Domů » Pro řidiče » Nedání přednosti v jízdě. Pokuta a body

Nedání přednosti v jízdě. Pokuta a body

0
Nedání přednosti v jízdě. Pokuta a body

Víte, kolik bodů dostanete za nedání přednosti v jízdě? A jaká je pokuta na místě či ve správním řízení? Jiná situace nastává, když kvůli tomu dojde k dopravní nehodě. Na různé případy jsme se podívali v článku.

Nedání přednosti v jízdě je středně závažný přestupek, který dokáže napáchat velkou škodu. Stačí chvilka nepozornosti a je to. Situace je o to závažnější, když navíc dojde k dopravní nehodě. Existují však i situace, kdy se policie k incidentu volat nemusí.

Nedání přednosti v jízdě

Za nedání přednosti v jízdě budete potrestání přičtením 4 trestných bodů v bodovém systému řidičů. Jelikož se jedná o středně závažný přestupek, policista uděluje pokutu do výše 2500 Kč. Kdyby byla věc projednávána ve správním řízení, pokuta sahá od 2500 Kč až do 5000 Kč. O přednosti vás informují dopravní značky upravující přednost.

Pro recidivisty je ustanovený přísnější trest. Kdybyste tento přestupek spáchali v předchozích 12 měsících více jak dvakrát, kromě pokuty vám navíc bude zakázáno řídit po dobu 1 až 6 měsíců. Zároveň není možné přestupek projednat v blokovém řízení. Opět vás čekají 4 trestné body.

Jízda bez řidičského průkazu

Co když způsobíte nehodu?

Pokuty za nehody se odvíjí od závažnosti situace. Nejméně závažný případ je, když dojde ke srážce kvůli nedání přednosti v jízdě, ale nikdo nebyl zraněný a škody na majetku jsou jen minimální (do 100 000 Kč). V takovém případě pro vás bude nejlepší sepsat společně záznam o dopravní nehodě a policisty nevolat.

V případě, že se s protistranou nedohodnete, na místo se volá policie. Pro vás, jako viníka, bude následovat pokuta za nedání přednosti v jízdě a 4 trestné body. Pokud jste podobný přestupek spáchali během posledního roku víc jak dvakrát, třeba i bez bouračky, zakáže se vám řídit na 1 až 6 měsíců.

Nehody bývají bohužel i závažnějšího charakteru a místo přestupku se jedná rovnou o trestný čin. Potom závisí na tom, jak moc je poškozený zraněný a na dalších okolnostech, třeba jestli jste pili atd. Víc se dočtete v článku, na který jsme odkázali v úvodu této kapitoly.

Pokud bude autonehoda kvalifikovaná jako trestný čin, vše se přesouvá do trestního řízení. V takovém případě hrozí závažné tresty, ovšem je tu možnost podmíněného zastavení trestního stíhání. To znamená, že se případ nebude projednávat u trestního soudu, ale řidiči se stanoví zkušební doba.

Jestli se má věc řešit touto cestou, tak je nutné, aby pachatel projevil lítost, oficiálně se omluvil a postaral se o dostatečnou finanční kompenzaci poškozeného nad rámec odškodnění z povinného ručení.

Kdy platí přednost zprava?

Není zrovna málo řidičů, kteří v tomhle chybují. Pamatujte na pravidlo pravé ruky, to platí na všech komunikacích. Jenže jako u každého pravidla, i tady fungují výjimky. Podívejte se na náš článek Kde platí přednost zprava. Vyplatí se to hlídat, jinak můžete přijít o řidičák!

Dopravní značky upravující přednost

Nejčastější dotazy

Jaká je pokuta za nedání přednosti v jízdě?

Na místě do výše 2500 Kč, ve správním řízení se zvyšuje na částku až do 5000 Kč. Přísnější tresty hrozí recidivistům.

Jsou za nedání přednosti v jízdě trestné body?

Ano, 4.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0
Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen...