Domů » Pro řidiče » Ruční brzda, zpátečka nebo jednička? Parkujete správně?

Ruční brzda, zpátečka nebo jednička? Parkujete správně?

0
Ruční brzda, zpátečka nebo jednička? Parkujete správně?

Tento článek poskytne tipy hlavně řidičům s auty, která mají manuální převodovky. Pokud jste zastánce automatu, tak článek nezavírejte. Rady se vám mohou hodit v případě, když zrovna s manuálem řídit budete. Týká se parkování vozu. Bez bližšího zaměření se dá parkování vozu označit za triviální. Tato činnost je u většiny zcela podvědomá a nějak zvlášť o ní nepřemýšlíme. Co když ale existují rady, které vám pomohou předejít nechtěným nákladům nebo potížím při stání na parkovacím místě?

Začneme stáním na rovině

Již jste se setkali s názorem, že hlavně na parkovištích (třeba při podélném parkovánínení vhodné nechávat vůz se zataženou ruční brzdou? Důvod nehledejte v opotřebení brzd nebo mechanice. Ten je mnohem jednodušší a souvisí hlavně s neopatrnými řidiči. Přesněji s těmi, kteří parkují kolem vás a chystají se vyjet.

Pokud při neúspěšném výjezdu narazí do vašeho auta, tak se váš vůz malinko zhoupne a lépe absorbuje náraz. Zařazená rychlost totiž poskytuje malý rozsah pohybu, který vás může zachránit před sháněním nových plastů. Na ruční brzdě totiž auto bude stát pevně a hrozí větší nebezpečí poškození.

A co v kopci?

I při parkování ve stoupání, potažmo klesání, je vhodné nechat vůz zaparkovaný se zařazeným prvním rychlostním stupněm nebo zpátečkou, který v případě potřeby doplníte ruční brzdou. Výběr je na vás. Většinou záleží na tom, kam nechcete, aby vám auto škubnulo. I vám se totiž může stát, že se při neopatrném puštění spojky auto rozjede (směr záleží na zařazeném stupni) a do něčeho narazíte.

Pojistěte se v prudkém kopci

V prudším kopci rychlost rozhodně doplňte i ruční brzdou. Má to několik důvodů. Auto se na běžném kopci většinou na rychlosti nerozjede, ale působí na něj větší síly, které se mohou promítat do opotřebení spojky a převodovky.

Navíc rychlost bude fungovat jako poslední záchrana v případě poruchy brzd. Může prasknout lanovod, či se jinak brzda porušit, a vůz se nekontrolovatelně rozjede z kopce.

 

Foto: TheOdysseyOnline.com

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...