Domů » Cestování » Slovensko » Kam na hory na Slovensku: Lyžování za rozumné ceny

Kam na hory na Slovensku: Lyžování za rozumné ceny

Slovensko se v posledních letech stalo jednou z velmi oblíbených zimních destinací pro milovníky lyžování z celé střední Evropy. Díky výborné dostupnosti, moderním střediskům a příznivým cenám nabízí ideální podmínky pro zimní dovolenou, ať už plánujete aktivní víkend, rodinný pobyt nebo delší sportovní relax.

Zobrazit

    TIP: Cestou na Slovensko nezapomeňte na platnou dálniční známku, která je povinná pro jízdu po slovenských dálnicích a rychlostních silnicích.

    Proč právě Slovensko?

    Slovensko patří mezi oblíbené destinace pro zimní dovolenou, a to především díky své blízké dostupnosti, příznivému klimatu, krásné přírodě, a neustále se zlepšující kvalitě služeb. Horská střediska nabízejí moderní lanovky, upravené sjezdovky všech obtížností a spolehlivý systém technického zasněžování, který zajišťuje dobré podmínky i během méně příznivé zimy.

    Oproti alpským destinacím, jako je Rakousko nebo Francie, je dovolená na Slovensku cenově výrazně dostupnější, což ocení jak rodiny s dětmi, tak páry či skupiny přátel. K tomu přispívá i bohatá nabídka wellness služeb, tradiční slovenská kuchyně a typická horská pohostinnost.

    Slovenská zimní střediska navíc myslí i na rodiny s dětmi – nechybějí dětské vleky, lyžařské školy, sáňkařské dráhy a doplňkový program pro nejmenší.

    Jasná – Nízké Tatry

    Jasná je největší a nejmodernější lyžařské středisko na Slovensku, rozkládající se pod vrcholem Chopku v Nízkých Tatrách. Nabízí přes 50 km sjezdovek všech obtížností, moderní lanovky, snowpark i freeridové zóny. Lyžuje se zde z obou stran Chopku, ze severní i jižní části. Najdete zde moderní vybavení a skvělé podmínky pro lyžování.

    Středisko je vhodné pro začátečníky, rodiny i zkušené lyžaře, nechybí lyžařské školy, půjčovny ani dětské zóny. Milovníci relaxu ocení širokou nabídku wellness služeb, včetně blízkých termálních lázní.

    Cesta autem z Prahy do Jasné trvá přibližně 6 až 6,5 hodiny a měří zhruba 510 km. Z Brna je to asi 4 až 5 hodin s délkou kolem 310 km, v závislosti na zvolené trase a dopravní situaci.

    Chopok Juh – Nízké Tatry

    Chopok Juh je jižní část střediska Jasná a leží na svazích druhého nejvyššího vrcholu Nízkých Tater – Chopku (2 024 m). Nabízí klidnější atmosféru než severní strana, ale stále s výborným zázemím a kvalitou tratí.

    K dispozici je asi 15 km sjezdovek různých obtížností, moderní lanovky, technické zasněžování i menší fronty než v hlavních částech střediska. Díky své orientaci bývá jižní strana slunečnější a příjemnější na lyžování během chladnějších dnů.

    Středisko je ideální pro rekreační lyžaře, rodiny i ty, kteří hledají klidnější prostředí. Výhodou je propojení s celým areálem Jasná přes vrchol Chopku.

    Cesta autem z Prahy do Chopku trvá přibližně 5 až 6 hodin a měří zhruba 600 km. Z Brna asi 4 až 5 hodin s délkou kolem 310 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Štrbské Pleso – Vysoké Tatry 

    Štrbské Pleso je jedním z nejvýše položených a nejmalebnějších středisek na Slovensku. Nachází se u známého ledovcového jezera a nabízí klidnější lyžování v krásném prostředí Vysokých Tater.

    Areál disponuje cca 9 km sjezdovek vhodných pro rodiny, začátečníky a středně pokročilé lyžaře. Díky vysoké nadmořské výšce jsou zde výborné sněhové podmínky po většinu zimy. Středisko nabízí také běžecké tratě, často využívané i pro závody.

    Nechybí moderní lanovky, lyžařské školy, půjčovny, ubytování i wellness.

    Cesta autem z Prahy do Štrbského Plesa trvá přibližně 6 až 7 hodin a měří zhruba 550 km. Z Brna asi 4 až 5 hodin s délkou kolem 340 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Donovaly – Nízké Tatry

    Donovaly jsou oblíbené středisko ležící mezi Nízkými Tatrami a Velkou Fatrou. Středisko nabízí přes 11 km upravených sjezdovek, které jsou rozděleny do dvou částí – Zahradiště (vhodné pro začátečníky a rodiny) a Nová hoľa (strmější tratě pro pokročilé). Lyžaři ocení moderní lanovky, technické zasněžování a možnost nočního lyžování.

    Hlavním lákadlem je Fun Park, což je jeden z největších dětských areálů ve střední Evropě. Nechybí lyžařské školy, půjčovny, servis ani noční lyžování.

    Středisko nabízí i upravené běžecké tratě a pestré možnosti ubytování. Donovaly jsou ideální volbou pro rodiny s dětmi, začátečníky i rekreační lyžaře.

    Cesta autem z Prahy do Donoval trvá přibližně 5 až 6 hodin a měří zhruba 570 km. Z Brna asi 4 až 5 hodin s délkou kolem 370 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Lyžování na Slovensku

    Malinô Brdo – Velká Fatra

    Lyžařské středisko Malinô Brdo se nachází přímo nad městem Ružomberok a je oblíbené pro svou dobrou dostupnost, rodinný charakter a krásné výhledy na Velkou Fatru.

    Středisko nabízí cca 12 km sjezdovek, z toho hlavní trať měří přes 3 km. Tratě jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé lyžaře. Díky kabinkové lanovce přímo z města se sem návštěvníci dostanou pohodlně bez potřeby dojíždění horskými cestami. 

    K dispozici jsou také dětské vleky, lyžařská škola, půjčovny i noční lyžování. V okolí střediska se nachází i běžecké tratě a možnosti pro zimní turistiku.

    Malinô Brdo je skvělou volbou pro rodiny s dětmi, víkendové lyžování i rekreační pobyty, zejména pro návštěvníky ze středního Slovenska nebo severní Moravy.

    Cesta autem z Prahy do Malinô Brda trvá přibližně 5 až 6 hodin a měří zhruba 500 km. Z Brna asi 4 až 5 hodin s délkou kolem 300 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Tatranská Lomnica – Vysoké Tatry

    Tatranská Lomnica patří k nejznámějším lyžařským střediskům na Slovensku. Nachází se přímo pod Lomnickým štítem a nabízí tak nejvýše položené sjezdovky na Slovensku.

    Středisko disponuje moderními lanovkami, výborným zasněžováním a nabízí přes 12 km sjezdovek, které jsou vhodné pro všechny typy lyžařů. Díky nadmořské výšce jsou zde dobré sněhové podmínky i v období, kdy jiná střediska sníh postrádají.

    Tatranská Lomnica je vhodná pro rodiny, rekreační i sportovní lyžaře, nabízí také dětské zóny, půjčovny, lyžařské školy i restaurace přímo u svahu. Výhodou je i propojení s atraktivními tatranskými lokalitami jako je Starý Smokovec nebo Štrbské Pleso.

    Návštěvu lze spojit s lanovkou na Lomnický štít, odkud se otevírá jeden z nejkrásnějších výhledů ve střední Evropě.

    Cesta autem z Prahy do Tatranské Lomnice trvá přibližně 6 až 7 hodin a měří zhruba 580 km. Z Brna asi 5 až 6 hodin s délkou kolem 370 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Ždiar – Belianské Tatry

    Ždiar je malebná horská obec ležící pod Belianskými Tatrami, známá svou tradiční architekturou a krásným výhledem. V okolí se nachází menší, ale velmi oblíbená rodinná lyžařská střediska, jako Strednica a Bachledka Ski & Sun.

    Bachledka Ski & Sun nabízí až 8 km sjezdovek, Strednica pak 4,1 km. 

    Tyto areály nabízejí přehledné sjezdovky vhodné pro děti a začátečníky, moderní lanovky, dětské zóny a lyžařské školy. Bachledka navíc láká i na Chodník korunami stromů, který je přístupný i v zimě.

    Ždiar je ideální destinací pro klidnou zimní dovolenou s rodinou.

    Cesta autem z Prahy do Ždiaru trvá přibližně 6 až 7 hodin a měří zhruba 580 km. Z Brna asi 5 až 6 hodin s délkou kolem 370 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Krahule – Kremnické vrchy

    Lyžařské středisko Krahule se nachází v srdci Slovenska, v pohoří Kremnické vrchy, nedaleko města Kremnica. Díky své centrální poloze je snadno dostupné z různých regionů Slovenska i z Česka.

    Středisko je menší, s několika upravenými sjezdovkami vhodnými hlavně pro začátečníky, děti a rekreační lyžaře. K dispozici jsou vleky, večerní lyžování, půjčovna a lyžařská škola. Výhodou je také klidnější atmosféra a příznivé ceny.

    Oblast je oblíbená i mezi běžkaři, díky upraveným trasám v okolních kopcích. V blízkosti se nachází i známé středisko Skalka pri Kremnici, které nabízí širší možnosti zimních sportů.

    Cesta autem z Prahy do Krahulí trvá přibližně 5 až 6 hodin a měří zhruba 530 km. Z Brna asi 3,5 až 4,5 hodiny s délkou kolem 350 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Kubínska hoľa – Oravská Magura

    Kubinska hoľa je největší lyžařské středisko na Oravě, nacházející se nedaleko města Dolný Kubín. Díky své rozloze, kvalitní infrastruktuře a krásným výhledům na Západní Tatry a Malou Fatru patří k nejnavštěvovanějším střediskům severního Slovenska.

    Středisko nabízí více než 14 km sjezdovek všech obtížností – od mírných rodinných tratí až po sportovní svahy pro zkušené lyžaře. K dispozici jsou 4-sedačkové lanovky, vleky, snowpark, lyžařské školy, půjčovny i noční lyžování.

    Velkým plusem je široká hlavní sjezdovka s krásnými výhledy. V okolí jsou i možnosti běžkování a zimní turistiky.

    Kubínska hoľa je ideální pro rodiny, sportovní lyžaře i víkendové návštěvníky, a to díky své dostupnosti, dobré organizaci a rodinné atmosféře.

    Cesta autem z Prahy do Kubínské holi trvá přibližně 5 až 6 hodin a měří zhruba 500 km. Z Brna asi 4 až 5 hodin s délkou kolem 300 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Vrátna – Malá Fatra

    Vrátna je moderní lyžařské středisko v srdci Malé Fatry, nedaleko známé obce Terchová, rodiště Juraje Jánošíka. Středisko nabízí přes 12 km sjezdovek rozdělených do tří částí – Paseky, Poludňový grúň a Chleb, což zajišťuje pestrý terén pro všechny typy lyžařů.

    Největší atrakcí je lanovka na Chleb, která vede do výšky přes 1 500 m n. m. – ideální výchozí bod pro pokročilé lyžaře, freeride nebo skialpinismus. Oblast Paseky je vhodná pro rodiny s dětmi a začátečníky, včetně dětských zón, lyžařské školy a půjčovny.

    Středisko nabízí také běžecké tratě, snowpark, noční lyžování a nádherné výhledy na hřeben Malé Fatry. 

    Cesta autem z Prahy do Vrátne trvá přibližně 5 až 6 hodin a měří zhruba 470 km. Z Brna asi 2 až 3 hodiny s délkou kolem 260 km, podle zvolené trasy a dopravní situace.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *