Hledáte ojetý automobil, ale vlastně ani nevíte, kam se podívat? V dnešní době je již možností spousta a záleží tedy spíše na vás, pro kterou se rozhodnete. Ojetiny můžete hledat na internetové inzerci, navštívit můžete klasické autobazary a pro vysněný automobil se můžete vydat také do zahraničí. Pojďme si tedy srovnat jednotlivé možnosti a třeba vám pomůžeme rozhodnout se, která bude právě pro vás ta vhodná.
Koupě ojetého automobilu v autobazaru
Zajet si pro auto do autobazaru je již zažitá klasika, ale bohužel s některými autobazary mají lidé velice negativní zkušenosti. Teoreticky máte při koupi ojetého automobilu v bazaru větší jistotu a možnost reklamace, kterou byste při koupi od soukromníka neměli. Tady už ale záleží na poctivosti autobazaru a vy si před zakoupením vozů dokonale pročtěte smlouvu na prodej automobilu. Ještě před navštívením autobazaru se podívejte na hodnocení autobazaru, které vám o něm řekne cenné informace. Přece nepojedete pro auto někam, kde jsou zákazníci nespokojeni a vy byste se pouze přidali k nim. Ve zkušenostech se můžete dočíst nejen o kvalitě nabízených vozů, ale také o zákaznickém servisu, přístupu k reklamacím a kvalitě služeb. Před návštěvou autobazaru si nezapomeňte pročíst náš článek Jak správně vybrat ojeté auto v autobazaru.
Koupě ojetého auta od soukromníka
Koupě přímo od starostlivého majitele se jeví jako dokonalá volba. Vždyť se přeci říká, že kvalitní pěkné auto se prodá i bez toho, aby někde stálo v autobazaru. Koupě od soukromníka také bývá levnější, jelikož si nepřidá provizi, ale zase na vás mohou čekat jiná úskalí. Kupní smlouva na auto mezi dvěma fyzickými osobami se posuzuje dle občanského zákoníku, tudíž je pro vás mnohem těžší uplatnění reklamací a dokazování skrytých vad vozidla. Auto si před koupí také důkladně zkontrolujte podle VIN kódu, aby se náhodou nejednalo o podvod. Často se totiž prodávají auta bouraná, stočená či kradená.
Dovoz ojetiny ze zahraničí
Říká se, že tráva za plotem je vždy zelenější. Dovoz ojetin ze zahraničí se proto stal velice oblíbený, přičemž nejvíce se auta dováží z Německa a Rakouska. Na první pohled není trh s ojetými vozy v západní Evropě tolik pokřivený podvodníky. Méně se tam stáčejí tachometry a ještě méně se padělají dokumenty. Vzhledem k ekonomické situaci se vozům dostává tolik potřebný pravidelný servis a případně problémy se opravují dříve po jejich objevení. Nesmíme ale opomenout fakt, že i nová auta jsou brána jako spotřební zboží.
Nedá se ale popřít, že třeba v Německu tyto auta jezdí na lepších silnicích než třeba u nás. Auto se tak méně opotřebovává a i při vyšší nájezdu mohou být stále v pěkném stavu. Dovoz ojetého vozidla není nijak složitý a věnovali jsem mu i článek Dovoz aut z Německa – Na co pozor při převozu?, kde jsme vám tento proces popsali. Do Německa se nemusíte vydat na vlastní pěst, ale tuto službu nabízejí i firmy a jednotlivci. Vy je seznámíte s tím, co by vozidlo mělo splňovat a oni se již postarají o samotný dovoz a také o formality. U ojetého auta ze zahraničí byste si měli být jistí jeho stavem, jelikož případné reklamace a soudy musíte řešit v té zemi, ze které jste si auto dovezli.