Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Oprava čelního skla svépomocí doma? Jde to za pár stovek

Oprava čelního skla svépomocí doma? Jde to za pár stovek

0

Během klidné jízdy po dálnici cinkne o přední sklo kamínek a ukáže se nehezká pavučinka. Poškození čelního skla auta je bohužel častou záležitostí a jeho výměna může být výrazným zásahem do rozpočtu. I z toho důvodu si lidé často přední sklo speciálně připojišťují. Prasklé čelní sklo ale není potřeba vždy vyměnit za nové, jelikož existují cesty, jak malou prasklinu opravit. Nesmírně důležitá je v tomto případě rychlost. Myslete také na to, že prasklina ve stírané ploše je při kontrole pokutována.

Oprava čelního skla svépomocí doma? Jde to za pár stovek

Výměna prasklého čelního skla

Výměna čelního skla stojí tisíce až desetitisíce korun a neodborná montáž může způsobit problémy. Musíme se totiž na auto podívat jako na celek. Zjistíme totiž, že čelní sklo je důležitým prvkem pro tuhost karoserie a je proto automobilkami speciálně lepeno. Musí být správně usazeno, jinak může za jízdy vznikat nepříjemný hluk a v extrémních případech může sklem zatékat do interiéru. Pokud si tedy praskliny všimnete brzo, než se začne zvětšovat, tak můžete čelní sklo opravit pomocí pryskyřice. Téměř 80 procent výměn čelního skla má na svědomí kamínek, který odletěl od cesty.

Sada na opravu čelního skla

K zacelení praskliny se používá pryskyřice, která má po vytvrdnutí stejný index lomu světla jako sklo. Z praskliny se odsaje vzduch a nahradí se onou pryskyřicí. V servisu vás tato oprava vyjde na 800 Kč a výš. Samozřejmě záleží na konkrétním servisu. Tuto opravu ale zvládnete i doma. Důležité je, aby prasklina nezasahovala do okrajů skla. Podle informací je tímto způsobem možné zacelit praskliny až do velikosti 10 cm. Stačit vám bude kvalitní opravná sada a šikovnost. Na internetu začínají sady pro opravu čelního skla už na několika stovkách Kč, ale radíme vám sáhnout raději po nějaké kvalitnější sadě za vyšší cenu. Bát se nemusíte ani návodů pouze v angličtině, jelikož tyto produkty mívají velice pěkný obrázkový návod. Samozřejmě zde záleží na konkrétním produktu.

Postup opravy čelní skla

Postup opravy se může lišit podle vámi zakoupené sady, ale tento postup se vztahuje k jedné z kvalitnějších. Oprava čelního skla by se měla provádět na slunci a jako první krok je očištění skla od zbytků a úlomků. K tomu slouží přiložená planžeta a po očištění ve skle zbyde důlek. Pomocí přísavky se na sklo upevní aplikátor pryskyřice. Dejte pozor na to, aby aplikátor byl doopravdy v ose se sklem. Následně do praskliny nalijete pryskyřici. Množství záleží na velikosti a tvaru praskliny.

Po nalití pryskyřice do praskliny se do upevněného aplikátoru našroubuje pístek, který pryskyřici pod tlakem natlačí do praskliny. Pístek je potřeb zcela zašroubovat a následně nechat až 6 minut. Poté pístek odšroubujte a celý proces několikrát zopakujte.

Po dokonalém vyplnění praskliny pryskyřicí můžete sundat aplikátor znovu můžete vzít planžetu z prvního kroku a očistěte s ní zbytky pryskyřice. Pokud vidíte stále nějaké malé poškození, tak na to místo nakapejte pryskyřici a začistěte. Opravené místo je poté potřeba překrýt přiloženou fólií a automobil nechat na přímém slunci. Dokonalé vytvrdnutí pryskyřice zajistí UV záření po zhruba 10 minutách. Až po dokonalém vytvrdnutí můžete sejmout fólii a žiletkou odstraňte zbytky pryskyřice.

Oprava čelního skla krok za krokem

 • Zaparkujte automobil na přímé slunce
 • Důkladně umyjte čelní sklo
 • Očistěte uvolněné zbytky skla z praskliny
 • Připevněte aplikátor pryskyřice
 • Nalijte pryskyřici do praskliny
 • Několikrát ji do praskliny natlačte pomocí pístku
 • Sundejte aplikátor
 • Očistěte zbytky pryskyřice
 • Překryjte přiloženou fólií
 • Nechte vytvrdnout na přímém slunci
 • Sundejte fólii

Pojištění čelního skla

Pokud vlastníte dražší automobil, tak byste se měli zamyslet nad pojištěním čelního skla. Výše samotného pojištění se odvíjí od limitu pojistného plnění, takže například u částky plnění 6 000 Kč vás roční pojištění vyjde na cca 1 000 Kč. V případě 20 000 Kč to bude cca 3 500 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...