Jak vypočítat náklady na ujetý kilometr v autě + příklad

Jaká je skutečná cena za kilometr v autě? V článku jsme se podívali, co všechno je potřeba do výpočtu zahrnout. Připravili jsme pro vás vzorový příklad a návod, jak na to.

Obsah: Jak vypočítat náklady na ujetý kilometr v autě + příklad Zobrazit

    Jestli chcete znát skutečnou cenu, kolik vás provoz auta stojí, neměli byste vycházet jen ze spotřeby paliva. Do nákladů vám totiž vstupují i další věci – údržba, povinné ručení, dálniční známka a další.

    To je trochu ožehavé. Protože ne všechny náklady známe. Některé vzniknou teprve v budoucnosti a my nevíme, jaké budou. Může jít například o opravu, odtah auta a podobně.

    U některých nákladů zase vyvstává otázka, jestli je má smysl vůbec do rovnice zahrnout. Jsou totiž utopené – tedy už vynaložené. Typicky dálniční známka. Na druhou stranu i to vás stojí peníze. Takže jestli chcete znát skutečnou cenu za kilometr automobilu neboli skutečnou cenu za provoz auta, neměli byste na to ně zapomenout.

    Jestli vás zajímá výpočet ceny za km pro elektromobil, podívejte na samostatný článek.

    Jak vypočítat cenu za provoz automobilu

    Cenu za ujetý kilometr v automobilu vypočítáte tak, že sečtete všechny provozní náklady. Těchto položek není zrovna málo. Potom je porovnáte s ujetými kilometry za určité časové období, například za rok.

    Celkový počet ujetých kilometrů přesně nejspíš znát nebudete, přesto se pokuste o nějaký odhad pomocí výpočtu.

    Co všechno musíte do svého výpočtu zahrnout? Pojďme si to probrat pěkně popořádku.

    1. Průměrný počet ročně ujetých kilometrů. Ten zjistíte například tak, že vydělíte celkový počet najetých kilometrů vozu roky, během kterých bylo auto v provozu. Jestli máte auto jen krátce, například ojeté auto, zkuste to prostě nějak odhadnout.
    2. Spotřeba paliva. Tuto informaci určitě znáte velice dobře.
    3. Cena paliva v korunách na litr. Ta se například v průběhu minulého roku několikrát skokově změnila, ale do budoucna počítejme s větší stabilitou na trhu.
    4. Amortizace (= odpis majetku, postupné snižování jeho hodnoty). Čím novější vůz je, tím větší podíl nákladů tvoří. Každý rok poklesne hodnota vozu o 20 %.
    5. Náklady na pravidelnou údržbu. Sem započítejte výměny oleje a provozních kapalin, garanční prohlídky, servis, pneumatiky.
    6. Opravy. Tato položka zahrnuje náklady na neočekávané opravy vozu. Těžko se odhaduje, ale dejme tomu, že čím je vůz starší, tím vyšší náklady na opravy budou.
    7. Pojištění. Do položky pojištění zahrňte nejen povinné ručení, ale také havarijní pojištění, případně další produkty, které máte sjednané.
    8. Administrativa. Sem zahrňte STK a emisní kontroly. Dělají se jednou za dva rok, takže si náklad rozložte na polovinu (cca 600 Kč za rok). Pokud máte nové auto, započtěte sem náklady na přepis automobilu (ty lze rozložit do několika let, přeci jen je to jednorázový poplatek). A jestli si platíte parkoviště, tak tento náklad rovněž půjde sem.
    9. Ostatní. Do položky ostatní zahrňte pokuty, dálniční známku a různý doplňkový prodej pro vaše auto (vychytávky do auta atd.). Pokud se jedná o věci trvanlivější povahy (GPS, rádio), měli byste jejich cenu rozložit do tolika let, kolik očekáváte, že je budete používat.
    cena za kilometr v autě

    Zjišťujeme cenu za kilometr jízdy v automobilu – příklad

    Nyní si vytvoříme modelový příklad, jak vypočítat náklady na ujetý kilometr v autě:

    Pan Novák si koupil ojetý automobil za 100 000 Kč se spotřebou 7 l na 100 km. Ročně s ním ujede 20 000 km. Platil za přepis automobilu a STK. U bydliště si pronajímá garáž za 1200 Kč na rok. Dále si sjednal povinné ručení i havarijní pojištění za 4000 Kč na rok. Náklady na servis, pneuservis a výměnu kapalin a oleje ho vychází na 8000 Kč ročně. Zároveň počítá s 10 000 Kč stranou na případné nečekané opravy. Koupil si dálniční známku a drobné doplňky do auta.  

    Podle předchozí kapitoly si výdaje rozdělíme následovně:

    1. Průměrný počet ročně ujetých kilometrů = 20 000 km.
    2. Spotřeba paliva = 7 litrů na 100 km.
    3. Cena paliva v korunách na litr = 38 Kč za litr
    4. Amortizace = pan Novák koupi ojeté auto za 100 000 Kč. Ročně mu cena poklesne o 20 %, což znamená, že o těchto 20 % přichází, jelikož už ho nebude za X let moct prodat za plnou cenu. Dáme si proto 20 000 Kč do celkových nákladů.
    5. Náklady na pravidelnou údržbu = 8000 Kč
    6. Opravy = 10 000 Kč.
    7. Pojištění = 4000 Kč.
    8. Administrativa = 2000 Kč.
    9. Ostatní = 2000 Kč.

    Pokračujeme tak, že si sečteme všechny náklady kromě paliva. Ty činí 46 000 Kč. Palivo vyjde pana Nováka ročně 53 200 Kč, protože ročně spotřebuje 1400 litrů benzinu. Detailiněji jsme se zabývali průměrnou spotřebou v samostatném článku.

    V celkovém součtu činí celkové roční náklady pana Nováka 99 200 Kč. Nyní už jen stačí tuto částku vydělit celkovým součtem ujetých kilometrů za rok. Výsledek je 4,96, z čehož vyvodíme, že:

    Cena za kilometr jízdy v automobilu je pro pana Nováka 4,96 Kč.

    Nejčastější dotazy

    Jak vypočítat náklady na ujetý kilometr v autě?

    Do výpočtu zahrňte nejen náklady na palivo, ale také amortizaci, pojištění, dálniční známku a další.

    Je nutné započítat také vynaložené náklady?

    Ano, jen tak se dozvíte skutečnou cenu za kilometr v autě. Více se dozvíte v článku.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *