Domů » Aktuality » Poroste cena benzínu a nafty do závratných výšin?

Poroste cena benzínu a nafty do závratných výšin?

0

S cenami pohonných hmot je to jako na houpačce. Neustále se zvyšují a klesají, a nám nezbývá nic jiného, než se vždy přizpůsobit. Cena benzínu a nafty by ale měla podle posledních zpráv drasticky vzrůst po tom, co se udál teroristický útok na ropné zařízení v Saúdské Arábii. Jako následek můžeme očekávat zdražení pohonných hmot po celém světě a tedy i v České republice. Jak to tedy bude vypadat?

Poroste cena benzínu a nafty do závratných výšin?

Zbrzdila se produkce ropy

Tento útok jemenských rebelů totiž ponížil produkci ropy o těžko uvěřitelných 5,7 milionů barelů. A to denně. Když si to převedeme do celosvětového měřítka, tak to děla celých 5% produkce ropy. Snížení produkce znamená zvýšení ceny za jeden barel ropy, neboť firmy na nich prodělávat nechtějí. Nejhorší scénáře počítají s tím, že by cena za barel mohla vzrůst až na 100 dolarů, což by znamenalo, že cena benzínu se dostane skoro na 40 Kč. Tohle je ale samozřejmě ten nejčernější scénář, tudíž situace tak špatná být nemusí.

Cena benzínu a nafty se odvíjí od ceny za barel ropy

Vždyť před rokem se cena za barel dostala na 78 dolarů a nyní je na 67 dolarech. Takové raketové zvýšení je tedy víceméně nepravděpodobné a do zásoby si tedy rozhodně tankovat nemusíme. Jistější ale budeme po uplynutí dalších dvou týdnů, kdy se dopad doopravdy projeví. Růst ceny benzínu je pravděpodobný, ale měl by zůstat v únosných hranicích. Předpokládá se růst o 50 až 70 haléřů za litr benzínu a nafty. Když se ale podíváme do uplynulých měsíců, tak ceny pohonných hmot docela pěkně klesly, takže se spíše smaže tento rozdíl.

Jak to vypadá aktuálně v Česku?

Podívejme se také na aktuální ceny benzínu. Průměrná cena za litr benzínu je v České republice 32,48 Kč a nafta se dostala na 31,75 Kč. Tohle jsou zajímavé informace do diskuze, kde se probírá benzín vs nafta. Očekávání růstu ceny ale pravděpodobně využijí majitelé čerpacích stanic. Celkově by zdražení pohonných hmot nemělo překročit korunu až korunu a půl. Aktuální zásoby ropy na dalších místech jsou dostatečné, ale samozřejmě nemůžeme vědět, jak se tento konflikt bude ubírat dál.

TIP: Podívejte se na další alternativy. BEV, PHEV, HEV, ICE. Co tyto zkratky znamenají?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články