Domů » Pro řidiče » Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

3
Jízda bez řidičského průkazu: Co vám doopravdy hrozí?

Je samozřejmé, že bez absolvování řidičské kurzu a následného získání řidičského oprávnění za volant v žádném případě nemůžete. Jak je to ale s onou kartičkou? Co se stane, když vás na cestách zastaví policie a vy jim nebudete moci řidičský průkaz předložit? Tato otázka mnohým v dnešní digitální době vrtá v hlavě. Pojďme si ji tedy rozebrat.

Ujasněme si pojmy

Než se do toho pustíme, tak si upřesněme význam spojení řidičské oprávnění a řidičský průkaz. Často se zaměňují, ale v realitě znamenají úplně něco jiného. Řidičské oprávnění je něco, na základě čehož můžeme legálně řídit. A řidičský průkaz je ona kartička, kterou vozíme v peněžence a předkládáme ji při policejní kontrole. S těmito pojmy mohou nastat velice zajímavé situace. Držitel řidičského průkazu, jenž přišel o řidičské oprávnění nemůže řídit. Samotný průkaz vás tedy k řízení neopravňuje.

Proč je jízda bez řidičského průkazu problém?

V prvním odstavci jsme zmínili o tom, že povinnost předložení kartičky řidičského průkazu je v době počítačů některým pro smích. I při běžné kontrole si po předložení policista řidičák prohlédne a následně si vás protáhne policejním systémem. Zjistí tak, zda-li je průkaz legálně získaný a platný. Předložení řidičského průkazu je ale stále důležité pro ty, kteří registr kontrolovat nemohou. Třeba takové autopůjčovny.

Nepředložení řidičského průkazu

Ohledně předložení řidičáku jsou ale stanoveny zákony o provozu na pozemních komunikacích. Máte tedy povinnost předložit vlastní platný průkaz ke kontrole. To platí při kontrole policisty, vojenskými policisty, celníky a strážníky obecní policie. Vzdor a nepředložení řidičského průkazu může být následován pokutou až 2 000 Kč na místě.

Nejspíš se ptáte, proč je tohle pokutováno. Vždyť se tím nevytváří riziko pro ostatní účastníky provozu ani pro okolí. Můžete to proto zkusit probrat s policistou, a třeba se vám podaří dostat nějakou výjimku. Přeci jen si vás může vyhledat v online registru a vy třeba jen spěcháte do nemocnice.

Zadržení průkazu

Řidičský průkaz může být zadržen z několika důvodů. Může jimi být účast na dopravní nehodě, ujetí od dopravní nehody, jízda pod vlivem návykových látek a podobně. Jedná se tedy o činy, při kterých vzniká ohrožení ostatních účastníků provozu. V tomto případě může policista řidičský průkaz zadržet.

Možná vás ale napadl jiný typ zadržení. A to když se řidič rozhodne svůj řidičský průkaz nepředložit. Co se stane v tomto případě? Policista může znehybnit vozidlo a zakázat další řízení. Řidič tak neodjede, ale svůj řidičák má stále v kapse. Může si tak dojít do garáže a vzít si jiné auto. V reálu to ale tak snadné nebude. Policista přestupek nahlásí na úřad a pomocí zákonů řidiči může celkově řízení jako takové zakázat.

3 Komentáře

  1. Advokát mě o zákazu na měsíc dle písemnosti neinformoval. Ztráta ŘP nastala po půl roce, kdy mě zastavila hlídka…

  2. zajimavé, jedna jela bez řidičáku,nabourala zaparkované auta,škoda 150 tisic,jela na letních pneu a policie nic,..nemá zatím žádný zákaz..a to dělá autoškolu..se divím,že hned nedostala zákaz řízení..

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

0
Míříte na dovolenou do Dánska? Víme, na co si dát na silnicích pozor. Seznamte se s rychlostními limity, dálničními poplatky, sazbami za pokuty či tolerancí...