Domů » Zajímavosti » Dražba aut: Jak probíhá a na co si dát pozor?

Dražba aut: Jak probíhá a na co si dát pozor?

0

Brousíte si zuby na luxusního veterána? Nebo prostě hledáte příležitost, jak pořídit auto pro celou rodinu a za fajnovou cenu? Pak byste měli zkusit dražbu aut. Poradíme, jak probíhá a na co si dát pozor.

Dražba aut: Jak probíhá a na co si dát pozor?

Dražba aut – existuje hned několik typů

Láká vás vidina vozu, který pořídíte ze výhodnou cenu? Dražby aut jsou jedním ze způsobů, jak získat nový přírůstek do garáže za dobré peníze. Pokud víte, na co se při nákupu zaměřit a jak vybrat ojeté auto, na dražbách se budete cítit jako ryba ve vodě.

Dražby aut bychom doporučili ještě jedné skupině kupců. Jestli patříte mezi milovníky určitých značek nebo byste chtěli do sbírky získat vzácný model, rozhodně byste se na ni někdy měli vydat. Existují dva typy dražeb aut. Obě formy respektují určité zákony, nejde tedy o nic nekalého. Na všechny se teď podíváme.

Dobrovolná dražba aut

Na dobrovolnou dražbu se vydávají majitelé aut, kteří chtějí z vlastní vůle vydražit svůj vůz. Jelikož se ho snaží prodat za co nejvyšší cenu, auta zde bývají ve velice dobrém stavu a včetně veškerého příslušenství. Dokumentace vozu rovněž bývá kompletní a bezproblémová.

Na dobrovolných dražbách často narazíte právě na vzácné modely a veterány, které byste jinak sháněli horko těžko. U tohoto typu vozů počítejte s tím, že se aukce vyšplhá do astronomických částek. Proto pokud chcete vůz pořídit lacině, zůstaňte nohama na zemi a vyberte si nějakou méně drahou značku.

auta v aukci

Exekuční dražba aut

Na exekučních dražbách narazíte na vozy, které byly majetkem dlužníků. Tento typ aukce není výhradně spojovaný s exekutory samotnými. Tímto způsobem totiž mohou dražit auta i leasingové společnosti.

Není zrovna málo lidí, kteří si vezmou auto na úvěr nebo na leasing a po nějakém čase zjistí, že nejsou schopni splácet. Přitom by spoustu z nich zachránilo, kdyby se trochu lépe informovali a rozhodli se například pro leasing operativní.

Vozy se v tomto typu akcí prodávají proto, aby se pokryla dlužná částka. Nabízí se za cenu, která se určuje podle znaleckého posudku. Do toho se promítá aktuální stav automobilu, opotřebení a další náležitosti. A proto zde narazíte na poměrně sympatické částky. Tedy alespoň na první pohled. Nevýhodou je, že pokud nejste znalec a neumíte v tom chodit, můžete se snadno napálit a koupit si vůz, který na opravách spolkne hotové jmění.

A jak je to s pohledávkou nebo zadržovacími právy? Jakmile vůz na dražbě odkoupíte, všechna práva ze strany exekutorů zanikají. Nemusíte se proto bát, že by vám ho za pár dní zabavili. Dluh bývalého vlastníka se vyplatí právě z částky, kterou za auto na aukci zaplatíte.

Jak probíhá dražba aut

Využijte toho, že si před začátkem samotné dražby aut můžete vůz přijít prohlédnout. Vyplatí se s sebou vzít někoho zkušeného, kdo odhalí případné nedostatky. Bohužel se v autě nemůžete projet. Ovšem takový VIN kód vám dokáže napovědět spoustu důležitých věcí.

Jak už jsme zmínili, auta na aukcích, zejména těch exekučních, nebývají v úplně top stavu. Často se dokonce stane, že mají propadlou STK. Pokud si myslíte, že v takovém autě prostě odjedete rovnou na stanici STK, tak se pletete. Budete si muset zařídit odtah. A to jsou náklady navíc.

Než vás na dražbu vpustí, zkontrolují vaši dokumentaci. Pokud jste dlužník nebo manžel/ka dlužníka, nemůžete se zúčastnit. Někdy je potřeba složit dražební jistotu – abyste ukázali, že to myslíte vážně a máte peníze. Ta sahá do zhruba 10 až 15 % vyvolávací ceny. V případě, že vůz neulovíte sami pro sebe, peníze vám vrátí.

Auto na aukci připadlo vám? V případě klasické dražby aut platíte na místě, většinou v hotovosti. Pokud jste dražili online, máte 3 až 5 dní na to, aby se částka objevila na účtu prodávajícího. V případě, že tak neučiníte, vaše práva propadnou a bude se dražit znovu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články