Podélné parkování – jak správně zaparkovat

0
8718

Podélné parkování – noční můra nejednoho řidiče

Pro mnohé z nás je podélné parkování jeden z nejsilnějších zážitků, které si pamatujeme z autoškoly. Pro mnohé řidiče je ale i po absolvování autoškoly podélné parkování doslova noční můrou. Mnohdy se ale každý z nás dostane do situace, kdy jinak než podélně prostě zaparkovat nelze. Proto se společně pojďme podívat na to, jak na to.

Krok 1. – Nelezení vhodného místa a připravení pozice

Dnešní moderní vozy dokáží díky svým senzorům najít vhodné místo pro parkování a dokonce i samy zaparkují. My budeme ale operovat s tím, že parkujeme se starším vozem, který podobnou technikou nedisponuje. Vhodné parkovací místo musí být samozřejmě o něco delší, než je váš vůz. Ideální pozice pro parkování se udává tak, abychom se postavili metr po bok vozu stojící před námi zvolenou mezerou. Záď našeho vozu by měla být ve stejné přímce, jako jsou zadní kola zmíněného vozu před mezerou, do které se chystáme zaparkovat.

Krok 2. – Couvání

Nyní zatočíme volantem směrem doprava do maximální možné pozice. Zařadíme zpátečku a pomalu couváme. Obecná poučka říká, že by naše auto mělo s vozem, kolem kterého parkujeme svírat úhel 45°. Jakmile dosáhneme tohoto úhlu, zastavíme vůz. Následně volantem točíme jak to jen jde doleva a opět pomalu couváme do doby, než se vůz srovná do rovnoběžné pozice s hranou chodníku. V

Krok. 3. Srovnání auta

V momentě, kdy se nám podaří dosáhnout takové polohy, zastavíme a srovnáme si vůz tak, abychom měli vpředu i vzadu přibližně stejné místo.  Pokud stojí vůz příliš daleko od chodníku, přiblížíme se k němu několika pohyby dopředu a dozadu.

Opatrnost je základ

Při couvání se samozřejmě nikdy nesmíte přestat koncentrovat na dění kolem sebe. Je důležité sledovat vzdálenost od aut před vámi i za vámi, okolní provoz a nesmíme zapomenout na okolní chodce.

Podélné parkování bez couvání?

Ano, i to je možné. Je ovšem třeba vyhlédnout si takové místo k parkování, které bude dlouhé na dvě délky našeho vozu. V takovém případě můžeme pohodlně zajet na parkovací místo popředu.

Jak správně vybrat motorový olej?

Foto. Youtube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno