Domů » Autosalony » McLaren P1 LM – nejrychlejší stroj v Goodwoodu

McLaren P1 LM – nejrychlejší stroj v Goodwoodu

0

O britském Festivalu rychlosti, každoročně konaném v městečku Goodwood jsme se zde již rozepisovali, v souvislosti s „Bestií ze zeleného pekla“, jak je přezdíváno brutálnímu Mercedesu AMG GT GTR. Nyní se o akci s názvem Festival of Speed pobavíme opět. Tentokráte ovšem v souvislosti s možná nejextrémnějším supersportem, který se prohání po naší planetě.

McLaren P1 LM – nejrychlejší stroj v Goodwoodu

 

Závoďák na silnice

Jedná se o McLaren P1 LM, což je ve své podstatě McLaren P1 v závodní verzi GTR, který McLaren upravil pro pohyb po veřejných komunikacích. Pohonný systém, kombinující spalovací motor a elektromotory disponuje výkonem 986 koňských sil. Již okruhová verze GTR prošla radikálním odlehčením, při vývoji verze LM ale zašli inženýři ještě dál a dokázali uspořit dalších 60 kilogramů.  To se technikům podařilo díky využití nových, extrémně lehkých oken, upraveného výfukového systému, využití titanových šroubů, instalací nové, lehčí a zároveň odolnější bezpečnostní klece do interiéru. Prostor kabiny vozu je kompletně vyveden v prémiové alcantaře a chlubí se i volantem, připomínající ty, které známe z prostředí závodů Formule 1. Na voze najdeme i jednu společnou vlastnost s duchovním předchůdcem – McLarenem F1. Tu nalezneme v motorovém prostoru, který je stejně jako u F1 obložen zlatou fólií. Zlato je totiž jediným materiálem, který dokáže bezpečně obdržet teplo do takové míry, aby neohrozilo funkci ostatních systémů vozu. Další velkou úpravou vozu v porovnání s běžným McLarenem P1 je značný nárůst přítlaku u verze LM. Toho bylo dosaženo díky instalaci většího přítlačného křídla na zádi a většího předního splitteru.

 

 

Nový pokořitel rekordu

K Festivalu rychlosti tradičně patří i závod do vrchu. V něm, v kategorii sériových vozů, do nedávna držel rekord Jann Mardenborough, který dokázal trať zdolat s Nissanem GT-R v čase 49,27 vteřiny. Tento rekord ovšem Nissanu při letošním ročníku uzmul McLaren P1 LM, s Kennym Brackem za volantem. Vítěz závodu Indy 500, dokázal trať pokořit v čase 47, 07 sekundy, čímž překonal předchozí rekord o více než 2 vteřiny. Záznam Brackovi jízdy můžete sledovat na přiloženém videu.

 

Foto: Youtube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články