Domů » Pro řidiče » Jak poznat datum výroby pneumatiky? Pomůže DOT kód

Jak poznat datum výroby pneumatiky? Pomůže DOT kód

0

Při kontrole pneumatik se většinou zaměřujeme na jejich vizuální stav a hloubku vzorku. Jen málokdo ale kontroluje také stáří dané pneumatiky, aby byla stále bezpečná. Jak ale poznat stáří pneumatiky a kdy ji už raději nepoužívat?

Jak poznat datum výroby pneumatiky? Pomůže DOT kód
Jak poznat datum výroby pneumatiky

DOT kód vám pomůže zjistit datum výroby pneumatiky

Na každé pneumatice naleznete několik různých označení. Jedním z nich je jeden velice důležitý údaj, který najdete také na bočnici pneumatiky. Jedná se o DOT kód a obsahuje nejen informace o stáří pneumatiky. Z DOT kódu zjistíte kód výrobce pneumatiky nebo rozměr daného kusu. Vás ale v tomto případě budou zajímat poslední čtyři číslice, které udávají stáří pneumatiky na týdny a roky. První dvě čísla z DOT kódu vám napoví, v jakém týdnu roku byla pneumatika vyrobena. Týdny jsou označeny od “O1” do “53”. Další dvě čísla v tomto čtyřčíslí znamenají rok výroby. Pokud tedy na pneumatice máte 1318, tak byla vyrobena v 13. týdnu roku 2018.

Jaká je životnost pneumatiky?

Zde je naprosto klíčové to, kde je pneumatika uskladněna. Podle vyjádření výrobců pneumatik a nezávislých organizací může pneumatika vydržet klidně až 5 let, pokud je uskladněna v suchém prostředí s teplotou do 15 stupňů. Jenže skladovat pneumatiky v perfektních podmínkách je téměř nemožné. Z toho důvodu výrobci doporučují měnit pneumatiky maximálně po čtyřech letech. I když budou mít dostatečný vzorek. Například Michelin má jednoduchou poučku, ve které stojí, že jeden rok skladování pneumatiky je stejný, jako tři týdny intenzivního používání.

Jak skladovat pneumatiky

Pro co nejvyšší životnost musíte dodržet několik bodů, aby vám pneumatiky vydržely. Je důležité, aby byly skladovány ve tmě, suchu a v ideální teplotě 15 stupňů. Více se tomu věnujeme v článku Jak skladovat pneumatiky? Můžete je snadno poškodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články