Domů » Zajímavosti » Řidičský průkaz na automat se těší velké oblibě

Řidičský průkaz na automat se těší velké oblibě

0
Řidičský průkaz na automat se těší velké oblibě

Trendem poslední doby jsou automatické převodovky, které mladým i starším řidičům alespoň teoreticky usnadňují řízení automobilu. Autoškoly i dopravní orgány jsou si toho vědomy a vešlo v platnost, že si můžete udělat řidičský průkaz pouze na automatickou převodovku. Kurz autoškoly se v tom případě celý odehrává v autě s automatem a řidič či řidička následně nemůže legálně řídit s manuální převodovkou. Někdy to má své opodstatnění, v jiných případech přijde schopnost ovládat vůz s manuální převodovkou řidičům zbytečná. Co když se ale později rozhodnete, že manuál přeci jen chcete řídit?

Automatické převodovky jsou volbou mnohých

Těchto lidí stále přibývá a proto autoškoly tuto možnost nabízejí častěji a častěji. Důvodem pro to je údajně obtížné soustředění se na provoz a dopravní značky, stres při rozjezdech do kopce a nebo z nepovedených rozjezdech na křižovatkách. Jsou to obyčejné situace, kterými si téměř každý řidič s manuální převodovkou musel projít, ale dnes už je umožněna alternativní cesta s automatickou převodovkou. Naučí vás, jak ji ovládat a co nikdy nedělat s automatickou převodovkou. Tato možnost je výborná pro tělesně handicapované, jejichž postižení nevyžaduje instalaci ručního řízení. Řízení jim znatelně ulehčí a mohou tak řídit klasické auto. Řidičský průkaz na automat bývá také navrhován instruktory, pokud žák autoškoly opakovaně nezvládá projít jízdními testy.

Jak výcvik v autoškole probíhá?

Jak jsme se již zmínili, tak tuto možnost zatím neumožňují všechny autoškoly, ale jejich počet stejně jako zájem neustále stoupá. Pro výcvik totiž musí být vybaveni vozem s automatickou převodovkou. Po úspěšném zvládnutí autoškoly následně dostanete řidičské oprávnění B-automat, ale za kurz si připlatíte. Při porovnání s klasickým „Béčkem“ bude stát zhruba o tisíc korun více. Teoretické znalosti a autoškola testy jsou pro obě verze úplně stejné, tudíž by vás mohly nachytat otázky týkající se používání manuální převodovky. Týkají se hlavně chování při smyku a podobně. Po úspěšném zvládnutí teoretické i praktické zkoušky získáte řidičský průkaz, na jehož zadní straně bude napsáno „omezení skupiny B na řízení vozidel s automatickou převodovkou“. Oprávnění pro řízení auta s manuálem tedy nemáte a při policejní kontrole s bude postupovat stejně jako v případě jízdy bez řidičáku.

Co když si to později rozmyslíte?

Na to je myšleno u teoretického testu. Stejné otázky budeme z toho důvodu, že pokud se rozhodnete nabýt oprávnění řídit automobil s automatickou převodovkou, tak vám bude stačit pouze absolvovat jednu praktickou zkoušku. Po zaplacení této zkoušky a poplatku magistrátu vám bude zmíněné omezení z řidičského průkazu odebráno a budete moci řídit auto, které bude mít automat nebo manuál bez potíží. Možnost získat řidičák na automat zatím nabízejí autoškoly v Praze a dalších krajských městech, ale v blízké budoucnosti se situace změní. Stejně tak můžeme očekávat speciální průběh výcviku pro řidiče elektromobilů.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku

0
Míříte na dovolenou do Dánska? Víme, na co si dát na silnicích pozor. Seznamte se s rychlostními limity, dálničními poplatky, sazbami za pokuty či tolerancí...