Domů » Pro řidiče » Registrace nového vozidla – co vás čeká?

Registrace nového vozidla – co vás čeká?

0

Registraci nového vozidla bohužel nevyřídíte online. Je nutné vydat se na úřad, a to do deseti dní od převodu vlastnických práv. Poradíme, co všechno si musíte vzít s sebou a kolik za úkon zaplatíte.

Registrace nového vozidla – co vás čeká?

Nový automobil je potřeba registrovat. Jako nové vozidlo zákony definují auto s čistopisem velkého technického průkazu. Nesmí v něm být zapsaný žádný vlastník nebo provozovatel. Zároveň u nového vozidla ještě neproběhlo přihlášení do evidence vozidel.

Do kdy je potřeba provést registraci nového vozidla?

Jestli jste si koupili úplně nové vozidlo, musíte ho zaregistrovat. Ze zákona je potřeba tento úkon provést do 10 dní od převodu vlastnického práva. V praxi to znamená 10 dní od podpisu kupní smlouvy nebo třeba po soudním rozhodnutí v dědickém řízení.

Jestli chcete, aby vše proběhlo hladce, doporučujeme společně s koupí vozidla ošetřit také povinné ručení. Pro většinu prodejců to není problém. Přeci jen s autem pravděpodobně vyjedete do provozu, tak kdyby došlo na nejhorší, ať jste krytí. Chcete za pojištění ušetřit? Mrkněte na náš článek Jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení.

Co budete potřebovat

Předtím, než vyrazíte na registraci, dejte si do pořádku doklady. Na úřadě jich po vás budou chtít poměrně hodně, tak ať si nepřiděláváte zbytečný stres a nemusíte se vracet domů.

Asi nejdůležitější položkou je povinné ručení. To musí být před registrací už uzavřené a zároveň se musíte prokázat originálem zelené karty. Nestačí tedy doklad v elektronické podobě. Co si tedy musíte s sebou připravit?

 • Zelenou kartu povinného ručení,
 • čistopis velkého technického průkazu,
 • originální doklad o nabytí vozidla (kupní smlouva atd.),
 • doklad totožnosti,
 • doklad o technické prohlídce,
 • u firemních vozidel potřebují OSVČ živnostenský list a právnické osoby výpis z obchodního rejstříku,
 • souhlas vlastníka, jestli je odlišný od provozovatele.

Jestli auto registrujete na někoho jiného, nebo na úřad za sebe pošlete třeba svého partnera, opatřete mu plnou moc. Do záhlaví uveďte, že jde o plnou moc a identifikujte zmocnitele a zmocněnce. Nezapomeňte jasně definovat, že zmocněnce opravňujete k vyřízení registrace konkrétního vozu vaším jménem. Uveďte i kde k tomu dojde, tedy identifikujte daný úřad. Podepište a nechte podpis úředně ověřit.   

Navrch si připravte ještě žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel. Ke stažení je na stránkách MD, přikládáme odkaz > Žádost o zápis silničního vozidla do registru ke stažení.

Kdybyste vozidlo pořizovali z jiného členského státu, například auto z Itálie, úředníci budou vyžadovat potvrzení o zaplacení daně z přidaného hodnoty.

Při převozu auta ze zahraničí jste přijeli s převozní značkou. Jde o zelený papír, který se umisťuje na zadní sklo. Nepostačí jako náhrada klasické RZ, tento doklad je pouze dočasný.

registrace nového vozidla

Kam vyrazit

Vozidlo vám zaregistrují na registru silničních vozidel. Stačí se vydat na úřad obce s rozšířenou působností (ORP). Výhodou je, že v oblasti nemusíte mít trvalé bydliště. Po celé republice je ORP 206. Nemusíte se nijak objednávat, žádost vyřeší na počkání.

Registraci nového vozidla bohužel v současné době není možné vyřešit elektronicky. Na úřad proto musíte osobně.

Jestli se ale úřadování chcete mermomocí vyhnout nebo na to prostě nemáte čas (například když pořizujete několik kusů do vozového parku), existují společnosti, které se zabývají registrací vozidel a vše vyřídí za vás. Stačí jim opatřit plnou moc a oni už se postarají o všechno ostatní.

Poplatek za registraci nového vozidla

 • Správní poplatek za registraci vozidla s nejméně 4 koly stojí 800 Kč.
 • Za přípojné vozidlo nad 750 kg zaplatíte 700 Kč.
 • Přípojné vozidlo do 750 kg vás vyjde na 500 Kč.
 • Poplatek za motocykl nad 50 cm³ je 500 Kč,
 • a 300 Kč za motocykl do 50 cm ³

Zdroje: MDCR.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...