Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Rakousku

Dopravní předpisy a pravidla v Rakousku

0

Při cestování do Rakouska je důležité dodržovat přísné dopravní předpisy. Je třeba si předem zkontrolovat platné požadavky na vozidlo a seznámit se s maximální povolenou rychlostí. V Rakousku hrozí vysoké pokuty za porušení pravidel a radarové kontroly jsou časté. Dále je nutné dbát na ekologické zóny s omezenou rychlostí a na správné přepravování lyžařské výbavy a používání autokamer.

Dopravní předpisy a pravidla v Rakousku

Dokumenty, které vzít s sebou

Jaké dokumenty vzít na cestu do Rakouska s sebou?

 • Řidičský průkaz,
 • zelenou kartu,
 • technický průkaz
 • a doklad totožnosti.

Rakousko je součástí Evropské unie i schengenského prostoru.

Rychlostní limity

V Rakousku jsou rychlostní limity pro různé druhy vozidel stanoveny následovně:

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t50100130130
Motocykl50100130130
Nákladní vůz nad 3,5 t50708080
Autobusy5080100100
Automobil + přívěs do 3,5t50100100100
Automobil + přívěs nad 3,5t50808080
Obytný automobil do 3,5t50100100130
Obytný automobil nad 3,5t50708080

Snížená rychlost – IG-L úseky

Při cestě autem po rakouských silnicích a dálnicích mohou řidiče překvapit IG-L (Immissionsschutzgesetz Luft čili zákon na ochranu ovzduší) úseky, kde je maximální povolená rychlost snížena kvůli ochraně životního prostředí na 100 nebo dokonce 80 km/h. Za překročení rychlosti v těchto zónách hrozí vysoké pokuty a dokonce i odebrání klíčků od vozidla nebo zadržení vozidla.

Emisní zóny a ekologické známky

V Rakousku existují tzv. emisní zóny, které byly zavedeny od roku 2015 a v současné době jsou platné v 13 oblastech, včetně Vídně a okolí. Omezení se zatím týká pouze nákladních vozidel, ale v budoucnu se pravděpodobně rozšíří i na osobní vozidla. Mějte na paměti, že i osobní kombíky kategorie N1 (dříve používané služební vozy kvůli odpočtu DPH) musí být vybaveny rakouskou ekologickou plaketou. Porušení této povinnosti může znamenat pokutu až ve výši až 2180 €.

Dálniční známka a placené úseky

V Rakousku je pro používání dálnic povinný nákup tzv. „vignette“. Jedná se o podobnou dálniční známku, jaká se donedávna používala i v České republice. Dálniční známky jsou povinné pro všechna motorová vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny. Vignette se kupuje na benzínových pumpách, hraničních přechodech nebo i online (nákup je potřeba provést 18 dní předem). V našem článku se dočtete další informace o rakouské dálniční známce a dálnicích.

Vozidlo1 den10 dní2 měsíce1 rok
Motocykl3,40 Eur4,60 Eur11,50 Eur38,50 Eur
Osobní automobil do 3,5 t8,60 Eur11,50 Eur28,90Eur96,40 Eur

Některé úseky jako tunely, mosty a horské silnice jsou v Rakousku zpoplatněné nad rámec dálničních známek. Pokud nezaplatíte mýtné, hrozí vám pokuta až 120 EUR. Podíváme se nejen na ceny, ale i na a způsoby platby. Mýtné se dá zaplatit i předem online. Vyhnete se tak frontám u bran.

Povinná výbava

Rakousko podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. To znamená, že po autech registrovaných v členských zemích úmluvy vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. Tedy po autě registrovaném v Čechách českou povinnou výbavu atd. V praxi se ale setkáte s různými legislativními výjimkami a lokálními pravidly. Doporučujeme proto před cestou povinnou výbavu doplnit podle rakouských pravidel. Chybu neuděláte a vyhnete se případným problémům.

V Rakousku je povinná výbava vozidla následující:

 • Výstražný trojúhelník – umisťuje se 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů.
 • Neporušená autolékárnička v originálním obalu (platí i pro motocykly)
 • Reflexní vesta pro řidiče. Pro spolujezdce být nemusí, ale musí ji mít oblečenou každý pasažér, při výstupu z vozidla.
 • Helma pro řidiče i spolujezdce na motocyklu.

Povinnost svítit

V Rakousku je povinnost mít zapnutá potkávací světla pouze za snížené viditelnosti na silnici a ve všech tunelech. Motocykly musí mít zapnutá světla vždy. Za dobré viditelnosti postačí světla pro denní svícení.

Pneumatiky a sněžné řetězy

V Rakousku jsou zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm povinné od 1. listopadu do 15. dubna, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky (sníh, led, námraza). Minimální hloubka dezénu u pneumatik v letním období je stanovená na 1,6 mm.

Sněhové řetězy můžete v Rakousku použít pouze v případě, že povrch vozovky je pokryt souvislou nebo nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou či ledem a jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. S řetězy můžete jet maximálně 50 km/h. V Rakousku jsou také povolené pneumatiky s hroty.

Pokuty v Rakousku

Pokuty v Rakousku jsou přísnější než v jiných středoevropských státech, obdobně jako v Německu. V Rakousku může policie udělit pokutu na místě až do výše 90 €. Přestupky odhalené například rychlostními radary jsou provozovateli vozidla doručeny poštou, často i s českým překladem. Pokuty za rychlost se mohou vyšplhat až k 2180 €. Běžnější jsou ale pokuty v rozmezí 20-70 €. Více naleznete v našem článku Přehled všech pokut v Rakousku.

Tolerance alkoholu

V Rakousku je povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Pokud byste nadýchali nad 0,8 promile alkoholu v krvi, tak přijdete o řidičské oprávnění a hrozí Vám pokuta až do výše 5000 €. Při řidiče z povolání a pro začínající řidiče (do 2 let praxe) je tolerance 0,1 promile Jaká je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích.

Použití autokamery a antiradarů

V Rakousku se nedoporučuje používání autokamer. I když v Rakousku není výslovný zákaz pořizování záznamů, tak tyto záznamy musí být určeny pouze pro soukromou potřebu a nesmí být pořizovány nepřetržitě. Dále je zakázáno zveřejňovat a sdílet tyto záznamy, jinak vám hrozí sankce. Pokud byste chtěli záznam použít jako důkaz, existují zde určitá omezení, například musí být záznam upraven tak, aby nebyly identifikovatelné registrační značky a osoby. Proto je nejlepší v Rakousku autokameru vypnout a nepoužívat ji.

Záchranná ulička

V Rakousku je povinností vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici nebo rychlostní silnici. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. Platí zde pravidlo stejné jako v České republice a dalších evropských zemích.

Záchranná ulička
Záchranná ulička

Zákaz jízdy kamionů

V Rakousku je tento zákaz velmi přísně pokutován. V celém Rakousku nesmí kamiony jezdit v noci od 22 hodin do 5 hodin ráno, kromě vozidel se sníženou hlučností (L). Toto omezení se týká i vozidel nad 3,5 tuny s přívěsem. O víkendu nesmí kamiony jezdit v tuto dobu: sobota (od 15 hodin až do 24 hodin), neděle a státní svátky (od 0 hodin až do 22 hodin).

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Děti vysoké do 150 cm a 14 let musí být během jízdy v automobilech přepravovány v dětských autosedačkách nebo na dětských podsedácích, platí jak pro přední, tak pro zadní sedadla. Pokud není tato výbava v autě, děti do 14 let a 150 cm se nesmí přepravovat. 

Toto opatření neplatí pro autobusy, vozidla určená pro přepravu dětí do školy, lesnické či zemědělské vozidla.

Děti do 14 let, které jsou vyšší než 150 cm, musí používat běžné bezpečnostní pásy pro dospělé. Toto pravidlo platí i pro zahraniční vozidla. Pokud řidič nemá výbavu pro děti, policie mu může zakázat pokračovat v jízdě, dokud není auto vybaveno odpovídajícím vybavením.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot jsou v Rakousku velmi podobné jako například v České republice. Nafta je mírně dražší. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Rakousku následující: 1,62 EUR za Natural 95 a 1,58 EUR za naftu.

Dobíjení elektromobilu

V Rakousku existuje celá řada nabíjecích stanic pro elektromobily. Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech, parkovištích nebo u hotelů. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

Přeprava lyží v autě

V Rakousku je zakázáno přepravovat lyžařskou výbavu v interiéru auta kvůli bezpečnostním rizikům, které by mohly způsobit volně položené lyže a snowboardy při prudkém brzdění nebo havárii. Rakouská policie může udělit pokutu až do výše 500 eur, pokud zastaví řidiče s lyžařskou výbavou v interiéru auta. Existují však výjimky, kdy lze lyže a další výbavu přepravovat v interiéru auta, pokud jsou pevně ukotveny a lyžařská výbava je umístěna ve speciálních vacích. Nakonec má vždy poslední slovo policie, která musí posoudit, zda je výbava dobře upevněná a bezpečná pro posádku.

Jízda vypůjčeným vozidlem

Chystáte se v Rakousku půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a vnitrozemí.

Při cestování do zahraničí firemním vozem nebo autem v osobním vlastnictví, které není psané na vás, je vhodné mít potvrzení o vypůjčení. Potvrzení není povinné, ale může způsobit problémy během přechodu na hranicích nebo během namátkové kontroly. Pokud nebudete mít potvrzení, může vás dopravní policie podezřívat, že jste auto ukradli. Proto doporučujeme potvrzení o užívání vozidla v zahraničí mít, abyste předešli těmto problémům. Více se dozvíte v našem článku o cestování vypůjčeným vozidlem do zahraničí.

Kempování a spaní v autě

V Rakousku je možné kempovat v určených kempingech, ale kempování na divoko není povoleno. Pokud se rozhodnete spát v autě, můžete tak učinit pouze na určených parkovištích a zastávkách.

Cestování s domácími mazlíčky

V rámci Evropské unie je nutné, aby psi, kteří cestují mezi státy, byli očkováni proti vzteklině. Štěňata donedávna měla výjimku. Rakousko však nedávno změnilo své podmínky a nyní vyžaduje platnou vakcinaci proti vzteklině i pro mláďata psů, koček a fretek. Psa i jiného mazlíčka je vždy vhodné na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Integrovaný záchranný systém – 112
 • Záchranná lékařská služba 144
 • Lékařská pohotovost 141
 • Horská služba 140
 • policie – 133
 • hasiči – 122
 • poruchy vozidel (ÖAMTC a ARBÖ) – 120 nebo 123

Velvyslanectví České republiky v Rakousku

 • Penzinger Straße 11-13, A-1140 Wien
 • Tel.: +431 899 58 111 +431/89958-0, 89958-111,
 • sekretariát-89958 170,
 • politický úsek +431/89958 143,
 • OEÚ +431/89958 168,
 • ekonom ZÚ – 89958 160,
 • KO-89958 148 (vízový úsek),
 • KO – 89958 146
 • e-mail: [email protected]
 • Web: http://www.mzv.cz/vienna 

Dovoz aut z Rakouska

Při dovozu automobilu z Rakouska je nutné dodržovat výše uvedené předpisy a pravidla. V našem článku naleznete postup spojený s nákupem, dovozem a přihlášením vozidla z Rakouska.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Rakousku?

Rychlostní limity v Rakousku se liší podle typu vozidla a situace, například osobní a nákladní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnici 130 km/h.

Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Rakousku?

Rakousko má přísné pravidla ohledně dodržování rychlostních limitů a pokuty za porušení jsou vysoké. Například za překročení rychlosti v zóně ochrany ovzduší může být pokuta až ve výši 2180 €.

Jak se platí za používání rakouských dálnic?

Pro používání rakouských dálnic je povinný nákup dálniční známky, která se kupuje na benzínových pumpách, hraničních přechodech nebo online. Dálniční známky jsou povinné pro všechna motorová vozidla s celkovou hmotností do 3,5 t a motocykly.

Jaké jsou omezení v emisních zónách v Rakousku?

Emisní zóny najdete celkem ve 13 oblastech, včetně Vídně a okolí. Omezení se týká pouze nákladních vozidel, ale v budoucnu se pravděpodobně rozšíří i na osobní vozidla.

Jaká je povinná výbava vozidel v Rakousku?

V Rakousku povinná výbava zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu, reflexní vestu pro řidiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články