Dopravní předpisy a pravidla v Rakousku

0
133
Dopravní předpisy Rakousko

Při cestování do Rakouska je důležité dodržovat přísné dopravní předpisy. Je třeba si předem zkontrolovat platné požadavky na vozidlo a seznámit se s maximální povolenou rychlostí. V Rakousku hrozí vysoké pokuty za porušení pravidel a radarové kontroly jsou časté. Dále je nutné dbát na ekologické zóny s omezenou rychlostí a na správné přepravování lyžařské výbavy a používání autokamer.

Rychlostní limity

V Rakousku jsou rychlostní limity pro různé druhy vozidel stanoveny následovně:

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t50100130130
Motocykl50100130130
Nákladní vůz nad 3,5 t50708080
Autobusy5080100100
Automobil + přívěs do 3,5t50100100100
Automobil + přívěs nad 3,5t50808080
Obytný automobil do 3,5t50100100130
Obytný automobil nad 3,5t50708080

Snížená rychlost – IG-L úseky

Při cestě autem po rakouských silnicích a dálnicích mohou řidiče překvapit IG-L (Immissionsschutzgesetz Luft čili zákon na ochranu ovzduší) úseky, kde je maximální povolená rychlost snížena kvůli ochraně životního prostředí na 100 nebo dokonce 80 km/h. Za překročení rychlosti v těchto zónách hrozí vysoké pokuty a dokonce i odebrání klíčků od vozidla nebo zadržení vozidla.

Emisní zóny a ekologické známky

V Rakousku existují tzv. emisní zóny, které byly zavedeny od roku 2015 a v současné době jsou platné v 13 oblastech, včetně Vídně a okolí. Omezení se zatím týká pouze nákladních vozidel, ale v budoucnu se pravděpodobně rozšíří i na osobní vozidla. Mějte na paměti, že i osobní kombíky kategorie N1 (dříve používané služební vozy kvůli odpočtu DPH) musí být vybaveny rakouskou ekologickou plaketou. Porušení této povinnosti může znamenat pokutu až ve výši až 2180 €.

Dálniční známka a placené úseky

V Rakousku je pro používání dálnic povinný nákup tzv. „vignette“. Jedná se o podobnou dálniční známku, jakou jsme měli do nedávna i u nás. Dálniční známky jsou povinné pro všechna motorová vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny. Vignette se kupuje na benzínových pumpách, hraničních přechodech nebo i online (nákup je potřeba provést 18 dní předem). V našem článku se dočtete další informace o rakouské dálniční známce a dálnicích.

Vozidlo10 dní2 měsíce1 rok
Motocykl5,80 Eur14,50 Eur38,20 Eur
Osobní automobil do 3,5 t9,90 Eur29,00 Eur96,40 Eur

Povinná výbava

V Rakousku je povinná výbava vozidla následující:

 • Výstražný trojúhelník – umisťuje se 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů.
 • Neporušená autolékárnička v originálním obalu (platí i pro motocykly)
 • Reflexní vesta pro řidiče. Pro spolujezdce být nemusí, ale musí ji mít oblečenou každý pasažér, při výstupu z vozidla.
 • Helma pro řidiče i spolujezdce na motocyklu.

Svícení

V Rakousku je povinnost mít zapnutá světla pouze při snížených viditelných podmínkách a ve všech tunelech. Motocykly musí mít zapnutá světla vždy.

Pneumatiky a sněžné řetězy

V Rakousku jsou zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm povinné od 1. listopadu do 15. dubna, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky (sníh, led, námraza).

Sněžné řetězy můžete v Rakousku použít pouze v případě, že povrch vozovky je pokryt souvislou nebo nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou či ledem a jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. S řetězy můžete jet maximálně 50 km/h. V Rakousku jsou také povolené pneumatiky s hroty.

Pokuty v Rakousku

Pokuty v Rakousku jsou přísnější než u nás. V Rakousku může policie udělit pokutu na místě až do výše 90 €. Přestupky odhalené například rychlostními radary jsou provozovateli vozidla doručeny poštou, často i s českým překladem. Pokuty za rychlost se mohou vyšplhat až k 2180 €. Běžnější jsou ale pokuty v rozmezí 20-70 €. Více naleznete v našem článku Přehled všech pokut v Rakousku.

Tolerance alkoholu

V Rakousku je povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Pokud byste nadýchali nad 0,8 promile alkoholu v krvi, tak přijdete o řidičské oprávnění a hrozí Vám pokuta až do výše 5000 €. Při řidiče z povolání a pro začínající řidiče (do 2 let praxe) je tolerance 0,1 promile Jaká je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích.

Použití autokamery a antiradarů

V Rakousku se nedoporučuje používání autokamer. I když v Rakousku není výslovný zákaz pořizování záznamů, tak tyto záznamy musí být určeny pouze pro soukromou potřebu a nesmí být pořizovány nepřetržitě. Dále je zakázáno zveřejňovat a sdílet tyto záznamy, jinak vám hrozí sankce. Pokud byste chtěli záznam použít jako důkaz, existují zde určitá omezení, například musí být záznam upraven tak, aby nebyly identifikovatelné registrační značky a osoby. Proto je nejlepší v Rakousku autokameru vypnout a nepoužívat ji.

Záchranná ulička

V Rakousku je povinností vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici nebo rychlostní silnici. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. Platí zde pravidlo stejné jako u nás.

Záchranná ulička
Záchranná ulička

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Děti vysoké do 150 cm a 14 let musí být během jízdy v automobilech přepravovány v dětských autosedačkách nebo na dětských podsedácích, platí jak pro přední, tak pro zadní sedadla. Pokud není tato výbava v autě, děti do 14 let a 150 cm se nesmí přepravovat. 

Toto opatření neplatí pro autobusy, vozidla určená pro přepravu dětí do školy, lesnické či zemědělské vozidla.

Děti do 14 let, které jsou vyšší než 150 cm, musí používat běžné bezpečnostní pásy pro dospělé. Toto pravidlo platí i pro zahraniční vozidla. Pokud řidič nemá výbavu pro děti, policie mu může zakázat pokračovat v jízdě, dokud není auto vybaveno odpovídajícím vybavením.

Ceny PHM

Ceny PHM jsou v Rakousku velmi podobné jako v České republice. Nafta je mírně dražší. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci.

Dobíjení elektromobilu

V Rakousku existuje celá řada nabíjecích stanic pro elektromobily. Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech, parkovištích nebo u hotelů. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

Přeprava lyží v autě

V Rakousku je zakázáno přepravovat lyžařskou výbavu v interiéru auta kvůli bezpečnostním rizikům, které by mohly způsobit volně položené lyže a snowboardy při prudkém brzdění nebo havárii. Rakouská policie může udělit pokutu až do výše 500 eur, pokud zastaví řidiče s lyžařskou výbavou v interiéru auta. Existují však výjimky, kdy lze lyže a další výbavu přepravovat v interiéru auta, pokud jsou pevně ukotveny a lyžařská výbava je umístěna ve speciálních vacích. Nakonec má vždy poslední slovo policie, která musí posoudit, zda je výbava dobře upevněná a bezpečná pro posádku.

Jízda vypůjčeným vozidlem

Při cestování do zahraničí firemním vozem nebo autem v osobním vlastnictví, které není psané na vás, je vhodné mít potvrzení o vypůjčení. Potvrzení není povinné, ale může způsobit problémy během přechodu na hranicích nebo během namátkové kontroly. Pokud nebudete mít potvrzení, může vás dopravní policie podezřívat, že jste auto ukradli. Proto doporučujeme potvrzení o užívání vozidla v zahraničí mít, abyste předešli těmto problémům. Více se dozvíte v našem článku o cestování vypůjčeným vozidlem do zahraničí.

Kempování a spaní v autě

V Rakousku je možné kempovat v určených kempingech, ale kempování na divoko není povoleno. Pokud se rozhodnete spát v autě, můžete tak učinit pouze na určených parkovištích a zastávkách.

Cestování s domácími mazlíčky

V rámci Evropské unie je nutné, aby psi, kteří cestují mezi státy, byli očkováni proti vzteklině. Štěňata donedávna měla výjimku. Rakousko však nedávno změnilo své podmínky a nyní vyžaduje platnou vakcinaci proti vzteklině i pro mláďata psů, koček a fretek. Psa i jiného mazlíčka je vždy vhodné na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Integrovaný záchranný systém – 112
 • Záchranná lékařská služba 144
 • Lékařská pohotovost 141
 • Horská služba 140
 • policie – 133
 • hasiči – 122
 • poruchy vozidel (ÖAMTC a ARBÖ) – 120 nebo 123

Velvyslanectví České republiky v Rakousku

 • Penzinger Straße 11-13, A-1140 Wien
 • Tel.: +431 899 58 111 +431/89958-0, 89958-111,
 • sekretariát-89958 170,
 • politický úsek +431/89958 143,
 • OEÚ +431/89958 168,
 • ekonom ZÚ – 89958 160,
 • KO-89958 148 (vízový úsek),
 • KO – 89958 146
 • e-mail: [email protected]
 • Web: http://www.mzv.cz/vienna 

Dovoz aut z Rakouska

Při dovozu automobilu z Rakouska je nutné dodržovat výše uvedené předpisy a pravidla. V našem článku naleznete postup spojený s nákupem, dovozem a přihlášením vozidla z Rakouska.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno