Propadlá STK: pokuta, body a další důsledky

0
2320
Technická kontrola

Peněženku, mobil, klíče… Dáváte si vše do kapes a odcházíte z domu. Přesto jste možná na něco důležitého zapomněli. Má vaše auto platnou technickou kontrolu? Radši si to hned zkontrolujte a zapište do diáře. Jestli máte STK už propadlou, níže se dozvíte, co vám za to hrozí a jak to napravit. 

Co je technická kontrola

Technická kontrola je spolu s měřením emisí ze zákona povinná pro všechna auta registrovaná v České republice. Má jasně daný postup i frekvenci. Prostřednictvím těchto kontrol státní orgány zajišťují bezpečnost silničního provozu. Někdy se označují zkratkou STK (Stanice technické kontroly), což je označení speciálního „autoservisu“, kde provádějí právě technickou nebo evidenční kontrolu. Zpravidla se na stejném místě provádí i měření emisí, takže můžete absolvovat oboje najednou. 

Cíle technické kontroly

  • Odhalit závažné závady na automobilu, které ohrožují bezpečnost silničního provozu.
  • Přimět vlastníky a provozovatele automobilů, aby o auta pečovali.
  • Ochrana životního prostředí.

Kdy jít na technickou kontrolu

Technická kontrola má více druhů, ale většinou se tímto pojmem označuje pravidelná technická prohlídka, která se provádí u nového auta poprvé po 4 letech a potom každé 2 roky. Dalším typem je mimo jiné evidenční kontrola, která se provádí při změně majitele. 

Datum poslední STK, tedy i datum, kdy její platnost končí, se dočtete v malém technickém průkazu nebo na červené nálepce na SPZ. Přestože na nálepce je uvedený jen měsíc a rok, policisté mají přístup do centrálního registru, ve kterém vidí i den. Takže nespoléhejte na to, že můžete technickou absolvovat kdykoliv během daného měsíce. Celkově se raději objednejte s předstihem, ať se kvůli dovolené nebo nečekané nemoci, která STK odloží, nedostanete do problémů. 

Na STK může s autem jet kdokoliv, nemusí být ani majitel ani provozovatel a nemusí mít ani plnou moc. STK tedy nemusíte absolvovat osobně. Stačí si najmout člověka, který tam auto odveze, případně vám i zapůjčí náhradní vůz, nebo vás někam odveze. Samotná kontrola však netrvá dlouho. Do 30 min bývá hotovo, pokud je vše v pořádku.

Propadlá technická kontrola: Co teď? 

Jestli jste právě zjistili, že termín platnosti STK už vypršel, nepropadejte panice. Není to sice ideální, ale neznamená to automaticky problémy. Jak to vyřešit?

Začněte tím, že se ihned objednáte na STK. Správně auto bez platné technické nepatří na silnici, takže byste tam měli auto dopravit na vozíku. Realita je ale taková, že to řidiči prostě risknou a dojedou po své ose. 

Jaká je pokuta za propadlou technickou?

Odpověď není jednoznačná a trest odpovídá závažnosti situace. Hrozí vám cokoliv od domluvy až po 5 bodů, pokutu 10 000 Kč a zákaz činnosti na 1 rok. 

Záleží na okolnostech.

  • Auto je v dobrém technickém stavu a kontrolou by viditelně prošlo, kontrola je propadlá pouze o pár dní a řidič se kaje. V tomto případě bude policista doufejme shovívavý a udělí pouze varování. Rozhodně na to však nespoléhejte!
  • Když policista bude méně shovívavý, ale pořád budou okolnosti na vaší straně, bude se řešit dopravní přestupek: „Jiné porušení povinností“ podle § 125c / 1k). Za tento přestupek nedostanete žádné boty, avšak hrozí pokuta do 2 000 Kč na místě. Nemá smysl ji nezaplatit a čekat na správní řízení, protože propadlá technická je nezpochybnitelný fakt. 
  • Jestliže vaše auto připomíná spíše pojízdný vrak a má viditelné závady ohrožující situaci na silnici, jedná se o dopravní přestupek: „Technicky nezpůsobilé vozidlo“, podle § 125c / 1a) 3., který je postihován 5 body, pokutou 5–10 000 Kč a zákazem řízení motorových vozidel na 6 měsíců až 1 rok. 

Kvůli pandemii koronaviru EU v únoru 2021 prodloužila platnost STK o 10 měsíců. Jestli se vás to týká, si můžete spočítat v kalkulačce. Pokud ale nejste vysoce riziková skupina, v karanténě nebo v izolaci, návštěvu STK neodkládejte. 

Technicky nezpůsobilé vozidlo poznáte tak, že nemá funkční základní bezpečnostní prvky jako světla nebo brzdy, uniká z něj kapalina nebo táhne výfuk po zemi. 

Propadlá technická: neplatné povinné ručení 

Pokud byste s autem bez platné technické kontroly způsobili dopravní nehodu, hrozí, že pojišťovna nebude škodu hradit. Zvlášť kdyby se jednalo o technicky nezpůsobilé vozidlo a prokázalo se, že jste o tomto stavu věděli. Týká se to povinného ručení i havarijního pojištění. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno