Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Jak vybrat ojeté auto? 7 bodů, které nesmíte opomenout

Jak vybrat ojeté auto? 7 bodů, které nesmíte opomenout

0

Rozhodli jste se zakoupit si nový ojetý vůz, ale došlo vám, že vlastně vůbec nevíte kde začít? Koupě ojetého vozu je většinou finančně náročná, tudíž je potřeba velice dobře zvážit, pro jaký automobil se rozhodnete. Vybrat ojetý vůz můžete podle spousty kritérií a my se vám v následujícím článku pokusíme co nejlépe poradit. Vybírat ojeté auto byste neměli jen podle peněz, ale také podle toho, jak následně budete auto používat. Při správném výběru koupíte spolehlivé auto, které se vám bude příjemně řídit a pomůže vám při každodenním používání.

Jak vybrat ojeté auto? 7 bodů, které nesmíte opomenout
Jak vybrat ojeté auto

Cena ojetého auta hraje velkou roli

Peníze při výběru ojetého auta samozřejmě hrají velkou roli. Musíte si proto být jisti, že zvládnete automobil „živit“ a nešokují vás občasné opravy, které u určitých vozů mohou znamenat nemalé výdaje. Ujasněte si také, jak dlouho si auto budete nechávat. Chcete auto, které vám bez větších potíží bude sloužit dlouhé roky? V tom případě byste se neměli bát připlatit si za lepší stav. Čím starší auto je, tím je větší pravděpodobnost závad. Náhradní díly ale většinou zároveň bývají znatelně levnější a opraví je většina autoservisů. Nové auto bude velice rychle ztrácet hodnotu, ale je zde možnost, že bude stále v záruce. Více jsem se stanovení správného rozpočtu věnovali v článku

Výběr značky a modelu

Při výběru značky a modelu se občas stane, že je někdo skálopevně rozhodnut pro jedno auto a jiné ho proto neuspokojí. Při výběru modelu podléháme svým představám o dokonalosti, doporučením lidí kolem nás a také reklamám. Důležité je správně si vysněné a doporučované modely porovnat. Při výběru ale v žádném případě neopomínejte ani praktickou stránku auta. Podívejte se třeba na značkové servisy v okolí a dostupnost náhradních dílů. Rozmyslete se také, jestli chcete dodávku, sportovní kupé, nebo třeba sedmimístné SUV.

Spolehlivost auta

Existují určité značky a modely, které si vysloužily nálepku „nespolehlivé“. Jejich jména zjistíte v nejrůznějších článcích, fórech a zeptat se můžete také mechanika. Myslete ale na to, že i auto označené jako „nespolehlivé“ vám může bez problému sloužit. Může to být samozřejmě i naopak. Pokud se k jinak spolehlivému automobilu předchozí majitel špatně choval a vůz nedostával pravidelný servis, tak si můžete koupit pokladničku. Proto je důležitý fyzická prohlídka vozu a správně vyplněná servisní knížka.

Benzín, diesel, nebo třeba LPG?

Taková obecná poučka říká, že pokud jezdíte krátké trasy a častěji startujete, tak byste měli sáhnout po benzínu. Očekávat byste měli vyšší spotřebu, ale údržba benzínových motorů bývá většinou levnější. Diesely jsou obecně vhodné pro ty, kteří jezdí dlouhé trasy a mají za rok nájezd do 30 000 kilometrů. Naftové motory totiž potřebují více času na zahřátí, ale jejich hlavní výhoda je nižší spotřeba, což se pozitivně projeví hlavně při delších přesunech na dálnici. Počítejte ale naopak s tím, že naftový motor bude náročnější na údržbu.

Pokud se díváte na alternativní pohon, tak můžete vybírat mezi hybridy, elektromobily, vozy s kombinovaným pohonem a pohon na LPG. V případě vozu s kombinovaným pohonem se většinou jedná o kombinaci benzínu a plynu, kterým bývá CNG. Pokud se pro některý z těchto pohonů rozhodnete, tak si zjistěte, zda-li vás nebude limitovat nedostatek tankovacích a dobíjecích stanic. Porovnejte také vstupní a provozní náklady.

Dostatečný vnitřní prostor neopomíjejte

Tady s dostáváme hlavně k praktickým vlastnostem automobilu. Ujasněte si, kolik lidí budete v autě vozit a jestli často vozíte zavazadla, kvůli kterým by byl potřeba prostorný kufr. Přesvědčte se také o tom, jestli na sedadle řidiče máte dostatek místa a sedí se vám pohodlně. Stejně tak důležitý je výhled z auta, který mohou narušovat třeba tlusté A sloupky.

Možnosti placení ojetého vozu

Pokud si tedy nějaký ojetý automobil vyberete, tak ho také samozřejmě budete muset zaplatit. Máte na výběr hned několik možností, jak nového plechového miláčka zaplatit.

Hotovost

Pokud jste našetřili dostatečný obnos, tak můžete automobil zaplatit v hotovosti nebo třeba na účet. Jak jsme vám ale radili v článku Rozpočet pro koupi ojetého auta, tak nikdy za auto neutraťte všechny našetřené peníze. Myslete na výdaje, které vás čekají.

Úvěr

Pokud jste si na auto nenašetřili, tak možností je půjčit si na auto peníze. Buďte si ale jistí tím, že dokážete pravidelné měsíční splátky splácet a nepůjčíte si peníze za velice nevhodných podmínek. To by vás pak ojetinka mohla vyjít velice draho. Prodejci ojetých automobilů rádi nabízejí úvěr z toho důvodu, že si tak mohou navýšit své provize. Když už tedy úvěr chcete, tak je většinou lepší ho uzavřít předem u nějaké banky.

Leasing

V dnešní době už není velice oblíbený, protože po celou dobu splácení je auto majetkem leasingové společnosti a předčasné splácení bývá problém.

Operativní leasing

Tento druh leasingu je dnes oblíbenější možností, protože po uplynutí sjednané doby vrátíte auto společnosti zpět a můžete si vybrat nové. Jedná se tedy spíše o dlouhodobý pronájem vozu, přičemž většinou máte v ceně zahrnuty i servisní prohlídky a pojištění.

Kde koupit ojetý automobil?

Při hledání ojetého automobilu se můžete podívat na internetovou inzerci, nebo zavítat do nějakého autobazaru. Jako u všeho v životě, tak i tady najdete výhody a nevýhody. Proto jsme pro vás připravili článek Kde koupit ojeté auto? Srovnání možností na trhu, kde jsme se věnovali právě jednotlivým možnostem na trhu, kde si můžete koupit ojetý automobil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články