – 100 MKD cca 42 Kč
  • orientační cena 180 MKD/100 km osobní auto
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Platba mýtného v Makedonii

Dálniční poplatky jsou vybírány přímo na dálnicích v mýtných branách pouze v hotovosti v místní měně, kterou jej makedonský denár, v některých případech je přijímáno také euro. Na mýtných branách nelze platit drobnějšími Euro mincemi než je 0,50. Někde jsou již přijímány i platební karty.

V Makedonii – FYROM, se platí podle ujeté vzdálenosti. Přejetí celé Makedonie tam a zpět, tedy ze Srbska do Řecka a zpět, vás vyjde asi na 400 MKD, cca 178 Kč. Podrobné informace jsou na webu Roads.org.mk.

Na hlavním tranzitním tahu projedete přes 3 mýtné brány. Pořadí je bráno ve směru do GR a poplatek za osobní automobil.

  • Petrovec – Veles (Петровец – Велес) – 80 MKD – 1,5 EUR
  • Veles – Gradsko (Велес – Градско) – 60 MKD – 1 EUR
  • Kumanovo – Miladinovci (Куманово – Миладиновци) – 60 MKD – 1 EUR

Cena dálničních poplatků v Makedonii 2022

Platnost známkyMotocykly a automobily do 1,3m výškyVozidla do 1,3m výšky s více než 2 nápravami
Kumanovo – Miladinovci60 MKD80 MKD
Skopje – Petrovec40 MKD50 MKD
Petrovec – Veles80 MKD120 MKD
Vels – Gradsko60 MKD100 MKD
Skopje – Miladinovci40 MKD60 MKD
Tetovo – Gostivar30 MKD40 MKD
Tetovo – Skopje40 MKD60 MKD

Pokuty v Makedonii

Když řidič nezaplatí pokutu, je mu zpravidla hned na místě odebrán cestovní pas. Za jízdu bez zapnutých pásů hrozí pokuta 1 000 MKD, nesprávné otáčení a couvání 2 000 MKD, použití mobilního telefonu za jízdy 2 500 MKD, jízda bez rozsvícených světel 2 000 MKD, překročení rychlosti do 30 km/h 2 000 MKD, za špatné parkování do 2 000 MKD. Pokuty v soudním řízení jsou asi od 4 000 – 12 000 MKD nebo až na 30 dní odebrán řidičský průkaz za řízení pod vlivem alkoholu, jízdu na červenou, neopatrnou jízdu, překročení rychlostního limitu o 30 km/hod. a ujetí viníka z místa nehody.

Dálniční síť Makedonie- přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Srbsko – Kumanovo – Skopje – Geles – Gevgelija – Řecko150 km
A2Kumanovo – Bulharsko73 km
A3Skopje – Kosovo10 km*
A4Skopje – Kičevo – Struga – Albánie Albánie211 km*

*není v provozu

Dálniční síť Makedonie


By Dar ivanovski (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Makedonii

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h80 km/h120 km/h