Domů » Vozidlo » Péče o auto » Jak opravit lak na autě a odstranit škrábance?

Jak opravit lak na autě a odstranit škrábance?

2

Každého majitele vozu to jednou čeká. Prožíváte krásný den a při cestě z práce domů si při nasedání do auta všimnete nehezkého škrábance na karoserii. Možná vznikl vaším přičiněním, možná také ne. Ve většině případů je první krok po zjištění poškození vztek a nadávání. Nemáte se za co stydět. Nikdo přece nemá právo ubližovat vašemu plechovému miláčkovi. Až tento stav přejde, tak si poškození pořádně prohlédněte a zhodnoťte.

Jak opravit lak na autě a odstranit škrábance?

Na malé škrábance je vhodná tužka na opravu laku

Na základě velikosti a hloubky škrábanců v laku můžete vybrat správný postup opravy. Poškození laku je totiž nepříjemné, ale naštěstí není nevratné. Dokonce v určitých případech nemusíte navštívit lakýrníka, neboť můžete opravu provést sami. To platí právě u mělkých drobných oděrek. Tuto tužku koupíte za pár stovek v každém obchodu s autodíly, na benzinových pumpách nebo online. S ní stačí oděrky pouze přetřít a nechat odpovídající dobu vytvrdnout. Tužky jsou univerzální a fungují na všech barvách i odstínech laků. Stačí si jen vybrat barvu.

Jak tužky fungují?

Tužka je vyplněna speciální kapalinou, která dokáže okolní lak rozmělnit a zacelit oděrku originální lakem. V procesu vytvrdnutí je velkým pomocníkem slunce. Pomocí UV záření dokonale vyschne a stane se odolným proti vodě a poškození. Mějte ale na paměti, že pero na opravu laku je použitelné pouze u malých povrchových škrábanců.

Tužka na opravu laku

Speciální voskovky na hlubší škrábance

Pokud jsou oděrky viditelně hlubší, tak na ně musíte vytáhnout něco jiného. Stále ale opravu zvládnete za pár korun udělat i doma. Bavíme se o speciálních voskovkách. Nejsou to voskovky, které mají děti ve výtvarném kufříku, i když jsou vzhledově velice podobné. Jsou vyrobeny z chemické látky, která výborně drží na karoserii auta. Oprava je jednoduchá stejně jako v případě tužky.

Jak pracovat s voskovkou?

Voskovkou musíte několikrát rychle přejet přes poškozené místo laku a zaplnit celé poškození. Po nanesení voskovky otřete přebytečné zbytky hadříkem a ošetřete nanotekutinou obsahující pigment. Trefování barev je oproti tužkám výrazně složitější. Voskovky totiž univerzální nejsou a vyrábí se v mnoha odstínech. Přesně trefit barvu laku je tudíž téměř nemožné. Po opravě ošetřené místo při bližším prozkoumání rozpoznáte.

Brusná pasta na hluboké škrábance

Teď už se dostáváme na velké hluboké škrábance. Na ty, u kterých vám tužka ani voskovka nepomůže. Při poškození větší plochy bude potřeba lak důkladně rozleštit. Vaším pomocníkem v tomto případě bude kvalitní brusná pasta a nástroje k leštění či leštička. Cena samotné pasty také nijak závratná není a liší dle barvy, množství, značky a podobně. Bez větších potížích byste měli zakoupit pastu už od 200 Kč.

Originální sady

Bojíte se, že netrefíte odstín laku? Můžete se tomu vyhnout s originální sadou pro opravu laku. Dle kódu VIN vašeho automobilu si můžete na značkové prodejně dílů objednat originální lak. Velkou výhodu je fakt, že při správném nanesení opravené místo nerozeznáte. Odřené místo důkladně vyčistěte a naneste barvu. S barvou to v žádném případě nepřehánějte. Po vyschnutí a vytvrdnutí doveďte vše k dokonalosti nanesením bezbarvého laku.

Co s velkým poškozením laku?

Ne všechny opravy ale zvládnete svépomocí. Při větším poškození je vhodnější obrátit se na specialisty. Mají k dispozici odpovídající vybavení a prostředky. Bavíme se hlavně o hlubokých rozlehlých odřeninách a třeba také o promáčknutých plechách. Tady se prostě bez lakýrníka a klempíře neobejdete. V některých situacích nezbývá nic jiného, než lak zbrousit a nanést nový pomocí profesionální lakovací pistole. Lak ve spreji byste s největší pravděpodobností netrefili a po nějaké době by se začal loupat.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články