Domů » Zajímavosti » Kdo vás chrání na silnici? Patron sv. Kryštof!

Kdo vás chrání na silnici? Patron sv. Kryštof!

Svatý Kryštof je přímluvcem a ochráncem před neštěstím, jedním ze čtrnácti svatých pomocníků uznávaných římskokatolickou církví. Uznává ho však i východní větev křesťanství. Proto je v celé Evropě vnímaný jako ochránce všech cestovatelů, potažmo řidičů. 

Kdo vás chrání na silnici? Patron sv. Kryštof!

Církevní svátek Kryštof slaví 25. července, ale podle občanského kalendáře až 18. září. Podle křesťanů se jedná o historickou osobu, která žila v 3. století našeho letopočtu. Podle legendy se měl sv. Kryštof narodit pohanským rodičům, kteří mu dali jméno Reprobus. 

Legenda o svatém Kryštofovi

Reprobus vyrostl ve velmi siného muže, který chtěl sloužit pouze nejmocnějšímu králi. Ve světských vládcích se zklamal, proto vyhledal ďábla. Když však zjistil, že ďábel se bojí Ježíše Krista, začal sloužit jemu. Poradili mu, že by měl převádět pocestné přes divokou řeku. 

Jednoho dne pomáhal přejít přes řeku dítěti. Vysadil si ho na ramena a vydal se na cestu. Dítě však bylo těžší a těžší, až měl pocit, že kromě dítěte nese celou tíhu světa. Dítě domněnku potvrdilo a prozradilo, že je ve skutečnosti Ježíš Kristus. Aby Ježíš dokázal, že je tím, kým tvrdí, nechal na holi, o níž se Reprobus opíral, zazelenat lístky. Později byl silák pokřtěn jako Christophorus, tedy řecky ten, kdo nosí (v srdci) Krista

Vyobrazení patrona

Symbolicky je sv. Kryštof vyobrazován s dítětem na ramenou a holí s lístečky. Křesťané věří, že pohled na tohoto svatého je ochrání na celý den, proto si nejen do auta pořizují jeho podobizny např. v podobě medailonků, amuletů, přívěsků a jiných talismanů. Svatý Kryštof je na základě legendy považován za patrona poutníků, cestujících, řidičů, dětí, horníků a horských cest. 

Jméno Kryštof

Jméno Kryštof momentálně v České republice nosí 11 696 osob a jedná se o 65. nejčastější jméno. Oblíbené začalo být převážně v 90. letech minulého století a od té doby trend lineárně roste. Existuje také varianta jména Krištof. 

Kryštof01

Přeneseně jméno svatého Kryštofa využívají letecké záchranné služby po celé Evropě. Vrtulníky totiž do rádiové komunikace vstupují s volací značkou neboli volačkou Kryštof + číslo 1-18 podle kraje, ve kterém vrtulník operuje. Např. Praha má volačku Kryštof01.

Akce Kryštof

Kromě letecké záchranné služby Kryštof propůjčil své jméno i jedné z největších preventivních policejních akcích na českých silnicích. Velké vlny Akce Kryštof, jak byla nazvána, proběhly v roce 2003 a 2014. Policisté dohlíželi na bezpečnost silničního provozu, především na dodržování povolené rychlosti, požití alkoholu před jízdou a technický stav vozidla. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články