Domů » Pro řidiče » Parkování » Tip na aplikace, které vám pomohou zaparkovat v Praze

Tip na aplikace, které vám pomohou zaparkovat v Praze

Určitě jste si všimli, že parkování v Praze a v dalších městech není nic jednoduchého. Z velké části Prahy se nachází parkovací zóny, které začínají být samozřejmostí i v jiných velkých městech. Přinášíme vám informace o chytrých aplikacích, které umí jednoduše vyhledat dané parkovací místo a pohodlně zaplatit parkovné.

Tip na aplikace, které vám pomohou zaparkovat v Praze

Parkovací zóny v Praze

V Praze jsou parkovací zóny rozděleny dle způsobu parkování: 

  • Modré parkovací zóny pro rezidenty
  • Fialové parkovací zóny neboli smíšené 
  • Oranžové parkovací zóny pro návštěvníky

Pokud hledáte více detailních informací o parkovacích zónách a také pokutách za parkování v těchto zónách, připravili jsme pro vás přehledný článek zde

Jak zaplatit parkovné v parkovacích zónách?

Parkování lze zaplatit prostřednictvím parkovacího automatu pouze na fialových a oranžových parkovacích zónách. Naopak pokud budete chtít zaparkovat na modré zóně, budete potřebovat aplikaci. V tomto případě zvolte aplikaci Virtuální parkovací hodiny, kterou můžete použít ve všech parkovacích zónách. Od ledna je také možné použít aplikaci PID Lítačka, kde je možná přímá platba ve všech parkovacích zónách.

Modré parkovací zóny

Modré parkovací zóny jsou označovány modrým pruhem, a jsou bez omezení primárně určeny pro rezidenty, abonenty a vlastníky nemovitostí. Všechny tyto osoby musí mít zakoupené platné parkovací oprávnění na konkrétní oblast Prahy. Ostatní návštěvníci mohu parkování využít, avšak jen po časově omezenou dobu, obvyklá maximální doba stání jsou 3 hodiny. Platba zde musí být provedena pouze prostřednictvím parkovací aplikace Virtuální parkovací hodiny. Ceny za parkování se pohybují podle místa, obvykle 40 Kč, 60 Kč nebo 80 Kč za hodinu.

Fialové neboli smíšené parkovací zóny 

Fialové parkovací zóny jsou označovány fialovým pruhem případně modrým značením a jsou určeny pro tzv. smíšené parkování. Bez omezení zde mohou parkovat osoby s platným parkovacím oprávněním. Ostatní motoristé a návštěvníci mohou parkování využít jen po časově omezenou dobu, maximální doba je obvykle 24 hodin. Platby parkovného jsou možné prostřednictvím parkovacího automatu (platba v hotovosti, korunách, eurech, platební karty Visa a MasterCard) nebo využitím webové parkovací aplikace Virtuální parkovací hodiny. Ceny za parkování se pohybují podle místa, obvykle 20, 40 Kč nebo 60 Kč za hodinu.

Oranžové neboli smíšené parkovací zóna 

Oranžové parkovací zóny jsou označovány oranžovým pruhem. Jsou určené primárně pro návštěvníky a jejich krátkodobé parkování. Na oranžových zónách je parkování časově omezeno, většinou po dobu maximálně 3 hodin. Tyto zóny nejsou určené k parkování na základě dlouhodobého parkovacího oprávnění. Platbu je možné provést pomocí parkovacího automatu (platba v hotovosti, korunách, eurech, platební karty Visa a MasterCard) nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny. Ceny za parkování se pohybují podle místa, obvykle 20 až 60 Kč za hodinu.

Virtuální parkovací hodiny – Aplikace MPLA.IO 

Virtuální parkovací hodiny neboli aplikace MPLA.IO je jednou z nejpoužívanějších mobilních aplikací pro platby parkovného jak v České republice, tak i na Slovensku. Pokud si žádnou aplikaci nechcete stahovat, můžete parkovné zaplatit i prostřednictvím webových stránek MPLA.IO – Virtuální parkovací hodiny

Velkou výhodou této aplikace je přehledný design a jednoduché fungování. Platba prostřednictvím aplikace je rychlá a bez problémů. Nemusíte hledat parkovací automat a mince k zaplacení. Dokonce nemusíte ani dávat parkovací lístek za okno vašeho automobilu. 

Jak to celé funguje? Je zkrátka na vás, kde a v jaké parkovací zóně chcete zaparkovat. Přijedete, kam potřebujete. Aplikace sdílí vaši polohu, a vy si tak na mapě vyberete, kde přesně chcete zaparkovat. Pokud to chcete udělat manuálně, tak zadáním názvu ulice vyberete konkrétní místo. Dále zvolíte typ parkování, příslušné parkoviště nebo úsek, vyplníte SPZ vozidla, zaplatíte a máte hotovo!

Aplikace má parkovací stání barevně vyznačené na mapovém podkladu Prahy a po kliknutí na určitou zónu se vám rázem zobrazí informace o tarifu včetně časového intervalu a hodinové sazby. Aplikace si dokonce pamatuje i polohu zaparkovaného vozu a současně nabízí přímo v programu navigaci či skrze mapy od Applu a Googlu. Tu lze využít při vyhledávání parkovacích automatů a veřejných parkovišť, kde je vidět počet aktuálně volných parkovacích míst a lze je rovnou i rezervovat.

Parkovací aplikace MPLA.IO pro Android a iOS

Parkovací aplikace MLPA.IO je vytvořena, jak pro telefony Android, tak i pro telefony, které mají systém iOS. Aplikace obsahuje přehlednou a dostatečně velkou mapu, možnost uložení vaší SPZky vozidla, ale také přehled parkovacích lístků. Aplikace provádí rychlé platby za parkovné, bez jakékoliv nutnosti registrace platební karty. 

Další aplikace pro zaplacení krátkodobého parkování

Citymove

Aplikace Citymove je komplexní aplikací, která se hodí pro Pražáky. Aplikace má mnoho zajímavých služeb jako jsou Plánování tras pro cestu po Praze, Hromadná doprava a sms jízdenky, Sdílené elektrické skútry, Sdílená auta a Sdílená elektrická kola (vždy najde nejbližší kolo, auto, skútr ve vašem okolí), nejbližší Nabíjecí stanice ve vašem okolí a také mimo to obsahuje i plnou integraci systému MPLA pro platby parkování na parkovacích zónách. Aplikace je dostupná jak pro Android telefony, tak i telefony Apple

Aplikace Citymove
Aplikace Citymove

MojePraha

Aplikace s názvem MojePraha má hlavním úkolem být nápomocná a usnadnit všem občanům orientaci v Praze. Aplikace má součástí mnoho aktuálních a relevantních informací jako jsou parkovací zóny a možnost placení parkovného, přehled P+R parkovišť a dopravních kamer, informace z veřejného prostoru, aktuální dopravní informace, kulturní aktuality, ale také kontakty a otevírací doby na úřadech a dalších institucí. Aplikace je dostupná pro telefony Android a také Apple.

Aplikace MojePraha
Aplikace MojePraha

PID Lítačka

PID Lítačka je další aplikací, kterou je možné použít při parkování v Praze. Funguje podobným způsobem, jako ostatní parkovací aplikace. Aplikaci je nutné stáhnout a naistalovat do telefonu a je dostupná pro telefony Android a také Apple. Aplikace je intuitivní, stačí vyhledat místo na mapě, zvolit parkovací zónu a konkrétní dobu stání a zaplatit parkovné. Dále je možné si nastavit notifikace na telefonu, o vypršení času parkování. Aplikace umí zobrazit zastávky, aktuální volná míst na P+R a parkovacích zónách s možností navigace a platby parkovného. Mimo platby parkovného je možné aplikaci využít například na kupování lístků na MHD v Praze.

Aplikace PID Lítačka
Aplikace PID Lítačka

Kontrola parkovného na parkovacích zónách

Kontrolu o zaplacení parkovného již neprovádí policie, ale soukromá firma pomocí monitorovacích vozidel projíždějících pražskými ulicemi a skenujících registrační značky aut stojících na placených zónách. Značky se on-line porovnávají s údaji v systému a v případě nezaplacení okamžitě informace odchází správnímu orgánu. Do parkovacích automatů a do mobilní aplikace je proto třeba zadat registrační značku vozidla a pak teprve zaplatit. Stvrzenku o zaplacení si lze ponechat. 

Nejčastější dotazy

Jak zaplatit parkování na modré zóně?

Platba zde musí být provedena pouze prostřednictvím parkovací aplikace Virtuální parkovací hodiny. Ceny za parkování se pohybují podle místa, obvykle 40 Kč, 60 Kč nebo 80 Kč za hodinu.

Jak se kontroluje parkovné na parkovacích zónách?

Kontrolu o zaplacení parkovného již neprovádí policie, ale soukromá firma pomocí monitorovacích vozidel projíždějících pražskými ulicemi a skenujících registrační značky aut stojících na placených zónách.

Jak zaplatit parkování na fialové zóně?

Platby parkovného jsou možné prostřednictvím parkovacího automatu (platba v hotovosti, korunách, eurech, platební karty Visa a MasterCard) nebo využitím webové parkovací aplikace Virtuální parkovací hodiny.

Previous article Zelená karta. Prokažte se elektronickou verzí
Next article Parkování v Praze
Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...