Domů » Vozidlo » SPZ (RZ) elektromobilů. Jak ji získat?

SPZ (RZ) elektromobilů. Jak ji získat?

0

Už je to přes tři roky, co vešla v platnost novela silničního zákona, která ošetřovala záležitost registračních značek pro elektromobily a auta s nízkou produkcí emisí oxidu uhličitého. Tato speciální registrační značka začíná na EL. Víte, jak ji získat a jaké výhody vám přinese?

SPZ (RZ) elektromobilů. Jak ji získat?

Registračních značek je hned několik druhů. Jaký je mezi nimi rozdíl, na co je potřebujete a jak kterou RZ získat, se dozvíte v našem článku Druhy registračních značek. V dnešním článku se budeme zabývat právě EL značkou, kterou lze na českých silnicích vidět čím dál tím častěji. Nemáte na ni nárok i vy? A proč se o ni vyplatí žádat?

Kdo může získat EL značku

O EL registrační značku mohou žádat všichni, kdo mají nebo provozují:

  • automobil poháněný elektřinou,
  • auto na vodík,
  • vůz, který splňuje emisní limity produkce CO2.

Majitelé elektromobilu a aut na vodík mají nárok značku EL automaticky a nemusí si s tím nijak lámat hlavu.

Třetí bod splňují hlavně plug-in hybridy. Emisní limit je stanovený na 50 g CO2 na km. Jestli máte hybrida a toužíte po výhodách EL značky, klidně si o ni zažádejte. Jen si dávejte pozor na to, abyste se do limitu 50 g/km vešli – většinou to bývá s odřenýma ušima.

Emise se měří novou metodikou, konkrétně všechny prvky výbavy zvlášť. Ve finále proto můžete ztroskotat třeba na větších kolech atd. Stačí limit nesplnit o jediný gram a už máte smůlu.

Kde ji vyřídit?

O SPZ elektromobilu žádejte na registru vozidel. Nic se za ní neplatí a dostanete ji do 15 dnů od data podání žádosti. Značka na přání, která začíná na EL, není považovaná za platnou EL značku. Nevztahují se na ní následující výhody. Jestli o ně stojíte, zažádejte si o normální EL RZ, která se generuje automaticky.

RZ elektromobilů

3 výhody SPZ elektromobilů

Úlevy od plateb za používání a provoz ekologických aut jsou příjemným bonusem. Zvlášť, když vezmete v potaz aktuální ceny elektromobilů. Sice to není nijak závratná kompenzace, ale pořád lepší než niž. Snad se v budoucnu cenová nabídka trochu zlepší, nebo se alespoň vymyslí fungující systém dotací na elektromobily, tak jako je tomu v jiných zemích EU.

Parkování zdarma

Asi největší výhodou EL značky je parkování zdarma v Praze a dalších velkých městech. Jestli vám lezou krkem všemožné zóny, které v metropoli a jinde číhají téměř na každém kroku, pak pro vás EL značka bude vysvobozením. Ani se nemusíte nikde registrovat nebo psát na úřad dané městské části. Se správnými písmeny na RZ je nárok automatický.

Automatické parkování zdarma se nevztahuje na majitele plug-in hybridů a elektromobilů, kteří mají standardní nebo RZ na přání. Ti musí dodržet dřívější postup, tedy kontaktovat úřad městské části se žádostí o to, aby jim byla vydaná parkovací karta pro elektromobil.

Už žádné dálniční poplatky

Další výhodou EL značek je to, že váš osvobodí od placení dálničních poplatků. Platnost elektronických dálničních známek policisté kontrolují kamerami. Stačí, když zaregistrují vaši značku a jste v suchu. Jestli ale máte elektromobil, auto na vodík nebo plug-in hybrid a značka EL vám chybí, tak poplatky platit musíte. To zní trochu nefér, že?

Naštěstí existuje cesta ven. Jestli značku nemáte a chcete na dálnici s elektromobilem nebo autem, které splňuje hodnotu emisí, jezdit zadarmo, kontaktujte Státní fond dopravní infrastruktury a podejte jim o tom oznámení. Učiňte tak buď písemně nebo online z pohodlí domova digitální cestou.

Neplatíte silniční daň

Ještě jedna věc ušetří vaši peněženku – nebudete platit silniční daň. Výhoda se vztahuje na hybridy, auta na CNG a auta na LPG.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články