Kolik stojí výměna řidičského průkazu?

0
1455

Nutnost výměny řidičského průkazu se každý rok týká několika set tisíců řidičů v České republice. Kdy tato doba nastane si musí každý hlídat sám, neboť vás na prošlý řidičský průkaz upozorní až policie. Většinou jsou vydávány na pět nebo deset let. A jejich neplatnost může být velký problém.

Jak dlouhá je platnost toho mého?

Na pět let jsou vydávány řidičské průkazy pro skupiny C, C1, C1+E, C+E a D, D1+E a D+E. Ostatní skupiny jsou vždy platné na deset let.

Kolik zaplatím?

Finanční náročnost výměny záleží na tom, kdy se pro to rozhodnete. V případě, že si o výměnu zažádáte včas, tak nemusíte platit nic. Je potřeba podat žádost na úřad minimálně dvacet dní před vypršením platnosti. Také to ale nemůže být rok dopředu. Do vypršení musejí zbývat minimálně tři měsíce. Dříve si o nový řidičský průkaz zažádat nemůžete.

Když už je pozdě

A co v případě, že již je pozdě? Na úřadě po vás budou chtít zaplatit poplatek 50 Kč. To nijak zastrašující není, ale může být doprovázen i vysokou pokutou. Když si na výměnu vzpomenete týden před vypršením a řídit potřebujete ihned, tak můžete zažádat o takzvané expresní vyřízení. Nový řidičský průkaz dostanete do pěti dní, ale bude vás stát 500 Kč.

Mohu řídit s propadlým řidičákem?

Ne. Je samozřejmé, že po vypršení data kartičky nepřestanete umět řídit. Pokud nemáte podanou žádost v odpovídající lhůtě, tak si od volantu na chvilku musíte odpočinout. Při policejní kontrole vás může čekat bloková pokuta o výši až 2000 Kč. Tím to nekončí. Policie nahlásí váš přestupek příslušnému úřadu, který bude zpracovávat, nebo již vyřizuje, vaši žádost o výměnu průkazu. Můžete se tak dočkat pokuty až třicet tisíc korun.

Výměna je jednoduchá

Na příslušný úřad ve místě vašeho bydliště si donese svůj občanský průkaz (nebo pas), klasickou pasovou fotografii a aktuální řidičský průkaz. Od poloviny roku 2018 bude možné výměnu vyřídit na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností.

 

Foto: vymentesiridicak.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here