Domů » Zajímavosti » Řidičský průkaz na automat se těší velké oblibě

Řidičský průkaz na automat se těší velké oblibě

0

Trendem poslední doby jsou automatické převodovky, které mladým i starším řidičům alespoň teoreticky usnadňují řízení automobilu. Autoškoly i dopravní orgány jsou si toho vědomy a vešlo v platnost, že si můžete udělat řidičský průkaz pouze na automatickou převodovku. Kurz autoškoly se v tom případě celý odehrává v autě s automatem a řidič či řidička následně nemůže legálně řídit s manuální převodovkou. Někdy to má své opodstatnění, v jiných případech přijde schopnost ovládat vůz s manuální převodovkou řidičům zbytečná. Co když se ale později rozhodnete, že manuál přeci jen chcete řídit?

Řidičský průkaz na automat se těší velké oblibě

Automatické převodovky jsou volbou mnohých

Těchto lidí stále přibývá a proto autoškoly tuto možnost nabízejí častěji a častěji. Důvodem pro to je údajně obtížné soustředění se na provoz a dopravní značky, stres při rozjezdech do kopce a nebo z nepovedených rozjezdech na křižovatkách. Jsou to obyčejné situace, kterými si téměř každý řidič s manuální převodovkou musel projít, ale dnes už je umožněna alternativní cesta s automatickou převodovkou. Naučí vás, jak ji ovládat a co nikdy nedělat s automatickou převodovkou. Tato možnost je výborná pro tělesně handicapované, jejichž postižení nevyžaduje instalaci ručního řízení. Řízení jim znatelně ulehčí a mohou tak řídit klasické auto. Řidičský průkaz na automat bývá také navrhován instruktory, pokud žák autoškoly opakovaně nezvládá projít jízdními testy.

Jak výcvik v autoškole probíhá?

Jak jsme se již zmínili, tak tuto možnost zatím neumožňují všechny autoškoly, ale jejich počet stejně jako zájem neustále stoupá. Pro výcvik totiž musí být vybaveni vozem s automatickou převodovkou. Po úspěšném zvládnutí autoškoly následně dostanete řidičské oprávnění B-automat, ale za kurz si připlatíte. Při porovnání s klasickým „Béčkem“ bude stát zhruba o tisíc korun více. Teoretické znalosti a autoškola testy jsou pro obě verze úplně stejné, tudíž by vás mohly nachytat otázky týkající se používání manuální převodovky. Týkají se hlavně chování při smyku a podobně. Po úspěšném zvládnutí teoretické i praktické zkoušky získáte řidičský průkaz, na jehož zadní straně bude napsáno „omezení skupiny B na řízení vozidel s automatickou převodovkou“. Oprávnění pro řízení auta s manuálem tedy nemáte a při policejní kontrole s bude postupovat stejně jako v případě jízdy bez řidičáku.

Co když si to později rozmyslíte?

Na to je myšleno u teoretického testu. Stejné otázky budeme z toho důvodu, že pokud se rozhodnete nabýt oprávnění řídit automobil s automatickou převodovkou, tak vám bude stačit pouze absolvovat jednu praktickou zkoušku. Po zaplacení této zkoušky a poplatku magistrátu vám bude zmíněné omezení z řidičského průkazu odebráno a budete moci řídit auto, které bude mít automat nebo manuál bez potíží. Možnost získat řidičák na automat zatím nabízejí autoškoly v Praze a dalších krajských městech, ale v blízké budoucnosti se situace změní. Stejně tak můžeme očekávat speciální průběh výcviku pro řidiče elektromobilů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články