Domů » Pro řidiče » Kde platí přednost zprava? Můžete rychle přijít o řidičák

Kde platí přednost zprava? Můžete rychle přijít o řidičák

0

Učí se hned na začátku kurzu autoškoly. Její nedodržování má na svědomí spoustu nehod a krizových situací na silnicích. Existuje k ní velice jednoduchá pomůcka. I přesto nemá téměř čtvrtina řidičů nejmenší ponětí o tom, co to vlastně přednost zprava je. To potom neřízeně jezdí po parkovištích a divoce odbočují na křižovatkách.

Kde platí přednost zprava? Můžete rychle přijít o řidičák
Kdy platí přednost zprava?

Začněme malým testem

Jen se zkuste schválně zeptat někoho ve svém okolí, jak by řešili vyobrazenou situaci. Vozidla vjíždějí do křižovatky, u které není pomocí dopravního značení určena hlavní ani vedlejší situace. Je tedy potřeba určit, v jakém pořadí smí auta do křižovatkou přijíždět, aby byly dodrženy dopravní předpisy. Jedná se přitom o klasickou křižovatku ve tvaru T.

TIP: Autoškola testy online

Test na přednost zprava
Test na přednost zprava
Zdroj: Generali

Řešení

Aby nevznikla kritická situace nebo dopravní nehoda, tak křižovatkou jako první projede modré auto. Za ním zelené a teprve potom červené. Hned na první pohled je totiž jasné, zelené auto dá přednost modrému kvůli pravidlu pravé ruky. Protože červený vůz odbočuje vlevo, tak musí dát přednost protijedoucímu vozidlu, které je v tomto případě zelené. Je také potřeba doplnit, že v Zákoně 361 o provozu na pozemních situacích je výslovně uvedeno, že vůz projíždějící křižovatkou neoznačenou značkami upravujícími přednost musí dát přednost nejen jiným vozidlům, ale také jezdcům na zvířatech, skupince chodců a vedenému stádu zvířat. Pokud tedy na křižovatku napojují zprava.

Kde platí přednost zprava

Stejně jako všechny další dopravní předpisy, tak i pravidlo pravé ruky platí na všech komunikacích. Výjimkou tak nejsou parkoviště, lesní cesty a polní cesty. Většinou je přednost zprava problém hlavně na parkovištích. Pokud se pohybujete na soukromém pozemku, tak pravidlo pravé ruky platí i zde. Pokud ale způsobíte nehodu, tak nedostanete pokutu ani body.

Kde neplatí přednost zprava

Tato přednost neplatí v případě, že se napojujete na silnici z obytné zóny. Musíte proto nechat projet všechna vozidla ze všech směrů a napojit se, až vám to situace dovolí. Stejná situace nestává, když se napojujete na silnici z účelové komunikace, jež vedou k obchodním centrům, do areálů firem, či k benzínovým stanicím. Většinou jsou ale tyto křižovatky označeny značkou, která vás upozorní na to, že byste měli dát přednost. Spoléhat se na to ale nemůžeme. Pokud si nejste na takové komunikaci jistí, tak se připojte až v případě, kdy doopravdy budete moci. Přednost zprava si vynutit nemůžete.

Pravidlo pravé ruky neplatí na poli, na louce ani na zamrzlých vodních plochách. To stejné platí u tuningových srazů, offroadových výprav, či ježdění v opuštěném lomu nebo na opuštěném letišti. Zde je potřeba dodržovat pokyny pořadatele akce nebo vlastníka pozemku.

Pokuta za nedodržení přednosti zprava

Pokud totiž nedáte přednost zprava, tak se pravděpodobně podíváte detailně na bok druhého auta. Tam navíc sedí zranitelný řidič, kterého od vás dělí jen dveře. Pokud k nehodě vůbec nedojde, ale uvidí vás při takovém manévru Policie ČR, tak vás odmění blokovou pokutou 2 500 Kč a 4 body. Pokud se vám to podaří dvakrát během 12 měsíců, tak přijdete o řidičský průkaz až na 6 měsíců.

Nedali jste přednost zprava? Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě

Kruhový objezd a přednost zprava

Tady je to přece na první pohled úplně jasné. Ale není to pravda. V České republice není povinností správců komunikace nainstalovat před kruhový objezd značku signalizující tvar křižovatky a značky Dej přednost v jízdě. Pokud u kruhového objezdu tyto značky chybí, tak by měli řidiči dát přednost všem, kteří se na kruhový objezd chtějí připojit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články