Nejbezpečnější vozy roku 2015

0
3854

Při výběru vozu nesmíme zapomínat na bezpečnost.

Jaké aspekty zohledňuje motorista při výběru nového vozu? Na jednom z prvních míst je jednoznačně design. To je ale velice subjektivní záležitost. Co člověk, to názor a proto nemá smysl na toto téma debatovat. To, v čem se do dnes automobily velmi rozcházejí, a co jde zároveň relativně jednoduše změřit a podle čeho se dají jednotlivé modely srovnávat, je bezpečnost vozu.

Novinky u Euro NCAP

O toto hodnocení se již řadu let stará nezávislá organizace Euro NCAP. Ta v loňském roce rozšířila parametry zkoumání bezpečnosti vozu o několik nových prvků. První velkou změnou je novinka při testu čelního nárazu. Do roku 2014 byl prováděn pouze test čelního nárazu do překážky v celé délce kapoty. Od loňského roku Euro NCAP k tomuto testu přidalo i další, kdy vůz čelně naráží do překážky, která zasahuje pouze do 40% přední části vozu. Dále jsou do bodového systému ochrany dospělé osoby zahrnuty systémy nouzového brzdění AEB a hodnocení dvou bočních nárazů bylo zredukováno pouze do jednoho čísla.

Euro NCAP při hodnocení nejlepší vozidel jednotlivých segmentů užívá vážený průměr všech hodnocených kategorií. Celkem byly hodnoceny vozy v osmi kategoriích a my se nyní podíváme na jednotlivé vítěze.

Velké SUV

Nová generace Volva XC90 byla vyhlášena jako nejlepší SUV současnosti. Není proto překvapení, že se velké SUV od této švédské automobilky, která je svou bezpečností posedlá, stalo jednoznačným vítězem testů bezpečnosti.

Malé SUV

Jako nejbezpečnější vůz v kategorii menších SUV byl vyhlášen Mercedes GLC, který v loňském roce nahradil oblíbený model GLK.

Velký rodinný vůz

Vítězem této kategorie se stal zástupce britského automobilového průmyslu – Jaguar XE. Ten si své vítězství obhájil v souboji s japonskou Toyotou Avensis hlavně díky přítomnosti jízdních asistentů již v základní výbavě.

Malý rodinný vůz

V této kategorii se stalo vítězem Infiniti Q30, které si svou premiéru prožilo na loňském autosalonu v Ženevě a následně na to, na Autoshow Praha.

Městský minivůz

Mezi malými městskými vozítky se stala vítězem japonská Honda Jazz, která si získala srdce mnoha motoristických novinářů.

Malé MPV

Volkswagen Touran prošel ke konci loňského roku masivní mediální kampaní. To hlavně proto, že měl za úkol napravit pošramocenou pověst po známé Dieselgate. A minimálně dle výsledků testů bezpečnosti je vidět, že Volkswagen vsadil na správného koně. Touran se totiž stal nejbezpečnějším novým malým MPV.

Velké MPV

U velkých MPV se stal bezkonkurenčním vítězem americký obr Ford Galaxy.

Roadstery

Možná je to trochu překvapivé, ale Euro NCAP se věnovala i kategorii roadsterům. Vítězem, co se týče bezpečnosti, se stala žhavá novinka loňského roku – Mazda MX-5

Foto: Euro NCAP

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno