Domů » Srovnání » Nejprodávanější auta roku 2014: ČR versus Evropa

Nejprodávanější auta roku 2014: ČR versus Evropa

0

Zdá se, že recese skončila a prodeje aut se konečně zvyšují. V loňském roce došlo ke svýšení o zhruba 5 procent.

Nejprodávanější auta roku 2014: ČR versus Evropa

Podívejme se na srovnání toho, co si nejčastěji kupují zákazníci v Evropě a u nás. Statistiky se týkají pouze osobních automobilů, nebyly do nich zahrnuty ani tzv. reexporty, ani užitková vozidla, která mají hmotnost nižší než 3,5 tuny. 

Pět největších trhů pro prodeje nových automobilů v Evropě najdete v tomto pořadí v Německu, Velké Británii, Francii, v Itálii a ve Španělsku. Náš, český trh je na dvanáctém místě. Celkem se u nás prodalo loni téměř 200 000 tisíc aut, v Německu to bylo přes tři miliony.

Evropskou značkou roku 2014 se stal Volkswagen

Nejoblíbenější značkou v rámci Evropy je zejména vzhledem k velikosti německého trhu pochopitelně Volkswagen, který jako jediný prodal víc než milion vozů (přesněji dokonce 1,61 milionu!). Ford skončil na druhém místě s 960 tisíci vozy, třetí Opel (včetně britské verze Vauxhall) a čtvrtý Renault dosáhly loni podobných 880 tisíc prodejů. Následují značky Peugeot, Audi, BMW, Mercedes, Citroen a desítku uzavírá Fiat.

Škoda kraluje České republice

V České republice je nejúspěšnější značkou (samozřejmě) domácí Škoda s téměř 60 tisíci prodaných vozů, a na stupně vítězů se s podobným počtem prodaných kusů postavily ještě automobilky Hyundai a Volkswagen, které prodaly téměř 19 tisíc aut v případě Hyundaie, VW pak něco přes 18 tisíc vozů.

Čtvrté místo zbylo na Ford, jenž kouká ve zpětném zrcátku na pátou Daciu. Od šestého místa se automobilky seřadily v pořadí Peugeot, Opel, Kia, Renault a Seat. Obecně u nás došlo k šestnáctiprocentnímu nárůstu prodejů nových vozů.

V Evropě je nejoblíbenější Golf, u nás Octavia

Co se oblíbenosti konkrétních modelů v Evropě týká, opět je poznat dominantní německý trh – nejprodávanější je celoevropsky Volkswagen Golf. Dotáhnout se ho snaží maličké Ford Fiesta a Renault Clio, těm ale pod stupni vítězů koukají do výfuku VW Polo a Opel Corsa. Šestý Ford Focus má v závěsu další malý vůz Peugeot 208, a za ním je pro nás potěšující osmé místo Škody Octavie (prodalo se celkem přes 200 000 kusů). Do desítky nejprodávanějších evropských vozů se ještě vecpaly i Nissan Quashqai a Audi A3.

Na českém trhu je stejně samozřejmě jako Golf na evropském trhu lídrem domácí Škoda Octavia, prodalo se jí tu přes 20 tisíc kusů. Stupně vítězů koneckonců obsadily výhradě produkty škodovky – druhý je Rapid a třetí Fabia. Bramborová medaile patří VW Golfu a na pátém místě se drží Hyundai i30. V Evropě úspěšný Ford Fiesta má u nás až šesté místo, za ním jedou Yeti a Superb, a devítka a desítka patří opět modelům od Hyundaie – ix20 a i20.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články