Domů » Pro řidiče » Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí? Od ledna 2024 již nic!

Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí? Od ledna 2024 již nic!

3

Je samozřejmé, že bez absolvování autoškoly a následného získání řidičského oprávnění není v žádném případě dovoleno sedět za volantem. A jak je to s kartičkou řidičský průkaz? Co se stane, když vás policie zastaví a vy jim nemůžete předložit řidičský průkaz?

Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí? Od ledna 2024 již nic!

Ještě do minulého roku 2023 byla povinnost mít u sebe fyzicky řidičský průkaz, jinak hrozila pokuta ve výši 2 000 Kč, ve správním řízení to mohlo být až 2 500 Kč. To se novelou silničního zákona od ledna 2024 změnilo.

Od 1. ledna 2024 řidiči nemusejí při cestách po České republice mít u sebe řidičský průkaz a technický průkaz, avšak oba dva dokumenty musí být stále platné!

Pojďme si ujasnit pojmy!

Než se do toho pustíme, tak si upřesněme významy těchto pojmů, a to je řidičské oprávnění a řidičský průkaz. Tyto dva pojmy se často zaměňují, ale v realitě znamenají úplně něco jiného.

  • Řidičské oprávnění je něco, na základě čehož můžeme legálně řídit, tudíž nás opravňuje k řízení některé ze skupin vozidel.
  • Řidičský průkaz je doklad neboli kartička, jimž se prokazuje řidičské oprávnění k řízení silničních vozidel. Je to kartička, kterou vozíme v peněžence a předkládáme ji při policejní kontrole.

S těmito pojmy mohou nastat velice zajímavé situace. Držitel řidičského průkazu, jenž přišel o řidičské oprávnění nemůže řídit. Samotný řidičský průkaz vás tedy k řízení neopravňuje.

Jízda bez řidičského průkazu již není problém!

Od 1. ledna roku 2024 řidiči nemusejí při cestách po České republice mít u sebe řidičský průkaz a technický průkaz, avšak oba dva dokumenty musí být stále platné.

Při silniční kontrole je postačující, když řidič předloží svůj občanský průkaz nebo cestovní pas k ověření vlastní totožnosti. Následně provede policie kontrolu řidiče a vozidla na základě informací z poskytnutého občanského průkazu nebo pasu prostřednictvím příslušných registrů a speciální databáze.

Tato nová opatření platí výhradně na území České republiky, a pro cestování do zahraničí bude i nadále vyžadován řidičský průkaz, technický průkaz, občanský průkaz a pojištění vozidla. Kompatibilita databáze policistů v zahraničí s českou databází zatím není zajištěna, a tyto změny nejsou sjednoceny pro celou Evropu.

Zadržení řidičského průkazu

Řidičský průkaz může být zadržen hned z několika důvodů. Může jimi být účast na dopravní nehodě, ujetí od dopravní nehody, jízda pod vlivem návykových látek a podobně. Jedná se tedy o činy, při kterých vzniká ohrožení ostatních účastníků provozu.

Možná vás ale napadl jiný typ zadržení. Ať už je řidič zadržen, jakkoliv a za jakýkoliv závažný přestupek, policista přestupek nahlásí na úřad a pomocí zákonů řidiči může celkově řízení jako takové zakázat.

3 KOMENTÁŘE

  1. Advokát mě o zákazu na měsíc dle písemnosti neinformoval. Ztráta ŘP nastala po půl roce, kdy mě zastavila hlídka…

  2. zajimavé, jedna jela bez řidičáku,nabourala zaparkované auta,škoda 150 tisic,jela na letních pneu a policie nic,..nemá zatím žádný zákaz..a to dělá autoškolu..se divím,že hned nedostala zákaz řízení..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články