McLaren P1 LM – nejrychlejší stroj v Goodwoodu

0
11592

Nejxtrémější supersport světa v Goodwoodu

O britském Festivalu rychlosti, každoročně konaném v městečku Goodwood jsme se zde již rozepisovali, v souvislosti s „Bestií ze zeleného pekla“, jak je přezdíváno brutálnímu Mercedesu AMG GT GTR. Nyní se o akci s názvem Festival of Speed pobavíme opět. Tentokráte ovšem v souvislosti s možná nejextrémnějším supersportem, který se prohání po naší planetě.

 

Závoďák na silnice

Jedná se o McLaren P1 LM, což je ve své podstatě McLaren P1 v závodní verzi GTR, který McLaren upravil pro pohyb po veřejných komunikacích. Pohonný systém, kombinující spalovací motor a elektromotory disponuje výkonem 986 koňských sil. Již okruhová verze GTR prošla radikálním odlehčením, při vývoji verze LM ale zašli inženýři ještě dál a dokázali uspořit dalších 60 kilogramů.  To se technikům podařilo díky využití nových, extrémně lehkých oken, upraveného výfukového systému, využití titanových šroubů, instalací nové, lehčí a zároveň odolnější bezpečnostní klece do interiéru. Prostor kabiny vozu je kompletně vyveden v prémiové alcantaře a chlubí se i volantem, připomínající ty, které známe z prostředí závodů Formule 1. Na voze najdeme i jednu společnou vlastnost s duchovním předchůdcem – McLarenem F1. Tu nalezneme v motorovém prostoru, který je stejně jako u F1 obložen zlatou fólií. Zlato je totiž jediným materiálem, který dokáže bezpečně obdržet teplo do takové míry, aby neohrozilo funkci ostatních systémů vozu. Další velkou úpravou vozu v porovnání s běžným McLarenem P1 je značný nárůst přítlaku u verze LM. Toho bylo dosaženo díky instalaci většího přítlačného křídla na zádi a většího předního splitteru.

 

 

Nový pokořitel rekordu

K Festivalu rychlosti tradičně patří i závod do vrchu. V něm, v kategorii sériových vozů, do nedávna držel rekord Jann Mardenborough, který dokázal trať zdolat s Nissanem GT-R v čase 49,27 vteřiny. Tento rekord ovšem Nissanu při letošním ročníku uzmul McLaren P1 LM, s Kennym Brackem za volantem. Vítěz závodu Indy 500, dokázal trať pokořit v čase 47, 07 sekundy, čímž překonal předchozí rekord o více než 2 vteřiny. Záznam Brackovi jízdy můžete sledovat na přiloženém videu.

 

Foto: Youtube.com

 
Sdílejte
Předchozí článekČemu věnuje pozornost pilot F1 během jízdy? To se budete divit.
Další článekChris Evans končí jako moderátor Top Gearu
Ve vodách motoristické novinařiny se pohybuji již pátým rokem. Podílel jsem se na chodu mnoha webových projektů s motoristickou tématikou. Pravidelně navštěvuji tiskové konference, autosalony a další podobné akce, s cílem připravit pro své čtenáře co možná nejkvalitnější obsah.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here