Domů » Pro řidiče » Ruční brzda, zpátečka nebo jednička? Parkujete správně?

Ruční brzda, zpátečka nebo jednička? Parkujete správně?

0

Tento článek poskytne tipy hlavně řidičům s auty, která mají manuální převodovky. Pokud jste zastánce automatu, tak článek nezavírejte. Rady se vám mohou hodit v případě, když zrovna s manuálem řídit budete. Týká se parkování vozu. Bez bližšího zaměření se dá parkování vozu označit za triviální. Tato činnost je u většiny zcela podvědomá a nějak zvlášť o ní nepřemýšlíme. Co když ale existují rady, které vám pomohou předejít nechtěným nákladům nebo potížím při stání na parkovacím místě?

Ruční brzda, zpátečka nebo jednička? Parkujete správně?

Začneme stáním na rovině

Již jste se setkali s názorem, že hlavně na parkovištích (třeba při podélném parkovánínení vhodné nechávat vůz se zataženou ruční brzdou? Důvod nehledejte v opotřebení brzd nebo mechanice. Ten je mnohem jednodušší a souvisí hlavně s neopatrnými řidiči. Přesněji s těmi, kteří parkují kolem vás a chystají se vyjet.

Pokud při neúspěšném výjezdu narazí do vašeho auta, tak se váš vůz malinko zhoupne a lépe absorbuje náraz. Zařazená rychlost totiž poskytuje malý rozsah pohybu, který vás může zachránit před sháněním nových plastů. Na ruční brzdě totiž auto bude stát pevně a hrozí větší nebezpečí poškození.

A co v kopci?

I při parkování ve stoupání, potažmo klesání, je vhodné nechat vůz zaparkovaný se zařazeným prvním rychlostním stupněm nebo zpátečkou, který v případě potřeby doplníte ruční brzdou. Výběr je na vás. Většinou záleží na tom, kam nechcete, aby vám auto škubnulo. I vám se totiž může stát, že se při neopatrném puštění spojky auto rozjede (směr záleží na zařazeném stupni) a do něčeho narazíte.

Pojistěte se v prudkém kopci

V prudším kopci rychlost rozhodně doplňte i ruční brzdou. Má to několik důvodů. Auto se na běžném kopci většinou na rychlosti nerozjede, ale působí na něj větší síly, které se mohou promítat do opotřebení spojky a převodovky.

Navíc rychlost bude fungovat jako poslední záchrana v případě poruchy brzd. Může prasknout lanovod, či se jinak brzda porušit, a vůz se nekontrolovatelně rozjede z kopce.

 

Foto: TheOdysseyOnline.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články