Domů » Pro řidiče » Vše, co potřebujete vědět o pneumatikách

Vše, co potřebujete vědět o pneumatikách

0

Některá auta nemají navigaci a jiné třeba druhou řadu sedadel. Všechny automobily ale mají pneumatiky, díky kterým drží na cestě a poskytují posádce pohodlnou a bezpečnou jízdu. Výběr ani péči o pneumatiky není radno podceňovat a proto jsme pro vás připravili následující přehled, kde vám pomůžeme vybrat správné pneumatiky pro váš vůz, poradíme vám kdy přezout, jak pneumatiky skladovat a předáme vám mnoho dalších rad.

Vše, co potřebujete vědět o pneumatikách

Základní druhy pneumatik dle použití

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou vhodné pro zimní období, nejlépe jakmile teploty na teploměru klesnou pod +7°C. Zimní pneumatiky při těchto nízkých teplotách zajistí správnou přilnavost a také funkčnost. V České republice je ze zákona povinné přezouvání a používání zimních pneumatik od období 1. listopadu až do 31. března. 

Letní pneumatiky

Letní pneumatiky se používají v letních měsících. Mají vysokou odolnost proti zahřívání a také ideální vlastnosti a reakce ve vysokých rychlostech. Vhodná teplota pro používání letních pneumatik by se měla stabilně pohybovat okolo +7 °C a výše, protože při nižších teplotách ztrácí jízdní vlastnosti a také není zajištěna bezpečná jízda na silnicích. Letní pneumatiky se přezouvají od 1. dubna.

Celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky neboli univerzální pneumatiky jsou vhodné do každého počasí. To znamená, že kombinují vlastnosti jak zimních, tak i letních pneumatik. Celoroční pneumatiky se například hodí do mírnějších městských podmínek ideálně v mírné zimě. V extrémní zimě by vás mohli potkat problémy. 

Testy letních pneumatik

Příchod letního období znamená také přezouvání na letní pneumatiky. Bohužel se stále najdou tací, kteří výběr letních pneumatik podceňují a dokonce se stále praktikuje dojíždění zimních pneumatik. Přitom pneumatiky jsou jedinou spojnicí mezi vámi a silnicí a závisí na nich bezpečí vaše i zbytku posádky. Letní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciální směsi, která výborně odolává vysokým letním teplotám a skvěle si poradí s letními dešti. Na rozdíl od zimních pneumatik, ty letní nejsou legislativou vyžadovány. Jezdit na nich můžete (a měli byste) v období od 31. března do 1. listopadu. Při porovnání se zimními pneumatikami snížíte spotřebu vozidla a až o 20% zkrátíte brzdnou dráhu. Pro srovnání pneumatik řazené přehledně podle rozměrů přejděte na naši stránku Test letních pneumatik.

Test letních pneumatik
Test letních pneumatik

Testy zimních pneumatik

Kvalitní zimní pneumatiky si poradí i s bohatou sněhovou nadílkou a pomohou vám bezpečně se dostat v zimě na chatu i do práce. Disponují speciálně navrženým vzorkem, který vám poskytne oporu ve špatných podmínkách, tedy i při jízdě na sněhu, ledu a námraze. Směs letních pneumatik je speciálně navržená tak, aby vydržela horké teplota a u zimních pneumatik je to přesně naopak. I při mrazivých teplotách zůstává měkká a pružná. Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. října, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, námrazy či ledu. Testy zimních pneumatik jsme pro vás přehledně seřadily podle rozměrů pneu, tudíž si můžete snadno vybrat pneumatiky ideální pro vás. Najdete je na Testy zimních pneumatik.

Test zimních pneumatik
Test zimních pneumatik

Kdy přezout pneumatiky?

Každý rok přezouváme na letní a poté zase na zimní pneumatiky. V případě zimních pneumatik je jejich povinnost dána zákonem, ale přeci jen je podmíněna určitými podmínkami, při kterých zimní pneu mít musíte nebo ne. Ve článku Kdy přezout pneumatiky jsme proto pro vás připravili přehled, díky kterému již budete vědět, kdy a za jakých podmínek musíte pneumatiky přezouvat.

Kdy přezout na letní pneumatiky
Kdy přezout na letní pneumatiky

Jak skladovat pneumatiky?

V létě vám doma leží zimní pneumatiky a v zimě logicky ty letní. Pokud nechcete platit za uložení pneumatik někde v pneuservisu, tak můžete pneu či celou nazutou sadu uskladnit doma. Měli byste ale dodržovat určitá pravidla, abyste předešli poškození pneu, jelikož je tohle období velice důležité pro jejich stav a schopnost podávat výkony. Při uskladnění pneumatiky byste se měli zamyslet nejen nad tím, kam je vlastně uložíte, ale také nad jejich položením či postavením. Ve článku Jak skladovat pneumatiky najdete i grafické znázornění správného uskladnění pneumatik a mnoho dalších tipů.

Jak skladovat pneumatiky
Jak skladovat pneumatiky

Jaký je správný tlak v pneumatikách?

Aby pneumatiky fungovaly jak výrobci slibují, tak je potřeba dodržovat určitá pravidla. Mimo již zmíněné správné skladování je důležité jezdit na správně nafoukaných pneumatikách. To má vliv nejen na životnost a pravidelné opotřebení pneumatik, ale také na bezpečnost posádky vozu. Kontrola tlaku by přitom neměla být opomenuta při základní kontrole před jízdou, ale i přesto denně potkáme spoustu vozů, které mají podhuštěné pneumatiky už na první pohled. Stejně tak nezdravé je přehuštění pneumatik, u kterého si mnozí slibují snížení spotřeby vozidla ale následkem je špatný kontakt s vozovkou. Abyste neudělali stejnou chybu, tak si nezapomeňte přečíst článek Jaký je správný tlak v pneumatikách.

Jaký je správný tlak v pneumatikách?
Jaký je správný tlak v pneumatikách?

Co znamená značení pneumatik?

Možná zrovna vybíráte nové pneumatiky a zjišťujete, že existuje velké množství rozměrů a variant pneumatik. Každá pneumatika je označena několik čísly a písmeny, přičemž některé určují velikost, rychlostní index a hmotnostní index. Na první pohled je to velice složitý systém, ale zjistíte, že na tom ani zdaleka nic složitého není. V článku si označení pneumatik rozdělíme a u každého znaku si popíšeme, co vlastně znamená. Získané informace následně porovnáte s údaji v technickém průkazu a bez menšího zaváhání si můžete objednat nové pneumatiky. Více v článku Co znamená značení pneumatik?

Co znamená značení pneumatik
Co znamená značení pneumatik

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

kontrola stavu vozidla

Průběžná kontrola stavu vozidla – na co se zaměřit

0
Pokud mnohdy zanedbáme průběžné kontroly vozu, tak můžeme riskovat nejen naši bezpečnost i zdraví, ale fatální poškození vozu, kterým jsme mnohdy mohli lehce a...

Nejnovější články

kontrola stavu vozidla

Průběžná kontrola stavu vozidla – na co se zaměřit

0
Pokud mnohdy zanedbáme průběžné kontroly vozu, tak můžeme riskovat nejen naši bezpečnost i zdraví, ale fatální poškození vozu, kterým jsme mnohdy mohli lehce a...