Domů » Pro řidiče » Výměna řidičského průkazu: Kolik stojí a co když už je pozdě?

Výměna řidičského průkazu: Kolik stojí a co když už je pozdě?

2
Výměna řidičského průkazu: Kolik stojí a co když už je pozdě?

Nutnost výměny řidičského průkazu se každý rok týká několika set tisíců řidičů v České republice. Kdy tato doba nastane si musí každý hlídat sám, neboť vás na prošlý řidičský průkaz upozorní až policie. Většinou jsou vydávány na pět nebo deset let. A jejich neplatnost může být velký problém.

Jak dlouhá je platnost mého řidičského průkazu?

Na pět let jsou vydávány řidičské průkazy pro skupiny C, C1, C1+E, C+E a D, D1+E a D+E. Ostatní skupiny jsou vždy platné na deset let. Je vaší povinností včas vyřešit výměnu řidičského průkazu, jelikož po uplynutí platnosti nemůžete legálně řídit. Přehled řidičských průkazů najdete v našem článku Řidičský průkaz – Velký přehled.

Kde si mohu řidičák vyměnit?

Výměnu řidičského průkazu je možné provést na jakémkoliv pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Pro výměnu řidičáku nepotřebujete vlastní fotografii, neboť fotografie jsou pořizovány přímo na úřadě. Pokud jste si tedy v blízké minulosti nechali vyměnit občanský nebo cestovní průkaz tak je možné, že mají vaši fotografii stále v databázi.

Co si vzít na výměnu řidičského průkazu?

  • žádost o vydání nového ŘP – žádost obdržíte na pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností
  • platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas),
  • řidičský průkaz, jehož se ona výměna týká

Kolik stojí výměna řidičského průkazu?

Finanční náročnost výměny záleží na tom, kdy se pro to rozhodnete. V případě, že si o výměnu zažádáte včas, tak nemusíte platit nic. Je potřeba podat žádost na úřad minimálně dvacet dní před vypršením platnosti. Také to ale nemůže být rok dopředu. Do vypršení musejí zbývat minimálně tři měsíce. Pokud vás na potřebu výměny řidičáku upozorní policie při kontrole, tak vám může být uložena pokuta do 2 000 Kč, přičemž ve správním řízení se může vyšplhat až na 2 500 Kč. Radíme vám tedy neodkládat výměnu až na poslední chvíli, aby se vám neprodražila. Policie nahlásí váš přestupek příslušnému úřadu, který bude zpracovávat, nebo již vyřizuje vaši žádost o výměnu průkazu.

Jak dlouho trvá výměna řidičáku?

Nový řidičský průkaz bude vydán do 20 dní od podání žádosti. Pokud ale na vydání spěcháte, tak si za 700 Kč můžete zaplatit zrychlené vydání, které trvá do 5 pracovních dnů. Standardní výměna řidičského průkazu do 20 dnů je osvobozena od poplatku a je potřeba zažádat o výměnu nejdříve 3 měsíce před koncem platnosti starého řidičského průkazu. Pokud žádáte o výměnu řidičského průkazu dříve než tři měsíce před koncem jeho platnosti, nebo si na řidičák chcete nechat zapsat nové skutečnosti, tak zaplatíte 200 Kč. To se týká například změny jména po svatbě. Tento poplatek zaplatíte také pokud řidičák poškodíte, ztratíte, nebo vám bude ukraden.

Co když jsem výměnu řidičáku odkládal/a na poslední chvíli?

A co v případě, že již je pozdě? Na úřadě je výměna řidičského průkazu zdarma a ze zákona proběhne do 20 dnů. To nijak zastrašující není, ale může být doprovázen i vysokou pokutou. Když si na výměnu vzpomenete týden před vypršením a řídit potřebujete ihned, tak můžete zažádat o již zmíněné expresní vyřízení za poplatek 700 Kč.

Jízda bez řidičského průkazu

Co se tedy doopravdy stane v případě, že nebudete moci policii předložit platný řidičský průkaz? Řidičský průkaz je kartička, kterou musíte povinně předložit při policejní kontrole. Uložena vám bude pokuta do 2 000 kč, přičemž ve správním řízení se může vyšplhat až na 2 500 Kč. Pouhá kartička vás ale k řízení neopravňuje. Pokud přijdete o řidičské oprávnění, tak nemůžete řídit ani v případě, že máte průkaz v peněžence. Důkladně si pročtěte náš článek Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

2 Komentáře

    • Dobrý den,
      Vydání nového řidičáku je zdarma a obvykle trvá okolo 20 dní. Ovšem pokud bude třeba vydání nového řidičáku ve zrychlené formě, to znamená do 5 dní, cena je 700 Kč. Naopak 200 Kč zaplatíte, jestliže o vydání řidičského průkazu požádáte dříve než 3 měsíci před propadnutím starého řidičáku. Částku 200 Kč také zaplatíte, pokud zažádáte o výměnu řidičáku kvůli změně zapsaných údajů (změna bydliště, jména a podobně), při ztrátě nebo krádeži či pokud byl řidičský průkaz nějak znehodnocen. Pokud budete řídit s propadlým řidičákem může vám být udělena pokuta až 2000 Kč na místě nebo až 2500 Kč ve správním řízení. Děkuji. Pěkný den.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...