Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla na Slovensku  

Dopravní předpisy a pravidla na Slovensku  

0

Chystáte se k našim bratrům? Ať už jede na dovolenou nebo vyzvednout nového plechového miláčka z autobazaru, dejte si pozor na dopravní předpisy a pravidla na Slovensku. Jaké jsou na Slovensku rychlostní limity, kolik stojí dálniční známka a jak přepravovat domácí mazlíčky? Na to, i další otázky, odpovíme v textu.

Dopravní předpisy a pravidla na Slovensku  

Shrnutí

Na Slovensku platí téměř stejná pravidla jako jinde ve střední Evropě, ať už se to týká celodenního svícení nebo přepravy dětí. Čekají vás jen drobné rozdíly v rychlostních limitech a také pokuty mají jiné sazby. Pozor, kempování na divoko je zde zakázané!

Dokumenty, bez kterých se neobejdete

Slovensko je součástí EU a schengenského prostoru. Na cestu si připravte řidičský průkaz, zelenou kartu, technický průkaz a doklady totožnosti.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5090130 (v zastavěných oblastech 90)130 (v zastavěných oblastech 90)
Motocykl5090130 (v zastavěných oblastech 90)130 (v zastavěných oblastech 90)
Nákladní vůz nad 3,5 t50909080
Autobusy5090100 (v zastavěných oblastech 90)100 (v zastavěných oblastech 90)
Automobil + přívěs do 3,5t50808080 až 130 podle konstrukční rychlosti (v zastavěných oblastech 90)
Automobil + přívěs nad 3,5t50808090
Obytný automobil do 3,5t509090130 (v zastavěných oblastech 90)
Obytný automobil nad 3,5t508080100 (v zastavěných oblastech 90)

Dálniční poplatky a placené úseky

Síť dálnic na Slovensku není příliš velká – něco přes 500 km. Pro průjezd potřebujete dálniční známku pro Slovensko. Motocykly jsou od poplatků osvobozené.

Všechna motorová vozidla do 3,5 t (včetně vozidel kategorie M1 a N1) si kupují elektronickou dálniční známku s platností 10, 30 dní, 365 dní a na rok. Roční dálniční známka má platnost vždy jeden kalendářní rok od 1.1.XXXX do 31.1. následujícího roku. Desetidenní dálniční známka stojí 12 EUR, měsíční 17 EUR a roční 60 EUR.

Automobily nad 3,5 t platí mýtné nejen na dálnicích, ale i silnicích.

Vozidlo10 dní1 měsíc1 rok365 dní
Hmotnost do 3,5 t12 EUR17 Eur60 Eur60 EUR

Povinná výbava

Slovensko podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. To znamená, že policisté při silničních kontrolách vyžadují po řidičích takovou povinnou výbavu, která odpovídá země registrace vozidla (za předpokladu že je země rovněž signatářem úmluvy). Když na Slovensko jedete vozem registrovaným v ČR, povinnou výbavu musíte mít českou. A tak podobně.

Pravdou však je, že řidiči mohou narazit i na různé lokální výjimky a legislativní úpravy. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat i slovenskou povinnou výbavu.

Do povinné výbavy auta na Slovensku patří:

 1. reflexní vesta pro všechny pasažéry, kteří se na silnici pohybují mimo vozidlo,
 2. výstražný trojúhelník (pro všechna dvoustopá vozidla),
 3. autolékárnička,
 4. vozidla nad 3,5 t mají povinný hasicí přístroj.

Pamatujte, že:

 • Výstražný trojúhelník se umisťuje 50 m za vůz, na dálnici 100 m za vůz. Dokud ho neumístíte, musíte mít zapnutá výstražná světla.
 • Chodci a cyklisté jsou povinni nosit reflexní prvek, když se pohybují na neosvětlené komunikaci nebo za snížené viditelnosti.
 • Řidič motocyklu s objemem motoru nad 50 ccm má nosit bezpečnostní helmu, stejně tak spolucestující.
 • Cyklisté do 15 let musí nosit helmu za všech okolností, starší jedinci ji musí nasadit jen mimo obce.

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří hasicí přístroj. Dále není od věci vzít to, co se při cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever. 

Pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou na Slovensku povinné, když jsou venku zimní podmínky (led, sníh nebo námraza na vozovce). Nákladní vozidla je ale mají povinné od 15. listopadu do 31. března nezávisle na tom, jaké je zrovna počasí. Sněhové řetězy smíte nasadit, když je vozovka pokrytá souvislou vrstvou sněhu či ledu. Pokud máte pneumatiky s hroty, nechte je doma. Na SK se s nimi jezdit nesmí.

 • Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik jsou 3 mm
 • U letních pneumatik je minimální hloubka dezénu stanovena na 1,6 mm

Povinnost svítit

Na Slovensku je celodenní svícení povinné pro všechna motorová vozidla. Během dne za dobré viditelnosti stačí používat světla pro denní svícení. Mlhová světla se smí používat jen za špatné viditelnosti (sem patří hustý déšť, sníh a samozřejmě mlha).

Pokuty

Jaké jsou nejčastější pokuty na Slovensku? Za překročení maximální povolené rychlosti hrozí pokuta od 15 EUR do 800 EUR. Jízda na červenou se trestá sankcí až 300 EUR. Vyjeli jste si na dálnici bez elektronické dálniční známky? Hrozí pokuta až 500 EUR. Pokuta za špatné parkování je od 50 EUR.

Tolerance alkoholu

Tolerance alkoholu na Slovensku je nulová. Pokud přes Slovensko projíždíte do dalších zemí, zjistěte si, jaká je tolerance alkoholu v zahraničí i v dalších zemích Evropy.

Večer jste to přehnali nebo jedete z festivalu? Podívejte se, jestli už můžete sednout za volant. Vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradary

Opět zde platí stejná pravidla jako v ČR. Autokameru použít smíte a záznam lze využít jako důkazní materiál. Při sdílení (např. na sociálních sítích) ale musíte rozostřit SPZ a obličeje lidí na záznamu.

Nepoužívejte antiradar. Za antiradar ve vozidle hrozí pokuta do 300 EUR. Stejný postih vás čeká i v případě, že jste antiradar použili. Co se detektorů radarů týče, ty také nejsou povolené.

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole? Zastavte, vypněte motor a stáhněte okénko. Z vozu nevystupujte, pouze po vyzvání. Připravte si doklady. Po kontrole dokladů policista vysvětlí, proč vás zastavil a jaká je situace.

Záchranná ulička

Záchranářská ulička se tvoří pro vozidla IZS (Integrovaný záchranný systém, tedy policie, záchranáři atd.) v kolonách na silnicích a dálnicích.

Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky. Na tříproudých silnicích se rozestupuje nalevo a napravo, uvolňuje se prostřední pruh. Na víceproudých dálnicích auta v levém krajním pruhu uhnou vlevo, všichni ostatní vpravo. 

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Děti do 150 cm nebo 36 kg přepravujte v autosedačce nebo na dětském podsedáku. Děti musí mít vlastní cestovní doklad – občanský průkaz nebo cestovní pas.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot na Slovensku jsou následující: 1,61 EUR za Natural 95 a 1,49 za naftu. Doporučujeme ceny před cestou zkontrolovat.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozidlem

Půjčení auta vyřídíte online nebo osobně na pobočce autopůjčovny. Ceny jsou celkem příznivé, půjčovné začíná již okolo 20 EUR na den.

Pokud jedete do zahraničí vozem, který není váš (ať už se jedná o auto v osobním vlastnictví, firemní nebo z půjčovny), doporučujeme opatřit potvrzení o vypůjčení. Při namátkové kontrole byste se jinak mohli dostat do problémů. Dopravní policie by mohla mít podezření, že jste auto ukradli. Více v článku o cestování vypůjčeným vozem do zahraničí.

Cestování se zvířaty

Tak jako v ostatních evropských zemích, i zde zájmové zvíře (pes, kočka, fretka) potřebuje vlastní evropský pas zvířete, ve kterém jsou informace o platném očkování proti vzteklině. Očkování musí být provedeno alespoň 21 dní před cestou do zahraničí.

Zvíře musí být označené mikročipem. Pokud je tetované před rokem 2011, postačí toto tetování. Po roce 2011 už je nutný mikročip. Jak zajistit pejskovi příjemnou jízdu autem jsme probrali v samostatném článku.

Pití, jídlo, kouření a telefonování v autě

Občerstvení za volantem není zakázané, ale dejte si pozor, ať neodvádí vaši pozornost od jízdy. Doporučujeme připravit svačinu na cesty a občerstvit se na odpočívadlech.

Ani telefonování za jízdy (a používání jiných elektronických zařízení) není povoleno. Mobilní telefon za volantem vás může stát až 120 EUR.  

Řízení naboso a v žabkách

Řídit naboso nebo v žabkách není nijak zakázané.

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

 • Jednotný záchranný systém: 112
 • Záchranná služba: 112
 • Policie: 112
 • Hasiči: 112

Velvyslanectví České republiky v Bratislavě

 • Hviezdoslavovo námestí 8., Bratislava
 • Úřední hodiny: 7.45–16.15 hod.
 • Tel: +421 259 203 303, nouzová linka +421 903 287003
 • email: [email protected]
 • web: https://www.mzv.cz/bratislava/cz/index.htm

Dovoz aut ze Slovenska

Dovoz aut ze Slovenska jsme probrali v samostatném článku. Automobilový nadšenci si ojetiny ze Slovenska pořizují jak online, tak osobně v autobazarech. Ceny bývají přijatelné, navíc se s češtinou snadno domluvíte.

Kempování a spaní v autě

Volné kempování je na Slovensku zakázané. Spaní v autě je tedy povolené jen v rámci kempů.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou rychlostní limity na Slovensku?

Pro osobní a nákladní vozidla do 3,5 t je povolená rychlost v obci 50 km/h a mimo obec 90 km/h. Na dálnicích je povolená rychlost 130 km/h (v zastavěných oblastech 90 km/h).

Kolik stojí dálniční známka na Slovensku?

Cena dálniční známky se liší podle délky platnosti. Desetidenní dálniční známka stojí 12 EUR, měsíční 17 EUR a roční 50 EUR.

Jaký je postup při přepravě domácích mazlíčků na Slovensku?

Domácí mazlíčky přepravujte zajištěné, v přepravkách či v zavazadlovém prostoru, kde nemohou ohrozit řidiče ani ostatní osoby v autě. Musí mít cestovní doklad s potvrzením o očkování proti vzteklině. A také tetování nebo mikročip.

Je možné na Slovensku kempovat na divoko?

Ne, kempování na divoko je na Slovensku zakázané.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...