Pro řidiče
🕓 3 min

Vybíráme kvalitní kameru do auta

Každý den se na cestách stane velké množství dopravních nehod. Při některých je velmi těžké identifikovat, kdo nehodu zapříčinil. Skvělým pomocníkem při tomhle problému jsou kamery do auta. Je to skutečně užitečný nástroj, který natáčí záznam vaší jízdy, a pokud se něco stane a vy chcete dokázat svojí případní nevinu, stačí vám vytáhnout paměťovou kartu a převést záznam do počítače a přehrát video. Tam budou všechny důkazy viditelné a celá situace se vyřeší spravedlivě a snadněji.

Na co si dávat při výběrů kamery pozor

Rozlišení

Kvalita záznamu je velmi důležitá. Určitě byste nechtěli mít záznam, na kterém jsou nerozeznatelné detaily, jako například RZ vozidla. Starší kamery disponují rozlišením 640×480 pixelů. Dnešním standardem je klasické FULL HD rozlišení 1920×1080 pixelů. Ještě lepší jsou modely, které zvládnou natáčet v WQHD 2560×1440 a WQXGA 2560X1600. Pokud jste řidič, který necestuje na obrovské vzdálenosti a řízení není vaše práce, doporoučíme zakoupit kameru která bude mít alespoň FULL HD rozlišení.

Počet snímků za sekundu

Kromě rozlišení o kvalitě videozáznamu rozhoduje i počet snímků za sekundu udávaný jako fps. Video je totiž sekvence obrázků, které kamera zaznamenává. Minimum by mnělo být 15 snímků za sekundu. Čím vyšší fps, tím lépe. Video bude tak krásně plynulejší a hlavně v zhoršených světelných podmínkách bude záznam taky kvalitnější. Maximum, které kamery mohou dosáhnout je kolem 60 snímku za sekundu.   

Úhel záběru

Samotná silnice je pro záznam velmi důležitá. Ale i krajnice, chodníky a další věci kolem auta jsou podstatné. Doporoučíme tedy, aby záběr kamery byl co nejvíce široký. Nejlevnější kamery mají tuto hodnotu kolem 110°. Tato hodnota je velmi nízká a nedostačující. Lepší kamery by se měly pohybovat kolem 125°, ty nejlepší 150°.

Parametry kamerové optiky

Několikavrstevná skleněná čočka svým tvarem a tloušťkou rozhoduje o důležitých faktorech – světelnosti objektivu a ohniskové vzdálenosti. Ohnisková vzdálenost se označuje písmenem „f“ a za šíři pozorovacích uhlů. Čím je ohnisko blíže čočce, tím větší úhel dokáže zabrat. Světelnost se označuje písmenem „F“. Čím bude nižší, tím více světla čočkou projde a video bude kvalitnější.

Paměťová kapacita

Kamerový záznam se ukládá na úložiště a to buď v podobě vnitřní paměti kamery nebo paměťového media, nejčastěji SD karta nebo micro SD karta. Vnitřní paměť kamery bývá od 16 do 64 GB. Pomocí SD karty si ji můžete dále rozšířit až do 128 GB. Doporoučíme tedy kupovat kamery s co největším paměťovým úložištěm. Odpadá vám tak starost dokupovat ještě paměťovou kartu.

Baterie a napájení

Při napájení máte dvě možnosti. Tou první je napájení pomocí autoadaptéru, čím zapojíte kameru do autozapalovače. Tou druhou možností je napájení z vestavěné baterie. Oba způsoby jsou vyhovující. Napájení z vestavěné baterie však nabízí jednu výhodu. Kdyby se stala nějaká havárie a chtěli byste zdokumentovat důsledky, jednoduše ji vytáhnete a můžete natáčet i mimo auta.

Představili jsme vám ty nejzákladnější parametry, které jsou při výběru nejdůležitější. Ty nejmodernější kamery do auta nabízejí  i různé vychytávky, jako například WiFi, GPS lokátor, noční vidění, zadní kameru a podobně. Na trhu existuje vysoký počet firem, které prodávají kamery. Některé jsou lepší kvality, jiné horší. Naštěstí najdete na internetu různé recenze a testy autokamer, které vám při výběru pomůžou. Doufáme, že si vyberete tu nejlepší pro vás.

Picture of Václav Trávník

Václav Trávník

Spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. V autech vyhledávám rychlost, bezpečnost a pohodlí. Mezi mé oblíbené značky patří BMW a Audi. Na Autotripu primárně řeším inzerci a chod magazínu po obchodní stránce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *