Domů » Vozidlo » BEV, PHEV, HEV, ICE. Co tyto zkratky znamenají?

BEV, PHEV, HEV, ICE. Co tyto zkratky znamenají?

0

Už jste se někdy setkali se zkratkou BEV, PHEV či HEV? A co teprve ZEV nebo ICE? V článku se podíváme jednotlivým technologiím na zoubek a prověříme jejich silné a slabé stránky.

BEV, PHEV, HEV, ICE. Co tyto zkratky znamenají?
Obsah: BEV, PHEV, HEV, ICE. Co tyto zkratky znamenají?

Co je BEV

BEV je zkratka pro anglický termín Battery Electric Vehicle, což znamená vozidlo na elektrický pohon či bateriový elektromobil.

Jak už název napovídá, BEV využívá k pohonu pouze elektromotor napájený baterií. Nemá žádné palivové články, ani spalovací motor. Baterie má nějakou omezenou kapacitu na jedno nabití. Cca 300 až 500 km, ale dojezd elektromobilu zásadně ovlivňují vnější podmínky (více v článku Dojezd elektromobilu v zimě). Více o nabíjení elektromobilu se dočtete v samostatném článku.

Výhody a nevýhody

Příklady BEV

co je bev

Co je PHEV

PHEV (zkratka pro Plug-in Hybrid Electric Vehicle) je plug-in hybridní elektromobil, jinak řečeno hybridní automobil, který se dá dobíjet z elektrické sítě. Vůz tedy stačí zapojit prostřednictvím kabelu do elektrické zásuvky a je to.

Plug-in jsou samozřejmě i BEV. Výrobci ale tak nějak předpokládají, že to, že je musíte připojit do sítě, tak nějak vyplyne z podstaty věci. A proto se BEV neoznačují PBEV.

co je phev

U hybrida platí, že využívá jak baterii, tak spalovací motor na benzín nebo naftu. PHEV ujede na baterii cca 16 až 80 km (výjimečně víc), potom zapojí benzínový či naftový motor. Hybrid je tedy taková mezicesta.

Na popojíždění po městě si vystačíte s baterií, na delší cesty se spolehnete na fosilní paliva, která můžete v případě potřeby skoro kdekoliv dotankovat. Další možností je naplánovat cestu tak, abyste mohli někde dobít. Zkrátka PHEV nabízí možnosti, jak ušetřit kapsu i životní prostředí.

Výhody a nevýhody

Příklady PHEV

 • Mitsubishi Outlander
 • Volvo XC60 Twin Engine
 • BMW 225xe
 • Volkswagen Golf GTE
 • Toyota Prius Plug-in
 • Mercedes-Benz E350 e SE

Co je HEV

HEV neboli Hybrid Electric Vehicle znamená hybridní elektromobil. Je to další vůz, který kombinuje spalovací motor a elektromotor. Jenže už se nejedná o plug-in verzi. Takže ho nemůžete zapojit do sítě a dobít.

HEV jsou vozy, které využívají hlavně benzín nebo naftu. Mají malou baterii, která pomáhá dojet dál či zlepšuje výkon. Na baterii jezdí hlavně při nízkých rychlostech. A když potřebuje přidat, zapne se benzínový či naftový motor.

A co baterie? Jak ta se dobíjí, když ne ze sítě?

 1. Rekuperačním brzděním. Jakmile sešlápnete brzdu, elektromotor začne běžet pozadu a zafunguje jako generátor, který baterii dobíjí.
 2. HEV ale umí nabíjet baterie i spalováním fosilních paliv. Spalovací motor slouží jako generátor elektrické energie. Jedná se o celkem úspornou variantu.

Výhody a nevýhody

Příklady HEV

 • Toyota Corolla Hybrid
 • Toyota Yaris Hybrid
 • Lexus RX450h
 • Ford Mondeo Hybrid
 • Honda NSX

Co je ICE

Co znamená ICE? Je to zkratka pro Internal Combustion Engine tedy klasický spalovací motor. Zkratka neoznačuje typ auta, ale právě samotný motor. Tento typ pohání auta víc jak 100 let, a ještě tu s námi dlouhou dobu bude. Je otázkou, zda auta na spalovací motor vůbec někdy elektromobily a další podobné nahradí. Ač by si to politici přáli, dosáhnout toho bude obtížné. 

Spadá sem jak benzínový zážehový, tak dieselový vznětový. Zážehový motor u řidičů převažuje, zejména v českých končinách mu však silně konkuruje nafta. Spalovací motor je ale vlastně i základem pro všechny druhy hybridů, které si elektřinou jen vypomáhají.

V médiích často slýcháte, že elektromobil a hybrid mají nižší náklady na provoz. Jenže ne každý si je může dovolit. Nakonec, ICE nemusí hned znamenat, že budete jezdit draze. Podívejte se na výpočet průměrné spotřeby – v článku máme i tipy na to, jak ušetřit za palivo.

Výhody a nevýhody


Nejčastější dotazy

Co znamená BEV?

Jedná se o označení vozidla na elektrický pohon. Někdy se označuje také jako ZEV. Více informací se dozvíte v článku.

Co znamená PHEV?

PHEV označuje plug-in hybridní automobil. Plug-in i hybridní technologie má svá pro i proti.

Co znamená HEV?

HEV je hybridní elektromobil, ovšem od PHEV se zásadně odlišuje.

Co označuje zkratka ICE?

ICE znamená spalovací motor. Na rozdíl do předchozích zkratek tak neodkazuje na typ auta, ale právě na samotný motor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články