Domů » Vozidlo » Natankovali jste naftu do benzínového auta? Co dělat?

Natankovali jste naftu do benzínového auta? Co dělat?

1

Poměrně snadná chyba, jež se může stát ve chvilce nepozornosti. Je ale zároveň velice nepříjemná. O natankování benzínu do naftového auta jste již určitě slyšeli. Stává se to totiž velice často, i přesto, že to někteří považují za nemožné.

Natankovali jste naftu do benzínového auta? Co dělat?

Natankoval jsem benzín místo nafty

Proč se vlastně bavíme o natankování benzínu do naftového auta? Obráceně to moc nejde. Naftová tankovací pistole je široká a nevejde se tak do úzké benzínové nádrže. Hned vám určitě došlo, jak lehké tedy je natankovat benzín do dieselu. A problém může být velký a drahý. Jediné co může váš motor zachránit je vůz okamžitě odstavit. V opačném případě nejspíš pár kilometrů pojedete a problémy se dostaví.

Došlo mi to už během tankování

Okamžitě přestaňte tankovat a vytáhněte pistoli. Pokud je v nádrži benzínu jen opravdu málo, tak to můžete rozjezdit. Dotankujte plnou nádrž nafty a můžete jet. Při větším množství můžete do benzínu přidat speciální aditiva, která výrazně zvyšují jeho mazivost. Dle návodu ho nalijte do nádrže a zase dotankujte naftou. Ideálně poté každých sto kilometrů dotankujte naftu do plné nádrže. Benzín se tak rozředí.

Je to bezpečné?

To je otázka. Člověk by se toho nemusel bát u starých dieselů, které spálí snad všechno. Jiná situace je ale u moderních motorů s vysokotlakým vstřikováním. To stejné platí u vozů v záruce, o niž byste v případě problémů přišli. V tomto případě by bylo nejlepší palivo z nádrže odborně odstranit. Většina servisů a asistenčních služeb dokonce dokáže vůz zbavit špatného paliva rovnou na místě. Můžete navíc využít svou pojistku. I bez pojistky se cena úkonu pohybuje v rozmezí 400 až 800 Kč.

Dá se to zvládnout i svépomocí

Jedna možnost je pod zadní sedačkou otevřít víčko k čerpadlu, záleží však co je to za vůz někdy je tam více či méně místa a to platí i o přístupu k víčku. Pokud je tam více místa aspoň na hadičku je to ideál, protože si můžeme pomocí ruční pumpičky na odsávání a nebo externí odsávačky palivo z nádrže odsát.

Nejlepší možností kterou zvládne snad úplně každý sám bez zásahu servisu je však odsavačka paliva, kterou jednoduše vypravíme do hrdla nádrže, kde se tankuje a prostě si dáme na čas a palivo někam přečerpám. Odsávačky jsou elektrické, ale i manuální s pumpičkou. Až budeme mít odčerpáno tak nádrž doplníme do plna benzínem a je to za námi. Tuto sadu můžete zakoupit za pár stovek a občas se vám může hodit.

Jel jsem se špatným palivem dál

Pokud pojedete dál a palivo se dostane do soustavy, tak situace bude mnohem horší. Vůz začne ztrácet výkon a nakonec zastaví. Poté musí být odtaženo do servisu, kde bude vyčištěn kompletní palivový systém a vyměněn palivový filtr.

A co nafta v benzínovém motoru?

Tohle už je poměrně těžší na provedení, jelikož hrdlo nádrže benzinového auta je schválně menší než tankovací pistol s naftou. Jenže ani to mnohé nezastaví a často se tento úkon podaří. Mnohé zastaví právě velikost hrdla, ale mnoho těchto případů se stane ve chvíli, kdy je do auta tankováno z kanystru. Bez většího rozmýšlení nalijete obsah kanystru do nádrže a radostně se vydáte na cestu. A ze zkušeností víme, že se to může stát i zkušeným mechanikům. Nafta v benzínovém motoru má stejný efekt jako olej, takže bude špatně hořet.

Pokud se to stalo, ale vy jste motor nenastartoval, je třeba palivo odčerpat a dotankovat naftu. K tomu vám buď pomohou odčerpávačky paliva, kterými palivo odčerpáte sami přes hrdlo nádrže.

Další variantou je dostat se k palivu přes palivové čerpadlo v nádrži. Zkrátka vytáhnete palivové čerpadlo, a nebo pokud je místo vložíte do nádrže hadici a obsah vyčerpáte ven. Preventivně můžete později vyměnit palivový filtr a přidat do nádrže VIF aditivum. Záleží ovšem, jak je přístupné čerpadlo a na typu vašeho auta. Já podobnou situaci zažil u kamarádova Peugotu 307 2.0 Hdi a tam to šlo vcelku jednoduše. Zkrátka jsme oddělali jednu zadní sedačku, pod ní kobereček a zajišťovací prvky, povolili 3x 10mm šroub na zátce čerpadla a vytáhli plastový kryt, odpojili konektor čerpadla, vytáhli čerpadlo ven. Dále už jen dvě hadice a průběžnou pumpu, kterou můžete napojit třeba na aku vrtačku a tímto způsobem jsme palivo odsáli pryč. Pokud byste navíc stály na benzínce, jako on, tak než vložíte klíčky do spínací skříňky a otočíte do první polohy, abyste si například odemkli volant a mohly auto odtlačit vytáhněte pojistku čerpadla v nádrži, nebo z něj vypojte konektor aby neseplo.

Co tedy dělat?

Teoreticky auto jen hůře pojede, ale v žádném případě to nepodceňujte. Pokud je v nádrži pouze malé množství nafty, tak může u starších motorů pomoci dotankovat plnou nádrž kvalitního benzínu a nalít také benzínové aditivum. Dá se tedy říct, že starší benzínové motory by to skutečně mohly „rozjezdit“. Jenže u nových přeplňovaných motorů je už situace úplně jiná. Pokud se stane tohle, tak vše začíná vyčištěním palivového systému, výměnou svíček, palivového filtru a oleje. Dle poškození může být potřeba vyměnit i katalyzátor a palivová pumpa. A to už jsou nepříjemné částky.

1 komentář

  1. odčerpání je poměrně snadné, povolit víčko nádrže pod sedačkou, na benzince si vzít cepovací hadicu a někam to ekologicky vylít a natankovat co tma má být, pokud máte elektrické podávací čerpaldo, odpojit hadičk uz filtru paliva a dát klíček na jendičku ev. překlemovat pojistku na +12V. Vytočit ten bordel ven a natankovat plnou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články