Domů » Aktuality » Rok 2020: nejhorší opravy D1 v historii a utlačování kamionů?

Rok 2020: nejhorší opravy D1 v historii a utlačování kamionů?

0

Máme tady nový rok 2020 a s jeho příchodem si shrneme ty nejdůležitější body, které nějakým způsobem ovlivní dopravu na silnicích a dálnicích. Věříme, že vás nijak nepříjemně nepřekvapí, ale i přesto bychom vám rádi přinesli více pozitivních zpráv. Dejme se tedy do toho.

Rok 2020: nejhorší opravy D1 v historii a utlačování kamionů?
Rok 2020 nejhorší opravy D1 v historii a utlačování kamionů

Dálniční známka naposledy v papírové podobě

Dálniční známka pro rok 2020 je v prodeji již od 1. prosince 2019 a platí celkem na 14 měsíců. Ceny dálničních známek se pro tento rok nezměnily a veškeré potřebné informace najdete v našem velkém shrnutí Dálniční známky v České republice. Naposledy ale můžete koupit známku papírovou, jelikož od roku 2021 budou dálniční známky elektronické, které se budou vázat na SPZ vozu. E-známka se bude prodávat i přes e-shop a platnost bude mít jeden rok od zakoupení. Zajímavou připomínkou je, že od kupování tohoto kupónu jsou nově osvobozeni majitelé aut s alternativním pohonem, což znamená elektrický pohon a vodík. Je to údajně odměna za ekologické snažení a starost o životní prostředí.

Dálniční známka Slovensko
Dálniční známka naposledy v papírové podobě

Mýto na silnicích 1. třídy pro kamiony

Řeší to častý nešvar, kdy se kamiony vyhýbají placeným úsekům a raději cestují po menších silnicích. Od 1. 1. 2020 se ale povinnost placení mýta pro vozy na 3,5 tuny rozšířila i na silnice 1. třídy a počet zpoplatněních kilometrů se z 868 zvýší na 1 102. Jestli vás zajímavé i čerstvě zpoplatněné úseky, tak je třeba silnice mezi Táborem a Pelhřimovem, Hradcem Králové a Pardubicemi, a mnoho dalších.

Zákaz předjíždění pro kamiony

Tématu zákaz předjíždění kamionů jsme se věnovali v našem článku. Důležité je vědět, že tento zákaz se rozšíří na celkem 145 kilometrů českých dálnic. Dočasný zákaz se osvědčil na Jihlavsku, kde je od 1. prosince do 28. února v případě špatného počasí či dopravní situace vynucován elektronickým značením. Nově ale na mnoha úsecích bude ale tento zákaz platit trvale.

Zákaz předjíždění kamionů
Zákaz předjíždění kamionů

Dálnice D1 bude i nadále staveniště

Možná jste si všimli, že z některých úseků zmizelo značení a stavební stroje. Nečekejte ovšem, že nejvytíženější česká dálnice vejde do nového desetiletí v dokonalém stavu. Značení a stavební stroje se pouze přesunou jinam, jelikož podle Ředitelství silnic a dálnic čekají dálnici D1 ty nejrozsáhlejší opravy v celé historii. Během roku 2020 se bude rekonstruovat téměř 71 kilometrů dálnice. Opravy jsme shrnuli ve článku Dálnice D1 – Uzavírky a aktuální stav omezení.

Dálnice D1 – Uzavírky a aktuální stav omezení
Dálnice D1 bude i nadále staveniště

Novinky pro taxislužby pro ochranu zákazníku

Cílem je zlepšení ochrany zákazníku taxikářů, čehož se docílí zavedením odpovědnosti zprostředkovatelů taxislužeb, Pomocí evidenčních samolepek bude zlepšena rozpoznatelnost taxi vozidel, jelikož jimi nově budou označovány. Všechny vozy nebudou označeny okamžitě, ale tento zákon by měl vejít v platnost ve druhém kvartálu roku 2020.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...