Domů » Vozidlo » Zaslepení EGR ventilu. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Zaslepení EGR ventilu. Jaké jsou výhody a nevýhody?

0

EGR ventil je nedílnou součástí moderních motorů. Jeho hlavním úkolem je snížení emisí oxidů dusíku, a tedy hlavních znečišťujících látek, které automobily vypouští do ovzduší. V poslední době se ale řidiči mnohem častěji uchylují k jejich zaslepování, a to hned z několika možných důvodů. Jaké má toto rozhodnutí výhody či nevýhody? A co zaslepení EGR ventilu vlastně znamená a jak se provádí?

Zaslepení EGR ventilu. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Tato speciální část motoru je dnes známá už skoro každému majiteli automobilu. Nachází se v jeho sacím potrubí a ovládá se pomocí speciálního elektronického zařízení. Někteří řidiči ji milují, jiní ji ale nenávidí. 

EGR ventil jako nástroj pro snížení emisí 

Správná funkce EGR ventilu je důležitá pro účinnou kontrolu emisí výfukových plynů i dodržení emisních norem. Funguje tak, že část výfukových plynů recirkuluje zpět do motoru, čímž snižuje teplotu spalování i tvorbu oxidů dusíku. Z pohledu dopadů na životní prostředí tedy má EGR velké podobnosti s tím, jak se chová třeba filtr pevných částic DPF.  

Mastné spaliny se ale snadno zachytávají, ulpívají, vrství a připékají se na motorové součásti, a to včetně právě EGR ventilu. Tyto spaliny nejsou vhodné pro motor a mohou způsobit problémy, což se obvykle projevuje rozsvícením kontrolky závady motoru

I proto má EGR ventil mezi milovníky automobilů poměrně velkou část odpůrců. Ti upozorňují třeba na to, že EGR ventil zvyšuje nároky na údržbu, prodražuje výrobu a zhoršuje jízdní vlastnosti vozu.  Samotných důvodů, které ale majitele aut motivují k takovému kroku, je mnohem víc.

Řadí se mezi ně kupříkladu i:

  • snížený výkon motoru,
  • vyšší spotřeba paliva,
  • zanášení motoru škodlivými částicemi,
  • časté technické problémy s EGR systémem i jeho komponenty, které nutí majitele k návštěvám autoservisů.
EGR ventil funkce

Co je možné od zaslepení EGR ventilu čekat?

Pokud se kontrola závady motoru ale přeci jen rozsvítí, je nutné ventil vyměnit, což bývá poměrně nákladným řešením. Aby se předešlo zanesení EGR ventilu, je možné ho pravidelně čistit, avšak mnoho lidí volí populární možnost – zaslepení ventilu. Tím se zabrání spalinám, aby se dostávaly zpět do sání.

Existují tak i možnosti, jak je možné funkci této části motoru alespoň částečně potlačit. Jde tedy o takzvané zaslepení EGR ventilu, o kterém někteří řidiči stále častěji uvažují kvůli možnému zvýšení celkového výkonu i zlepšení odezvy motoru. Když je ventil zablokován, motor přijímá více čerstvého vzduchu i paliva.

Jak EGR ventil vlastně zaslepit? 

Samotné zaslepení EGR ventilu je možné provést dvěma základními způsoby. Jeden z nich se spojuje s použitím speciální záslepky, která se umístí na místo, kde se EGR ventil nachází. U ventilů ovládaných pneumaticky může být zaslepena také hadička, která k ventilu vede. 

Druhý způsob pak souvisí s využitím speciálního programu pro řízení motoru, který dokáže EGR ventil deaktivovat. Je ale vhodné, aby takový postup byl proveden kvalifikovaným technikem a v souladu s příslušnými zákony a normami. Podle některých totiž může mít takový krok i negativní vlivy, a to hlavně na životnost motoru, ale třeba i na riziko vzniku možných poruch v budoucnu. 

Za tímto účelem vznikla na serverech i mnohá videa, ze kterých je patrné, jak EGR ventil v praxi vlastně zaslepit. Před samotnou akcí rozhodně doporučujeme jejich prozkoumání.

Kdy je zaslepení nutné?

Nutné zaslepení například probíhá u Škody Octavie 1 generace s motorem 1.9 TDI „rotačkou“, kterou si necháme pořádně nachipovat. Zde ve většině dílen rovnou tuto součást zaslepují. Nemá se cenu bavit o tom, co by nám řekli např. v Německu, žijeme v České Republice, a komu se tuning líbí, nebudu mu jej rozmlouvat, ani určovat co se smí či nesmí, naopak někdy je dobrý chip skvělým pomocníkem. Jen je to jeden z případů, kdy se tato součást úmyslně zaslepí.

Kdy EGR ventil rozhodně nezaslepovat

V zaslepení této součástky je pár proměnných, na které je třeba předem myslet. Některé vozy nám zaslepení rozhodně neprominou a zde je například ukázka kdy.

Vozy vybavené DPF filtrem

Vozy vybavené DPF jsou celkově velmi choulostivé na produkci spalin, pokud má vůz například problémy se spotřebou oleje, která nám vniká do spalovací soustavy bude EGR a samozřejmě i DPF více namáhán, kdy DPF začne reagovat častější regenerací. Řídící jednotka navíc velmi přísně kontroluje hodnoty spalin a odstranění EGR ventilu, kdy se zde rozhodně bez diagnostiky neobejdeme a navíc je třeba obejít EGR ventil takovým způsobem, aby nám na to technici STK nepřišli a současně vůz nepadal do nouzového režimu. EGR u některých vozů navíc pomáhá při regeneraci DPF, kdy by mohl nastat problém. Zkrátka vše tak nějak souvisí se vším, a proto bych byl velmi opatrný v těchto případech zda něco zaslepit či nikoli.

Motory PD

U motorů PD se zaslepení rozhodně nedoporučuje. Nejen, že je zde nutná úprava software jednotky, kdy jak je psáno výše, kdy musí být provedena opravdu bravurně, ale motory PD hlavně u Škody Octavie 2 si zkrátka se zaslepenými EGR nerozumí a je třeba to udělat pořádně a profesionálně. Otázkou je, zda se to vzhledem k ceně EGR ventilu okolo 1000 Kč vyplatí.

V Německu se neodpouští

Není tajemstvím, že pokud si necháme tzv. „kuchnout DPF, nebo zaslepit EGR“ měly bychom se například Německu raději vyhýbat. Němci totiž nemají problém nám emise změřit, kdy pokud zjistí nějakou nesrovnalost, a nebo úmyslný zásah hrozí nám velmi vysoké pokuty.

Výměna EGR ventilu

Nejčastější dotazy

Jak lze provést zaslepení EGR ventilu a jaká jsou rizika?

Zaslepení EGR ventilu je možné provést záslepkou nebo využitím speciálního programu pro řídící jednotku motoru, který dokáže EGR ventil deaktivovat. Zaslepení EGR ventilu může mít negativní dopady na životnost motoru, může způsobit poruchy a vliv na emisní normy, což může mít dopad na STK. Navíc, žádný výrobce nezaručuje správnou funkčnost vozidla po zaslepení EGR ventilu a v takovém případě padá záruka.

Jak lze předejít zanášení EGR ventilu?

Pro předejití zanášení EGR ventilu lze ho pravidelně čistit. Pokud se již ventil zanesl, je nutné ho vyměnit. Doporučuje se také u naftových motorů nejezdit pouze krátké trasy. Zaslepení ventilu může být rizikové řešení a mělo by být provedeno kvalifikovaným technikem a v souladu s příslušnými zákony a normami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články