Co je to mild-hybrid? Jaké jsou výhody a nevýhody?

S tlakem na udržitelnost se v poslední době setkáváme téměř ve všech segmentech. Ani automobilismus není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Spalovací motory tak čím dál častěji nahrazují alternativy, mezi které se řadí i vozy s hybridním motorem. V praxi se ale setkáváme hned s několika typy a kromě full-hybridů, plug-in hybridů tu jsou i takzvané mild-hybridy. Víte ale, jaká je jejich charakteristika, výhody či nevýhody?

Obsah Zobrazit

    Auta s označením mild-hybrid jsou běžně vybavena speciálním systémem, který má kombinovat spalovací motor a 48V elektromotor. Výhodou takové specifikace podle mnohých odborníků je, že zvládne v případě zpomalování a brzdění rekuperovat kinetickou energii. Takto získanou energii následně vůz i dále využívá, a to pro dobíjení baterie i pro pohánění vozu.

    Oproti full-hybridům nebo plug-in hybridům se ale mild-hybridy vyznačují tím, že mají podstatně nižší kapacitu. Je tedy potřeba myslet na to, že benzinový nebo naftový motor u takových vozidel stále vykonává většinu náročné práce. 

    Z toho tedy plyne, že mild-hybridy mají mnohem blíže ke spalovacím motorům než k těm elektrickým. O tom svědčí i fakt, že mild-hybridy podle současné legislativy České republiky nemohou dosáhnout na speciální značky pro elektromobily. I tak ale mild-hybridy mají určité výhody i nevýhody, na kterých se v rámci tohoto článku dále podíváme.

    Výhody mild-hybridů

    Tou první předností jsou nižší emise, a tedy pozitivnější dopady vůči životnímu prostředí než v případě běžných spalovacích motorů. Podle dosavadních statistik přispívají mild-hybridy k redukci vyprodukovaného oxidu uhličitého asi o 10 procent oproti běžným spalovacím motorům podobného data výroby.

    Díky částečnému využití elektromotoru se na víc příliš nezatěžuje spalovací motor, což může v čase zvyšovat jeho životnost.

    S mild-hybridy může ušetřit i vaše peněženka. Modely se totiž často vyznačují nižší spotřebou a ročně vám mild-hybridy mohou ušetřit i několik tisíc korun. Podle odhadů řady odborníků je provozní náročnost mild-hybridů ve srovnání s běžnými spalovacími motory asi o deset procent nižší. Mild-hybridy často používají i funkci start-stop, která zastavuje spalovací motor, když vozidlo stojí nebo je v klidovém režimu. To snižuje spotřebu paliva a emise, zejména v hustějších oblastech.

    Nevýhody mild-hybridů

    Mild-hybridy se ale vyznačují i řadou nevýhod. Mild-hybridní systémy jsou technicky náročnější než běžné spalovací motory. Mají integrovaný akumulátor, elektromotor a další komponenty, které mohou zvýšit náklady na údržbu a opravy. Pokud dojde k poruše systému, mohou být opravy nákladné a složité.

    Mild-hybridní technologie může být považována za zbytečně komplikovanou mezi klasickými spalovacími motory a plnohodnotnými hybridy nebo elektrickými vozy. Pro některé zákazníky může být jednodušší a ekonomičtější volbou zůstat u běžného spalovacího motoru nebo přejít přímo na plnohodnotný hybrid (plug-in hybrid) nebo elektromobil.

    Poslední v tomto článku uvedenou nevýhodou je, že na trhu je stále omezený počet mild-hybridních modelů, což omezuje výběr pro zákazníky. Pro některé druhy vozidel nebo značky může být obtížné najít vhodný mild-hybridní model, který by splňoval jejich požadavky. Přesto ale je možné takové najít. 

    Nejznámější modely

    • Hyundai Tucson MHEV
    • Mazda e-Skyactiv X
    • Toyota Corolla hybrid
    • Volkswagen Golf 1.5 eTSI

    Picture of Jiří Lacina

    Jiří Lacina

    Svoboda, nezávislost, vysoká rychlost. Přesně to jsou důvody, proč auta miluji. Rád je poznávám, testuji a píšu o nich.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *