Domů » Pro řidiče » Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

3
Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

Je samozřejmé, že bez absolvování řidičské kurzu a následného získání řidičského oprávnění za volant v žádném případě nemůžete. Jak je to ale s onou kartičkou? Co se stane, když vás na cestách zastaví policie a vy jim nebudete moci řidičský průkaz předložit? Tato otázka mnohým v dnešní digitální době vrtá v hlavě. Pojďme si ji tedy rozebrat.

Ujasněme si pojmy

Než se do toho pustíme, tak si upřesněme význam spojení řidičské oprávnění a řidičský průkaz. Často se zaměňují, ale v realitě znamenají úplně něco jiného. Řidičské oprávnění je něco, na základě čehož můžeme legálně řídit. A řidičský průkaz je ona kartička, kterou vozíme v peněžence a předkládáme ji při policejní kontrole. S těmito pojmy mohou nastat velice zajímavé situace. Držitel řidičského průkazu, jenž přišel o řidičské oprávnění nemůže řídit. Samotný průkaz vás tedy k řízení neopravňuje.

Proč je jízda bez řidičského průkazu problém?

V prvním odstavci jsme zmínili o tom, že povinnost předložení kartičky řidičského průkazu je v době počítačů některým pro smích. I při běžné kontrole si po předložení policista řidičák prohlédne a následně si vás protáhne policejním systémem. Zjistí tak, zda-li je průkaz legálně získaný a platný. Předložení řidičského průkazu je ale stále důležité pro ty, kteří registr kontrolovat nemohou. Třeba takové autopůjčovny.

Nepředložení řidičského průkazu

Ohledně předložení řidičáku jsou ale stanoveny zákony o provozu na pozemních komunikacích. Máte tedy povinnost předložit vlastní platný průkaz ke kontrole. To platí při kontrole policisty, vojenskými policisty, celníky a strážníky obecní policie. Vzdor a nepředložení řidičského průkazu může být následován pokutou až 2 000 Kč na místě.

Nejspíš se ptáte, proč je tohle pokutováno. Vždyť se tím nevytváří riziko pro ostatní účastníky provozu ani pro okolí. Můžete to proto zkusit probrat s policistou, a třeba se vám podaří dostat nějakou výjimku. Přeci jen si vás může vyhledat v online registru a vy třeba jen spěcháte do nemocnice.

Zadržení průkazu

Řidičský průkaz může být zadržen z několika důvodů. Může jimi být účast na dopravní nehodě, ujetí od dopravní nehody, jízda pod vlivem návykových látek a podobně. Jedná se tedy o činy, při kterých vzniká ohrožení ostatních účastníků provozu. V tomto případě může policista řidičský průkaz zadržet.

Možná vás ale napadl jiný typ zadržení. A to když se řidič rozhodne svůj řidičský průkaz nepředložit. Co se stane v tomto případě? Policista může znehybnit vozidlo a zakázat další řízení. Řidič tak neodjede, ale svůj řidičák má stále v kapse. Může si tak dojít do garáže a vzít si jiné auto. V reálu to ale tak snadné nebude. Policista přestupek nahlásí na úřad a pomocí zákonů řidiči může celkově řízení jako takové zakázat.

3 Komentáře

  1. Advokát mě o zákazu na měsíc dle písemnosti neinformoval. Ztráta ŘP nastala po půl roce, kdy mě zastavila hlídka…

  2. zajimavé, jedna jela bez řidičáku,nabourala zaparkované auta,škoda 150 tisic,jela na letních pneu a policie nic,..nemá zatím žádný zákaz..a to dělá autoškolu..se divím,že hned nedostala zákaz řízení..

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Jak neusnout za volantem

10 tipů, jak neusnout za volantem při delší cestách

0
Vědecké studie ukazují, že velkým nepřítelem každého řidiče je spánek a mikrospánek. Podle dostupných statistik totiž tyto dva problémy stojí za několika tisíci nehod...